Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Terapie ocupaional. Meloterapie


Subiectul: Jocuri ritmico-melodice. Mijloace eficiente pentru dezvoltarea limbajului i a
comunicrii orale
Tipul lectiei: mixt
Mod de realizare: Exerciii
Tipul de activitate: Consilidare de priceperi i deprinderi
Clasa a VI-a A
Obiective de referin:
- Dezvoltarea proceselor cognitive cu ajutorul ritmului i melodiei
- Dezvoltarea reprezentarilor colective prin intermediul percepiei sonore, ritmice, tactilokinestezice
- Dezvoltarea ateniei voluntare i a percepiei temporale
- Dezvoltarea aparatului fono-articulator i a auzului
- Coordonarea senzorio-motric, verbal-manual
Obiective operaionale:
S identifice contient cuvintele n fluxul vorbirii, prin redarea tonalitii
S deosebeasc succesiunile silabice n cadrul cuvintelor prin exerciii simple i complexe
S redea corect i contient silabele, cuvintele i textele propuse, conform unui ritm impus
S respecte ritmul standard impus n execuia exerciiilor (indicat de metronom)
S redea cuvintele cntecului ales conform melodiei i ritmului indicat n partitura muzical
S rezolve exerciiile i fia propus n grup, individual, sau, dup caz, cu ajutor
Resurse educaionale:
a) Procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, aprecierea verbal i
stimulativ
b) Materiale: fie pentru fiecare copil, instrumente de percuie (castaniete, clave, tycoon), mini
clavecin, calculator, internet, (metronom?)
c) Organizatorice: frontal, individual
d) Temporale: 30 45 minute
Bibliografie:
- PROGRAMA COLAR pentru aria TERAPIE EDUCAIONAL COMPLEX I
INTEGRAT, cls. I-X, MECT, Bucureti, 2008
- Tatiana Baica, Eugenia Marinescu, Olga Duu EXERIII PENTRU DEZVOLTAREA
VORBIRII PRESCOLARILOR, EDP, Bucureti, 1979
- Decebal Burlacu, Victoria Karpis CULEGERE DE CNTECE PENTRU COLARI, Ed,
Gheorghe Cru Alexandru, Craiova, 1995
- Marilena erban NVM I COLORM, Ed. Garamond, Bucureti
- Katie Overy, Istvan Molnar-Szakacs - BEING TOGETHER IN TIME: MUSICAL
EXPERIENCE AND THE MIRROR NEURON SYSTEM, 2009

CONINUT INFORMAIONAL
STRATEGIA DIDACTIC
MOMENTELE
Activitatea
nvtorului- Activitatea
Metode
iMijloace deForma de
ACTIVITII
educator
copiilor
procedee
nvmnt organizare
- Se asigur condiii optime
Sunt aezai pe
Moment
pentru buna desfurare a
scaune, pregtii
organizatoric
activitii.
de nceperea
activitii
Captarea ateniei - Oaspete la activitate este un
Frontal
greiere, mare amator de
- i ntmpin
Figurin/
muzic, care dorete s fie
oaspeii politicos
plan
alturi de copii, pe ntreg
greiere
parcursul orei, cunoscut lor
din poezia Greierele i
furnica, cruia copiii i vor
cnta un cntecel, pentru a-i
arta ce au nvat.
Conversaia
Anunarea
temei i a
obiectivelor

- Se anun tema leciei


exerciii de vorbire, cu
ajutorul instrumentelor de
percuie, castaniete, clave,
tycoon, cu care copiii sunt
familiarizai din ore
anterioare, pornind ce la un
cntec nvat de ei.

Bnci,
scaune
Frontal

Pregtirea pentru - Se ncepe cu exerciii


activitate
pregtitoare, de nclzire,
pentru membre, respiraie i
dicie:
1. nclzirea minilor:
nchidem-deschidem
pumnii, rotim pumnii,
petisorul, plou, tun,
a ieit soarele, lupta
degeelelor, cntm la
pian.
2. Exerciii de respiraie
i dicie: suflm
balonul, facem
balonae de spun,
mirosim floarea pe
expiraie rostim: Ce
fru-mos-mi-roa-sefloa-rea!

Explicaia,
Copiii execut
exerciiile.

Exerciiul

MOMENTELE
ACTIVITII

Explicarea i
demonstrarea
tehnicii de lucru

Dirijarea
nvrii

CONINUT INFORMAIONAL
STRATEGIA DIDACTIC
Activitatea
nvtorului- Activitatea
Metode
iMijloace deForma de
educator
copiilor
procedee
nvmnt organizare
- Copiii primesc instrumentele Precizeaz ce sunt Conversaia Castaniete Frontal,
de percuie mpreun cu
instrumentele de exerciiul
clave,
Individual
instruciunile privitoare la
percuie i le
tycoon
folosirea lor pe parcursul orei denumesc pe cele
i le testeaz.
folosite.
Explicaia
Observaia,
- Li se explic copiilor cum
Copiii ascult
Exerciiul
Frontal,
vor folosi instrumentele pe
explicaiile, i
Individual
parcursul orei, pentru a marca exerseaz,
silabele cuvintelor, cu un
folosind
exemplu dat de ndrumtor,
instrumentele
prin silabisirea propriului
pentru a marca
nume, care i asist apoi n
numarul de silabe
executarea exerciiului cerut. pe care l conine
numele fiecruia,
apoi lasa
instrumentele
deoparte
- Copiilor li se cere s recite
Copiii cnt,
prima strof a cntecului
nsoii de
Cte unul pe crare,
instrumente
acompaniai de de
metronomul computerizat,
care i ajuta sa tina ritmul.
Apoi, copiii cnt prima strof
cu acompaniamentul minipianinei, restul doar cu vocea.
- Cntecul folosete drept
suport pentru remprosptarea
noiunii de silab (partea de
cuvnt pe care o pronunm cu
o singura deschidere a
gurii/deplasare a maxilarului).
- Li se mpart copiilor fie de
lucru. Li se cere rezolvarea
primelor trei exemple ca
model, apoi desprirea
cuvintelor in silabe,
individual, apoi li se cere
marcarea silabelor cu
instrumentul de percuie.

Exerciiul

Metronom Frontal
computeriz
at, minipianin

Copiii ascult i Conversaia,


citesc
Explicaia, Fie
instruciunile,
exerciiul
rezolv exerciiile
propuse.
Copiii despart, in
grup, apoi
independent,
cuvintele propuse
n silabe
Exerciiul
(marcndu-le cu
independent
ajutorul
instrumentelor).

Frontal,
Individual

MOMENTELE
ACTIVITII

Evaluarea/
Feed-back

ncheierea
activitii

CONINUT INFORMAIONAL
STRATEGIA DIDACTIC
Activitatea
nvtorului- Activitatea
Metode
iMijloace deForma de
educator
copiilor
procedee
nvmnt organizare
Fiele servesc drept suport
Copiii rezolv
pentru munca independent.
fiele individual.
Se fac aprecieri generale i
individuale asupra modului
cum s-a lucrat, asupra ateniei
si disciplinei.
Greierele mparte copiilor
recompensele o frunz pe
care este aplicat o chitar.

Aprecierea
stimulativ
Conversaia
Primesc
stimulentele.

Frontal,
Individual
recompense

S-ar putea să vă placă și