Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate integrat

CASA MEA
Data:19.11.2015

Unitatea de nvmnt:Grdinia GOSEN Arad


Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mareAlbinuele
Tema anual de nvare: Cine sunt/ suntem?
Tema proiectului: Vreau s m cunosc
Tema sptmnal: Universul meu - familia
Tema activitii: Casa mea
Elementele componente ale activitii integrate:
- A.D.P.- ntlnirea de diminea Despre fraii mei discuii libere
Tranziii: - salutul copiilor
- gimnastica de nviorare
- Sritura cprioarei
- ,,Familia mea"- cntecel
ALA1: ART: Covor pentru camera mea
JOC DE ROL: De-a familia
- A.D.E. 1. D.L.C. - Sunt copil ca fiecare lectura educatoarei
2. D.O.S. - Tatl meu - confectionare ( decupare- lipire-asamblare)
Scop: stimularea curiozitii i a interesului fa de membrii familiei; dezvoltarea capacit ii de ascultare i
reproducere a unui text, folosind cuvinte i expresii noi;

Obiective operaionale:

s participe activ la ntlnirea de diminea, salutnd i interacionnd cu cei din jur;


s explice noile cuvinte nvate;
s extrag ideile principale din text;
s identifice materialele de lucru primite;
s respecte etapele de lucru n confecionarea produsului;
s combine n mod creativ materialele pentru realizarea produsului;;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, observaia, exerciiul, explicaia, demonstraia, munca independent,
jocul, explozia stelar;
b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, stimularea, micarea;
c)

Resurse materiale: lipici, foarfece, imagini poveste, msu, clopoel, buline;

d) Forme de organizare: frontal, individual,


Bibliografie:
- Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, ED. a II-a revizuit i adugit, M.E.C., Ed
V& Integral, Buc, 2005
- Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009
- Elemente de Pedagogie Precolar aplicat, Ed. Universitii din Oradea, 2006
- Totul....pentru copil ghid pentru educatoare i directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed. Diana,
2008, Piteti- Revista nvmntului precolar, Nr 1-2, 2009

Scenariul activitii

Dup ce au fcut gimnastica de nviorare (T), copiii vor fi invitai n sala de grup unde vor gsi o
scrisoric de la un bieel care se numete Cosmin. Copii sunt ferici i pentru noua surpriz primit. Pentru a
deschide plicul ei vor trebui s participe la ntlnirea de diminea unde- i vor saluta colegii i pe doamna
educatoare i vor discuta despre fraii i surioarele lor de acas. Copii vor primi responsabilitile ce le au pe ziua
aceasta, dup care, meteorologul zilei va prezice vremea. Alturi de colegi se vor stabili regulile zilei i se vor
afla noutile (citirea scrisorii).
Copiii afl c acea scrisoric este de la un bieel care le-a trimis acestora o poveste care se numete
,,Frior i surioar". Doamna educatoare a citit nceputul povetii chiar de diminea i le spune copiilor
nceputul ei, dar nainte de a intra n amnunte i roag pe copii s fac pe plac lui Cosmin i s l ajute s
modeleze chipul celor doi friori. Copiii, imitnd sritura cprioarei, (T) se vor ndrepta ctre msu e, unde, cu
ajutorul plastilinei, i vor modela pe cei doi copii dnd fru liber creativit ii pentru a realiza cea mai frumos
lucrare. Clinchetul clopoelului (T) anun apropierea de final a activitii, iar cei mici se vor ndrepta ctre ie ire
pentru a-i ntlni prietenii, apa i spunul (R).
Intonnd cntecul Familia mea cei mici se vor ntoarce n sala de grup i vor observa lucrrile
realizate de ei, fcnd aprecieri globale. Astfel sunt pregti i s participe la noua activitate (DLC) pentru a
asculta continuarea povetii trimise de Cosmin, iar pe parcursul povestirii copiii i vor da seama c lucrrile lor
de la activitatea de la DEC se regsesc n poveste. Copiii vor enumera ideile principale ale povestirii punnd
accent pe secvenele pline de emoie. Pentru a-i arta compasiunea fa de cei doi copii, cei mici vor ncerca s
dramatizeze cele auzite i nvate.
Atenia i dorina de cunoatere vor fi rspltite cu buline zmbitoare dup munca i efortul depus de
fiecare.
Activitatea se va ncheia prin realizarea unui joc de micare Friorii i surioarele la start care este propus tot
de Cosmin, ncheind jocul ntr-o atmosfer de veselie. (ALA 2)

Secvenele leciei
Etapele
activitii
1. Captarea
ateniei
2. Enunarea
scopului i a
obiectivelor
3. Prezentarea
optim a
coninutului i
dirijarea
nvrii

Coninutul tiinific
Metode
Se realizeaz cu ajutorul unei scrisori trimise de
ctre un bieel, Cosmin.
Se comunic tema i obiectivele ce urmeaz a fi
atinse pe parcursul activitii.
Gimnastica de nviorare tranziie
DLC: Frior i surioar povestirea
educatoarei
- educatoarea va introduce copiii n atmosfera de
poveste, prezentndu-le personajele, dup care va
ntrerupe firul povestirii;
Sritura cprioarei tranziie
DOS: Se prezint ornamentele model i se explic
etapele i modul de lucru.
Se antreneaz elevii n discuii pe marginea
ornamentelor prezentate.
- Ce observai?
- Ce materiale s-au folosit n realizarea acestor
lucrri?
- Ce tehnici de lucru au fost aplicate?
- De ce instrumente avem nevoie?
Se fac exerciii de nclzire a musculaturii
degetelor.
Minile eu le rotesc,
Ploaia bate ne-ncetat,
Vrful degetelor bat,
Iar apoi le rsfirm

Conversaia
Observaia
Conversaia

Strategiile didactice
Mijloace
Evaluare
Scrisoare,
poveste

Conversaia
Observaia

Imagini
poveste

Exerciiul

Plastilin
Planete
erveele
umede

Explicaia
Demonstraia
Munca
independent

- concentrarea
ateniei
- nelegerea
mesajului
transmis
- prob oral:
cunoaterea
personajelor din
poveste;

- prob practic:
utilizarea
corect a
tehnicilor de
modelare;
evidenierea
prii originale
din lucrare;

Tipul de
inteligen
activat
Lingvistic
Spaial- vizual
Lingvistic

Spaial-vizual
Lingvistic

Spaial-vizual
Corporalkinestezic
Lingvistic
Intrapersonal

Povestirea
educatoarei

Imagini
poveste

- prob practic:
nelegerea

Lingvistic

i la un pian cntm.
Se prezint etapele de lucru iar prescolarii sunt
ateni pentru a i le nsui.
Activitatea se desfoar pe fond muzical, astfel
nct prescolarii s lucreze relaxat i cu plcere.

Exerciiul

mesajului
transmis de text
i redarea
firului epic aa
cum a fost
prezentat;

Conversaia

Lingvistic

Familia mea tranziie


DLC: - continuare
- se continu povestirea, copiii observnd figurinele
modelate de el, adic cei doi friori din poveste;
- la finalul povestirii se extrag ideile principale din
text, se enumer personajele, se povestete textul pe
secvene, n ordinea lor fireasc;
4. Obinerea
performanei

DLC: - se va fixa textul aplicnd metoda expoziei


stelare;

Jocul

Explozia
stelar

DEC: - realizarea lucrrilor, punctnd lucrrile


originale;
5. Asigurarea
feed-back-ului

Se va realiza prin reamintirea temei de la activitate,


mprtirea de idei n legtur cu activitatea.

6. Evaluarea

Evaluarea se face n mod obiectiv, de ctre elevi,


urmrindu-se criteriile de evaluare:
corectitudinea execuiei;
gradul de finalitate;
Originalitate;

Conversaia
Conversaia

Conversaia
evaluativ

Fie
autocolant

Stelue

Figurinele
confectionate
Lucrrile
realizate

Buline

- prob practic:
participarea i
respectarea
regulilor jocului

- prob oral:
formularea unor
ntrebri pe
baza textului;
- prob practic:
nota de
originalitate
- prob oral:
prezentarea n
cteva idei a
activitilor
desfurate;
- capacitatea de
autoevaluare

Corporalkinestezic

Lingvistic
Spaial-vizual
Spaial-vizual
Corporalkinestezic
Lingvistic

Lingvistic

S-ar putea să vă placă și