Sunteți pe pagina 1din 8

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

PROIECT DIDACTIC
DATA: 25.05.2011
CLASA: a X-a C
PROFESOR: ANCUA IULIANA
TITLUL LECIEI: Evoluia liricii romneti poezia cotidianului
Text-suport: Poema chiuvetei de Mircea Crtrescu
TIPUL LECIEI: lecie de nsuire de noi cunotine
SCOPUL LECIEI: identificarea i nelegerea particularitilor poeziei cotidianului: parodie,
intertextualitate i livresc
VALORI I ATITUDINI
Cultivarea interesului pentru lectur, a plcerii de a citi i a gustului estetic n domeniul literaturii
Stimularea gndirii autonome, reflexive i critice n raport cu diversele mesaje receptate
Formarea unor reprezentri culturale privind evoluia i valorile literaturii romne
Abordarea flexibil i tolerant a opiniilor i a argumentelor celorlali
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea i receptarea mesajelor n diferite situaii
de comunicare
2. Folosirea instrumentelor de analiz tematic, structural i stilistic a diferitelor texte literare i
nonliterare
3. Argumentarea n scris sau oral a propriilor opinii asupra unui text literar sau nonliterar
COMPETENE SPECIFICE:
CONINUTURI:
1.1. Identificarea particularitilor i a funciilor Limbaj literar, limbaj colocvial, limbaj
stilistice ale limbii n receptarea diferitelor tipuri de popular, limbaj neologic;
texte
Expresivitatea n limbajul comun i n
limbajul poetic;
Valori stilistice ale unor categorii
morfosintactice.
1.2. Receptarea adecvat a sensului/ sensurilor unui Sens denotativ i sensuri conotative;
mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau Cunoaterea sensului corect al cuvintelor
scrise
(n special al neologismelor).
1.5. Utilizarea, n exprimarea proprie, a normelor Norme ortografice, ortoepice i de
ortografice, ortoepice, de punctuaie, morfosintactice i punctuaie (DOOM 2); uniti morfofolosirea adecvat a unitilor lexico-semantice, sintactice i semantice.
compatibile cu situaia de comunicare
2.3. Identificarea i analiza elementelor de compoziie - titlu, incipit, relaii de opoziie i de
i de limbaj
simetrie, elemente de recuren (motiv
n textul poetic
poetic, laitmotiv);
- figuri semantice (tropi);
- elemente de prozodie;
- instanele comunicrii n textul poetic.
2.4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i Tem i viziune despre lume
de interpretare a textelor literare studiate
Sensuri multiple ale textelor literare.
3.3. Elaborarea unei argumentri orale sau scrise pe Analiz de text
baza textelor
studiate
OBIECTIVE COGNITIVE:
1. s aplice conceptele operaionale specifice textului poetic(titlu, incipit, relaii de opoziie i de
simetrie, motive poetice, figuri semantice, elemente de prozodie, poezie epic/ liric, instanele
comunicrii n textul poetic);
2. s compare dou viziuni artistice, pornind de la elemente tematice i compoziionale comune;

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

3. s identifice particulariti ale poeziei cotidianului: parodia, intertextualitatea i livrescul;


4. s argumenteze prezena acestor particulariti n textele literare.
OBIECTIVE AFECTIVE:
1. s contientizeze existena unor posibiliti multiple de construcie i de semnificare a textelor
poetice
2. s interiorizeze valorile estetico-artistice implicate de tematica cotidianului
METODE I PROCEDEE DIDACTICE:
expunerea problematizant;
conversaia euristic;
analiza de text;
descoperirea;
diagrama Venn;
cvintetul.
METODE DE EVALUARE:
evaluare formativ (fie de lucru);
observarea curent;
chestionarea oral;
fi de autoevaluare
MATERIALE I MIJLOACE TEHNICE DE NVMNT:
fie de lucru;
tabla i cret;
fi de autoevaluare;
videoclipul piesei muzicale Ft-Frumos al trupei Cassa Loco;
calculator i videoproiector.
Bibliografie:
1. Mircea Crtrescu, Traian T. Coovei, Florin Iaru, Ion Stratan Aer cu diamante, Bucureti,
Editura Humanitas, 2010
2. Mircea Crtrescu, Postmodernismul romnesc, Bucureti, Editura Humanitas, 1999
3. Nicolae Manolescu, Poeme de amor, n Romnia literar, nr. 21, 1983
4. Gheorghe Grigurcu, Existena poeziei, Bucureti, Editura Cartea Romneasc, 1986
5. Eugen Simion, Scriitori romni de azi, vol. IV, Bucureti, Editura Cartea Romneasc, 1989
6. Noemi Kozma, Gabriela Scoru, Literatura romn. Repere critice fundamentale, Braov, Editura
Aula, 2003

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII


1.

MOMENT ORGANIZATORIC: notarea absenilor, pregtirea materialelor didactice (2)

2.

CAPTAREA ATENIEI I ASIGURAREA MOMENTULUI AFECTIV:


Profesorul problematizeaz relaia dintre texte fie la nivelul creaiei unui autor, fie al unei
concepii artistice, fie la nivelul literaturii naionale sau universale, fie la nivelul artei, n general: s-a
constatat c ntre operele situate ntr-o anume reea textual comun (de exemplu, poezia romneasc) se
pot nate, fie din intenia autorului, fie datorit demersului asociativ-interpretativ al receptorului, care
plaseaz textul ntr-un univers de referin propriu, imitri naive sau parodice, preluri ale unor tipare
formale, caracteristici privind specia, sintagme, citate etc., prelucrri ale unei teme sau ale unor motive
comune. Astfel, literatura, dar i muzica, de exemplu, pot deveni un fel de sisteme de vase comunicante,
n care variantele combinatorii pot fi infinite. Profesorul introduce n felul acesta un prim exemplu care
susine problematica discuiei curente: se prezint, cu ajutorul videoproiectorului, un videoclip al trupei
Cassa Loco, piesa muzical Ft-Frumos, asupra crora elevii se vor opri pentru a ncerca s defineasc
modelul imitat/ preluat aici sau caracteristicile formale observate. (4) Elevii vor urmri i textul piesei
muzicale, oferit pe o fi, i vor ncerca s rspund argumentativ la ntrebrile: Ce se transmite? Cum se
transmite? Este necesar identificarea modelului i comparaia cu creaia final pentru a nelege
mesajul transmis? Se discut asupra imitrii modelului, a tiparelor de basm identificate i a atitudinii
emitorului, insistndu-se asupra relaiei ce se creeaz n felul acesta ntre literatur i muzic, dar i
asupra parodiei i intertextualitii ca procedee artistice de valorificare a unor modele anterioare. Se
distribuie fiele de lucru i se comunic rolul acestora n lecia ce urmeaz s se desfoare. (4)
3.

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR ANTERIOARE:


Se reactualizeaz ideile i problemele ancor dintre obiectivele operaionale ale precedentei
activiti i cele ale activitii n curs de desfurare, pornind de la tema pentru acas, care a constat n
rspunsul argumentativ la ntrebrile referitoare la semnificaia textului Poemei chiuvetei de Mircea
Crtrescu: Cum considerai povestea: banal, comic sau tragic? Cum vi se pare c se raporteaz
eul liric la tema iubirii? (5)
Sunt reactualizate, astfel, cunotinele privind identificarea particularitilor de structur i
compoziie ale textului poetic postmodern (titlu, incipit, relaii de opoziie i de simetrie, elemente de
recuren i de expresivitate, secvene, prozodie, instanele comunicrii lirice), pe care elevii sunt rugai
s le noteze pe fia de lucru cu diagrama Venn n seciunea corespunztoare textului de fa. Discuia
permite trecerea la urmtorul moment din desfurarea leciei: problema prezentat anterior, aceea a
modelului i tiparelor imitate, n special acelea ale basmului. Elevii sunt solicitai s identifice posibilul
model literar i denumirea procedeelor utilizate n preluarea modelului. (10)
4.

COMUNICAREA TITLULUI LECIEI I ENUNAREA OBIECTIVELOR


Se comunic elevilor titlul leciei Particularitile poeziei cotidianului: parodia,
intertextualitatea, livrescul i obiectivele cognitive. (2)
5.

PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE I DIRIJAREA NVRII


Sunt prezentate sarcinile de nvare cuprinse n fia de lucru nr. 2, elevii fiind ndruma i s
identifice elementele de intertextualitate, urmrind partea completat din diagrama Venn. Se vor surprinde
elementele ce difereniaz cele dou texte literare i cele care fac trecerea de la unul la cellalt i se vor
folosi definiiile procedeelor de intertextualitate, parodie i livresc, notate pe fi, pentru a se contura
specificul viziunii artistice aparinnd lui Mircea Crtrescu. n prezentarea sarcinilor de nvare i n
dirijarea nvrii se are n vedere activitatea difereniat. (3)
6.

OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI


Elevii vor observa cum se concretizeaz sau se reiau elemente ale poemului filozofic Luceafrul
de Mihai Eminescu n poezia postmodern Poema chiuvetei de Mircea Crtrescu (tem, motive,
structuri compoziionale, sintagme, citate, caracteristici ale speciei). Vor face distincia ntre utilizarea
formal a elementelor menionate i imprimarea unei alte semnificaii privind abordarea tematic de ctre

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

intenia auctorial prin prisma parodiei i a livrescului. Diferenele i similitudinile vor fi trecute n fia cu
diagrama Venn, urmnd ca, prin conversaie frontal, s se stabileasc forma final a acesteia pe tabl. Se
va stabili, aadar, modul n care se manifest creativitatea lui Mircea Crtrescu la nivelul limbajului,
structurii prozodice i compoziiei, semnificaiilor i atitudinii eului liric. Elevii vor lucra pe grupe pentru
rezolvarea sarcinilor de lucru prezentate anterior i i vor prezenta rspunsurile frontal, printr-un raportor,
rspunsuri notate pe tabl de profesor. (15)
Pentru a dovedi nelegerea procedeelor artistice discutate ca particulariti ale poeziei
cotidianului, elevilor li se sugereaz realizarea unei scurte creaii poetice, de minim 4 versuri, pornind de
la un vers sau o imagine artistic ce i-a impresionat n textele discutate.
Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare se vor face aprecieri n legtur cu nivelul activitii
(general sau individual) elevilor i se va face referire la calitatea rspunsurilor.
Se vor sugera soluii n cazul nereuitei nvrii i se va avea n vedere permanent eliminarea
erorilor i a lacunelor.
7.

ASIGURAREA RETENIEI I TRANSFERULUI


n vederea asigurrii reteniei i transferului, se vor comenta eventualele greeli i se vor completa
cu noi precizri i lmuriri. Elevii vor fi solicitai s completeze fia de autoevaluare i li se propune
urmtoarea tem pentru acas: (5)
Scrie un eseu, de 10-15 rnduri, despre limbajul poeziei cotidianului, pornind de la una din urmtoarele
afirmaii:
De la Nichita Stnescu, nici un poet nu este mai modern n limbaj dect Crtrescu: rezervele,
depozitele tradiionale de cuvinte poetice sunt nlocuite de altele, noi, din domeniul tehnicii i al
Crtrescu nesfrit. Sub apa i focul cuvintelor, se ascunde ochiul vizionar, n care se formeaz
imaginile altei realiti dect aceea comun. () Crtrescu e de fapt un obsedat al lumii lui magice,
miraculoase de cuvinte, pe care o locuiete ca pe un infern confortabil (). (Nicolae Manolescu, Bilete
de papagal, prefaa la vol. Aer cu diamante, 1981)
() Mircea Crtrescu tinde spre o dubl subversiune: ironizarea poeticului i valorificarea
liric a prozaicului (). Invazia banalului, cotidianului, febrei trivialitii este controlat cu mare atenie
i rspunde unui scop estetic limpede. (Nicolae Manolescu, Poeme de amor, n Romnia literar, nr. 21,
1983)
Textul e purttor de texte aa cum ochiul este purttor al imaginilor Lumii (Gh. Grigurcu,
Existena poeziei)

Fia de autoevaluare

1. Ce moment al lectiei i-a plcut cel mai mult?


De ce?

2. Care ar fi dou dintre informaiile noi care te-au


interesat din lecia de astzi?
3. Dac ar fi s-i acorzi o not, avnd n vedere
participarea ta la or, care ar fi aceasta?

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

Cassa Loco Ft-frumos


Era odat, ca niciodat
Verde mprat cu o mare armat,
Avea la picioare un ntreg popor
Dar vai,- Din canci motenitor!
Da ntr-o zi un ghicitor veni
Si i spune c-o s aib copii,
Ca trebuie ca dup fiecare masa,
Sa intre-n dormitor cu a lui mprteasa.
Auzind acestea, plin de brbie,
mpratul se culc cu frumoasa lui soie,
Dup 9 luni se nscu Ft-frumos
- Era att de slab ca un cal rpciugos
Ursitoarele vorbir ca atunci cnd va fi mare,
Cnd va fi voinic gata de-nsurtoare,
Va pleca n lume s-o gseasc pe Ileana
- Doar nu va sta acas sa se joace cu pana!
Timpul trecea i Ft-frumos cretea
Mndria lui tot mai mare era
Timpu-a trecut, mare s-a fcut
Nu e ca Sorel, veste rea s-a fcut
cnd a simit ca pana-i joac feste
A plecat Ft Frumos ca s dea de veste
Dar a sosit clipa cea mare
C-i fecior si vrea nsurtoare
Zis i fcut! Frumosul a plecat
Ca de obicei cu calul fermecat
Era un cal slab, dar jratec a mncat...
n calul cu aripi s-a transformat!!!
Refren:
- Sunt Ft-frumos si-am paloul gros,
Pe Ileana o caut pe-un cal rpciugos,
Sunt cel mai tare, am pieptul bengos
- Bi Ft-frumos, fii mai serios!
- Sunt Ft-frumos i-am palosul gros,
Pe Ileana o caut pe-un cal rpciugos,
Sunt cel mai tare, am pieptul bengos
- Bi Ft-Frumos, eti cam pros !
Mergea ce mergea, i tot cuta
Era suprat- Pe Ileana n-o gsea!!!
Ajunse c-un taxi n pdurea de aram,
Acolo era Zmeul n chiloi de dam!
Sunt Zmeul cel mic, cel mai pitic,
De-o s te ntorci, n-o s-i fac nimic
Dar de vrei s treci, de vrei nsurtoare
Trebuie domle s te pun la ncercare
- Bine, mi Zmeule, dac tu vrei,
Hai ne dilim, ca ntre zmei !!!
L-a btut bine pe kinderu zmeu,
L-a luat salvarea pe derbedeu,
Se ntlni cu cellalt Zmeu,
Avea ciorapi lycra i puea la greu
ntr-un copac s-a furiat,
Fiind lunetist, n cap l-a mpucat.
Merse ce merse, ddu de o vale
Pdurea de aur i apru n cale
Ajunse acolo, constat cu uimire
C zmeul dormea, ce fericire !!!!
Sttea fa n fa, cu Zmeul cel Mare
Cel mai menar din ntreaga parcare

Era dup tufe, era constipat


Venind nspre prin, clc n rahat!!!
Refren (x2)
- Sunt Zmeul cel Mare i de lupt mi-e dor
Pe tine, prosule, o s te-omor
i dau nc-o ans, cum vrei s luptm?
O.B.-uri, chiloi sau ciorapi s ncercm ???
Se hotrr, n sbii se btur,
Dup un timp aveau spume la gur
Dup o vreme s-au potolit,
Jucar o tabl i-au adormit
Zmeul pervers din bikini scoase-un crac
Se fcu palid, era de la stomac
Dar Ft-Frumos pe Zmeu l pndi
Cu masca de gaze l pcli!!!
Ft Frumos i scoase ciorapul.
- Bomba atomic rase Iracu !!!
Arma fatal tare puea,
Placa tectonic se ncreea
Ciorapul lui Ft mirosea aa tare
Zmeul lovit i czu la picioare
i taie capul senatorului Zmeu
l puse-n formol, - P-sta-l iau de trofeu!!!
Sus, n castel, atepta Cosnzeana
Era bucuroas c-i vine banana
La soare priveai, dar la dnsa ba..
- Sexy era n gura, un dinte da, unul ba !!!
- Haide, Ileano, hai, nu fi trist,
Sau i-a intrat un comar n batist???
Ft Frumos o atepta clare
Racheta alb e n lansare
La palat au venit cu alai
Ft Frumos se gndea la Mlai !!!
n timp au avut fei logofei
i au trit pn la adnci btrnei !!!!
Era Ft Frumos cu paloul gros
Acum e btrn i e puturos,
Cu pieptul lsat, de molii e ros.
- Bi Ft Frumos, fii bucuros !!!
Era Ft Frumos cu paloul gros,
Acum e btrn i e puturos,
Cu pieptul lsat, de molii e ros.
- Bi Ft Frumos, eti piele si os !!!

1. Care este mesajul transmis?


2. Care este forma prin care se transmite
mesajul?
3. Ce fel de limbaj se utilizeaz n
transmiterea mesajului?
4. Este necesar identificarea modelului i
comparaia cu textul melodiei pentru a
nelege mesajul transmis?

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

Cum se manifest creativitatea autorului fa de modelul cultural la care se raporteaz?


Grupa 1 limbajul
Discutai motivele, cmpurile semantice i registrele stilistice ale textului.
Grupa 2 structura prozodic
Alegei, completai i argumentai:
Structura prozodic
depete modelul original prin
combin modele diferite
Grupa 3 compoziia
Alegei i argumentai:
Compoziia textului urmrete modelul cultural prin:
secvene
ilustrarea planurilor terestru i cosmic
ipostaze/ voci lirice
prezena narativului
Grupa 4 semnificaia
Alegei i argumentai:
Semnificaiile textului sunt:
nuanate/ accentuate;
delimitate/ difereniate;
contextualizate diferit;
replic la modelul cultural.
Grupa 5 atitudinea eului liric
Care este atitudinea eului liric vizavi de abordarea temei iubirii?
reconsiderare
valorizare
demitizare
PARODE, parodii, s.f. 1. Creaie literar n care se preiau temele, motivele i mijloacele artistice ale
altei opere literare sau ale unui autor n scopul de a obine un efect satiric sau comic. 2. Imitaie
neizbutit, inferioar sau caricatural a unui prototip, a unui original. P. ext. Btaie de joc. Din fr.
parodie. (DEX, 1998)
PARODE s.f. Imitaie cu intenie de ridiculizare a unei opere literare serioase. ( P. ext.) Imitaie
nereuit, inferioar originalului. [Gen. -iei. / < fr. parodie, it. parodia, cf. lat., gr. parodia < para
alturi, ode cntec]. (Dicionarul de neologisme)
PARODE ~i f. 1) Creaie literar (muzical sau plastic) n care se imit i se deformeaz n mod voit
elementele cele mai caracteristice ale operei altui autor, pentru a obine efecte satirice sau comice. 2)
Imitaie nereuit sau fr valoare a unui original; caricatur. [G.-D. parodiei]] /<fr. parodie (Noul
dicionar explicativ al limbii romne, 1997)
INTERTEXTUALITTE s. f. concept n critica modern, raportul existent ntre texte diferite care
alctuiesc mpreun un ansamblu. (< fr. intertextualit) (Marele dicionar de neologisme, 2008)
- interdependena textelor literare, bazat pe concepia c un text literar nu este un fenomen izolat,
ci absorbie i transformare a altor texte; relaie stabilit de cititor sau de critic ntre un text
literar i alte texte, din care se nate sensul textului.
- prezena unui text n alt text , relaie de coprezen ntre dou sau mai multe texte , realizat
prin intermediul imitaiei, al citatului i al aluziei (G. Genette)

COLEGIUL NAIONAL NICOLAE TITULESCU PUCIOASA, DMBOVIA

LIVRSC, -, livreti, adj. ntemeiat numai pe informaia din cri. (Despre cuvinte, expresii) Folosit
numai n cri i n limbajul oamenilor culi. Din fr. livresque.

Luceafrul

Poema chiuvetei

S-ar putea să vă placă și