Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrat


Data: 18 ianuarie 2010
Propuntor:

Unitatea de nvmnt:
Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare A
Tema anual de nvare: Cnd/cum i de ce se ntmpl?
Tema sptmnal: Cltorie de vis la Polul Nord
Tema activitii: Animale de la Polul Nord
Timp: 1 h 45 min
Elementele componente ale activitii integrate:
- A.D.P.- ID Mi-a dori sa ajung la Polul Nord pentru c... discuii libere
- Ne pregtim de activitate deprinderi de ordine
Tranziii: - salutul animalelor
-Clinchetul clopoelului
- Pinguinii veseli
- exerciii de gimnastic
- joc de micare Cald-rece
Rutine: - Sunt curel exersarea unor deprinderi igienice
- Facem ordine la locul de munc exersarea unor deprinderi de ordine i curenie
- A.L.A.1 ,,Animale de la Polul Nord - joc de rol, mosaic, sortare de imagini
- A.L.A.2 Dansul pinguinului dans
- A.D.E. D.O.S. Animale de la Pol mti activitate practic
Scopul activitii: stimularea curiozitii, a interesului de cunoatere fa de animalele din zonele polare;
dezvoltarea dragostei pentru animale;

Obiective operaionale:

s enumere animalele de la poli cunoscute;


s pronune corect sunetele limbii romne;
s se exprime n propoziii corecte din punct de vedere gramatical;
s sorteze imagini cu animale polare;
s execute corect micrile dansului propus;
s rezolve corect tema dat i jocul de mas;
s relizeze prin intermediul joc de constructii ghetari;
s realizeze un colaj folosind diferite tehnici de lucru;
s participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate
de vorbitor ct i ca auditor;
s valorifice informaiile nou-primite coopernd pentru realizarea unui proiect-comun;
Strategii didactice:
a)

Metode i procedee: conversaia, demonstraia, explicaia, exerciiul, munca individual, munca n


perechi, munca n echip, jocul de rol, problematizarea;

b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, stimularea, micarea;

c) Resurse materiale: - centrul tiin jetoane cu animale de la poli si nu numai;


- centrul Constructii mosaic
- centrul joc de rol imagini cu animale, masti confectionate la DOS
Alte materiale: masti cu animale de la poli din carton, fire textile, nuc de cocos, mac, aracet,
vat, clopoel.
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, n perechi.
Bibliografie:
- Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, ED. a II-a revizuit i adugit, M.E.C., Ed
V& Integral, Buc, 2005\
- Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009
- Activitatea integrat din grdini(ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Laurenia
Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica
Publishing House, Buc., 2008
- Elemente de Pedagogie Precolar aplicat, Ed. Universitii din Oradea, 2006
- Totul....pentru copil ghid pentru educatoare i directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed. Diana,
2008, Piteti- Revista nvmntului precolar, Nr 1-2, 2009
Scenariul activitii

Copiii vor fi invitai n sala de grup unde se va completa Calendarul Naturii, Catalogul Zilei, i se va
purta o discuie cu toi copiii despre Dorinta de a ajunge in zonele polare realizndu-se astfel ntlnirea de
diminea, apoi salutul animalelor.(T) Educatoarea le propune copiilor s descopere n carte ce activiti vor
desfura la activitate. Dup ce se vor citi activitile aceasta le propune copiilor ca prin jocul de micare Caldrece(T) s descopere surpriza (o mapa cu materieale) pe care o vor folosi la activitatea practic.
Educatoarea va aduna copiii imitnd Pinguinii veseli (T) i dup intuirea materialelor de la centrul
Arta copiii vor rezolva sarcina primita, anume masti cu animalute de la poli-colaj. Dupa finalizarea lucrarilor
isi vor face ordine la locul de munca ,,Locul meu de lucru este curat-rutina. n pas de ursuleti jucausi copii se
aduna pe covor si vor afla ce au de facut mai departe. Zana Iarna ii anunta ca le-a trimis la centre multe
surprize. Astfel vor descoperi un joc de mas Mosaic, spre centrul tiin unde vor avea de sortat imagini cu
animale polare i spre centrul Joc de rol unde se vor juca de-a animalutele polare. Pe parcursul lucrului la centre
se va juca i jocul Cte cuvinte am spus?. La clinchetul clopoelului (T) copiii se vor aduna pe covor unde vor
executa cteva exerciii de gimnastic (T) i vor afla ce au de fcut mai departe. Astfel, imitnd Pinguinii
veseli copiii vor fi ndrumai pe covor unde vor invata dansul pinguinilor-Ala2. La clinchetul clopoelului (T)
copiii se vor ndrepta spre ieire (R). La revenirea n grup aceti vor reveni la centrele de lucru deschise pentru a
finaliza sarcinile date. La clinchetul clopoelului copiii vor face ordine la msue (R), vor aduna toate lucrrile pe
o msu apoi se vor aduna la centrul Stiinta pentru a continua DS. -,,Saculetul fermecat
Activitatea se va ncheia cu vizionarea unor imagini cu animale din zona polara.

Secvenele leciei
Etapele
activitii

Coninutul tiinific
Metode

1. Captarea
ateniei

Se realizeaz cu ajutorul mapei n care sunt


materialele ce vor fi folosite la activitatea DOS:
mti de animale polare.

Conversaia
Observaia

2. Enunarea
scopului i a
obiectivelor
3. Prezentarea
optim a
coninutului i
dirijarea
nvrii

Se comunic tema i obiectivele ce urmeaz a fi


atinse pe parcursul activitii.

Conversaia

Pinguinii veseli tranziie


DOS: Animale de la Polul Nord mti (colaj)
- intuirea materialului de lucru;
- explicarea sarcinilor;
- se stabilete culoarea animalului ales pentru a
realiza masca;
- se stabilete materialul de lucru potrivit;
- realizarea sarcinii, aplicnd aracet i lipind aa,
nuca de cocos, macul pe tipar;
- se amintete c activitatea se va desfura n
perechi;
Locul meu de munc este curat rutin
Ursuleii jucui tranziie
ALA 1: Animale de la Polul Nord
Centrul construcii: mosaic
- alegerea pieselor dorite pentru efectuarea sarcinii;
- aplicarea pieselor mosaic pe tabl n forma dorit,
rednd un animal de la Polul Nord;

Explicaia
Conversaia
Demonstraia
Munca n
perechi

Strategiile didactice
Mijloace
Evaluare
Mapa cu
mtile
animalelor
polare

- concentrarea
ateniei
- nelegerea
mesajului
transmis

- proba practic:
Mti decupate confecionarea
din carton, a, mtilor de
mac, nuc de animlue de la
cocos, vat,
Pol
elastic

Tipul de
inteligen
activat
Lingvistic
Spaial- vizual
Lingvistic

Vizual- spaial
Corporalkinestezic

Interpersonal

Munca
individual

Trusa mosaic

- proba practic:
realizarea
animluului
ales;

Vizual- spaial

4. Obinerea
performanei

Centrul tiin: sortare de imagini


- observarea imaginilor de pe msu;
- stabilirea mulimii care este reprezentat n
imagini;
- stabilirea sarcinii;
- sortarea imaginilor ce reprezint animale de la
Polul Nord;
Centrul joc de rol: Animale de la Polul Nord
- alegerea animalului preferat (masca);
- alegerea unui mod de introducere a acestuia n joc;
- prezentarea unor informaii cunoscute despre
animalul respectiv (hran, mod de via);
Gimnastic tranziie
Pinguinii veseli tranziie
ALA 2: Dansul pinguinului dans
- observarea pailor acestui dans;
- nsuirea dansului n mici secvene (pas 1, 2, 3,);
- dansul propriu-zis;
Clinchetul clopoelului rutin
ALA 1: - finalizarea sarcinilor.
- aplicarea unor tehnici de realizare a colajului nou
nvate n cadrul activitii DOS;

- pe parcursul activitii ALA 1 copii vor numra


cuvintele propoziiilor pe care le formuleaz atunci
cnd i prezint lucrarea, imaginea sortat, animalul
ales;
5. Evaluarea

Aprecieri asupra activitii i a comportamentului


copiilor (colective i individuale).

Munca n
echip

Jocul de rol

Imagini cu
animale de la
Pol, din
jungl,
domestice i
slbatice
Mtile
confecionate

Conversaia

- proba practic:
sortarea
imaginilor cu
animale de la
Pol;
- proba oral:
prezentarea
animluului
ales;

Vizual- spaial

Interpersonal
Lingvistic

Desfurarea
jocului propus
Cd, DVD
Exerciiul
Munca n
echip
Munca n
perechi

Exerciiul

Conversaia
evaluativ

Clopoel
Tipar mti,
a, mac,
cocos, vat,
aracet,
pensoane,
elastic
Imagini
sortate,
lucrarea
mosaic

- proba practic:
realizarea
pailor de dans;
dansul propriuzis;
- proba practic:
aplicarea
tehnicilor nou
nvate;
- proba oral:
formularea
propoziiilor;
precizarea nr. de
cuvinte din
propoziie.
- capacitatea de
autoevaluare

Vizual- spaial
Corporalkinestezic
Interpersonal
Corporalkinestezic
Vizual- spaial

Lingvistic

Lingvistic

S-ar putea să vă placă și