Sunteți pe pagina 1din 15

Colegiul Tehnic T.F.

,, Anghel Saligny - Simeria


Structura: coala Gimnazial ,,Sigismund Todu

Proiect de lecie
Propuntor : prof. Cosma Teodora
Aria curricular : Matematic i tiine ale naturii
Disciplina : Matematic. Geometrie
Unitatea de nvare : Paralelism
Titlul leciei : Unghiuri formate de dou drepte paralele cu o secant. Proprieti
Tipul leciei: Lecie de formare de priceperi i deprinderi
Clasa : a VI a C ; Durata : 1 or ; Data : 20.03.2015; Anul colar : 2014 2015
Analiza SWOT:

Competene generale i specifice:

C.G.1 Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite.
C.S.5 Recunoaterea i descrierea unor figuri geometrice plane n configuraii date.
C.S.6 Identificarea figurilor n configuraii geometrice date..
C.S.7 Recunoaterea i descrierea unor elemente de geometrie plan n configuraii geometrice date.
C.S.8 Recunoaterea i descrierea unor proprieti ale triunghiurilor n configuraii geometrice date.
C.G.2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse n enunuri matematice.
C.S.5 Stabilirea coliniaritii unor puncte i verificarea faptului c dou unghiuri sunt adiacente, complementare sau suplementare.
C.S.6 Stabilirea congruenei triunghiurilor oarecare.
C.S.7 Utilizarea instrumentelor geometrice (rigl, echer, raportor, compas) pentru a desena figuri geometrice plane descrise n
contexte matematice date.
C.S. 8 Calcularea unor lungimi de segmente i a unor msuri de unghiuri utiliznd metode adecvate.
C.G.4 Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situa ii concrete i a algoritmilor de
prelucrare a acestora.
C.S. 7 Exprimarea poziiei dreptelor n plan (paralelism, perpendicularitate) prin definiii, notaii, desen.
C.G.6 Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii
C.S.7 Transpunerea unei situaii problem n limbaj geometric, rezolvarea problemei obinute i interpretarea rezultatului.

Obiectivele operaionale ale leciei: Pe parcursul activitii i la sfritul leciei fiecare elev va fi capabil:
O.O.1 S reprezinte dou drepte paralele intersectate de o secant.
O.O.2 S enumere tipurile de unghiuri formate de dou drepte paralele cu o secant.
O.O.3 S calculeze msuri ale unor unghiuri formate de dou drepte paralele intersectate de o secant, utiliznd proprietile acestora.
O.O.4 S-i dezvolte capacitatea de a se autoevalua, prin autoevaluarea performanelor.

Obiective cognitive:Pe parcursul activitii i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:


O.C.1 S defineasc dreptele paralele.
O.C.2 S enumere tipurile de unghiuri formate de dou drepte paralele intersectate de o secant.
O.C.3 S aplice proprietile unghiurilor formate de dou drepte paralele cu o secant.
O.C.4 S identifice perechi de unghiuri opuse la vrf.
O.C.5 S identifice unghiuri complementare i unghiuri adiacente complementare.
O.C.6 S identifice unghiuri suplementare i unghiuri adiacente suplementare.
O.C.7 S identifice unghiuri cu laturile paralele.
O.C.8 S identifice drepte perpendiculare.
O.C.9 S identifice o secant.
O.C.10 S efectueze calcule cu msuri de unghiuri exprimate n grade sexagesimale.
O.C.11 S enune teorema sumei msurilor unghiurilor unui triunghi.

Obiective afective: Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:


O.A.1 S contientizeze prezena unor exigene referitoare la noiunile teoretice referitoare la unghiurile formate de dou drepte
paralele cu o secant.
O.A.2 S-i perfecioneze automatismele de lucru, conducerea raionamentelor i a calculelor, formate n mod voluntar, prin
participarea lor activ la lecie.
O.A.3 S-i conceptualizeze i s-i sedimenteze cunotinele nvate, att prin efort individual, ct i prin colaborarea cu colegii, la
rezolvri de exerciii i probleme referitoare la unghiuri formate de dou drepte paralele cu o secant.
O.A.4 S-i dezvolte capacitatea de reflecie i de formulare a concluziilor referitoare la sensul leciei desfurate.

Obiective psihomotorii:Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, fiecare elev va fi capabil:


O.P.1 S fac unele completri n fia de lucru .
O.P.2 S utilizeze corect notaiile, conveniile de reprezentare i denumirile specifice limbajului matematic tiinific, la reprezentarea
dreptelor paralele intersectate de o secant.
O.P.3 S-i dezvolte capacitile rezolutive, perseverena, capacitatea de modelare, atenia, gndirea logic independent i rapid,
imaginaia, intuiia superioar, spiritul de observaie i de comparare, capacitatea de reflecie, capacitatea de deducie, de inducie i de
analogie, capacitatea de analiz i de sintez, modul de exprimare oral i scris.

Obiective educative: Pe parcursul activitii i la sfritul leciei, fiecare elev va fi capabil:


O.Ed.1 S-i formeze unele deprinderi de munc intelectual.
O.Ed.2 S-i dezvolte gndirea critic, dobndirea de experien i simul realitii.
O.Ed.3 S-i dezvolte deprinderile de comunicare.
O.Ed.4 S-i dezvolte interaciunea n cadrul binomului de lucru i n cadrul grupului clasei.

Strategia didactic:
Metode:conversaia, expunerea, explicaia, observaia, exerciiul, demonstraia, munca elevilor cu manualul i cu alte surse de
inforare i de nvare, problematizarea, nvarea prin descoperire, metoda activitii pe baz de fie, G.L.C., analiza, sinteza,
reflecia.
Mijloace de nvmnt:
a

Resurse materiale de informare i documentare :


- Resurse educaionale pe Internet:http://www.didactic.ro, http://www.matematic.ro, http://www.forum.matematic.ro,
https://www.facebook.com/cosma.teodora.5, https://www.facebook.com/pages/Cosma-Teodora-Variet%C4%83%C5%A3iMatematice/204205382964480, http://mathematicalvariety.blogspot.ro
1

Bibliografie:
Turcitu, G., Basarab, C., Rizea, I., Duncea, M., Chiriac, I., Ciungu, P. Matematic. Manual pentru clasa a VI a, Editura
Radical,Craiova, 2007;

b
c
d
e
f
g

Tudor, I. Matematic: algebr, geometrie, Partea a II a, Clasa a VI-a, Ediia a III a, revizuit, Editura Paralela 45,
Piteti, 2014;
3 Zaharia, D., Zaharia, M. - Matematic: algebr, geometrie, Partea a II a, Clasa a VI-a, Ediia a III a, revizuit i
adugit, Editura Paralela 45, Piteti, 2014;
4 Peligrad, S., erdean, I., urcanu, A. - Matematic: algebr, geometrie, Clasa a VI-a, Ediia a III a, Editura Paralela 45,
Piteti, 2014;
Fia de lucru ,,Unghiuri formate de dou drepte paralele cu o secant. Proprieti.
Poster ,,Unghiuri formate de dou drepte paralele cu o secant. Proprieti.
Tabla, creta alb i colorat.
Portofoliile elevilor.
Portofoliul profesorului.
Calculatorul electronic.

Forme de organizare: frontal, n perechi, n grupe ( pentru elevii rmai n urm la nvtur, pentru elevi cu C.E.S., pentru elevi
capabili de performan) i individual.

Obiective de evaluare: Pe tot parcursul leciei, prin procesul de evaluare formativ se apreciaz ,,Ct de bine i ,,Cum:
O.E.1 tiu elevii s parcurg etapele rezolvrii exerciiilor i problemelor.
O.E.2 tiu elevii s efectueze calcule cu msuri de unghiuri exprimate n grade sexagesimale.
O.E.3 tiu elevii s fac raionamente logice utiliznd figuri geometrice.
O.E.4 neleg un text matematic, analizeaz datele unei probleme referitoare la unghiuri formate de dou drepte paralele cu o
secant i le transpun n alt context, de particularizare sau de generalizare, respectiv, s reprezinte unghiuri formate de dou drepte
paralele cu o secant.
O.E.5 i dezvolt capacitatea de interevaluare i de a se autoevalua, prin autoevaluarea performanelor proprii.

Forme i metode de evaluare:


a

Evaluare formativ la nceputul activitii prin: metoda chestionrii orale, observarea corectitudinii rezultatelor obinute de
ctre elevi la tema pentru acas i la munca independent, verificarea portofoliilor elevilor, autoevaluarea elevilor,
interevaluare ntre colegi, referatul, proiectul.

Evaluare formativ pe tot parcursul activitii, prin: metoda chestionrii orale, metoda exerciiului, observarea sistematic a
activitii individuale/din cadrul perechilor i a grupelor, frontal, observarea i verificarea rezultatelor obinute la rezolvrile
de exerciii i probleme la temele de lucru n clas, verificarea i notarea rspunsurilor formulate la ntrebrile adresate,
evaluarea portofoliilor elevilor ( caiete, fie de lucru etc.), autoevaluarea i interevaluarea elevilor, reflecii.

Etapele leciei/schi

1. Moment organizatoric (1-2 min);

2. Verificarea temei pentru acas (3min);

3. Evaluarea iniial (5 min);

4. Informarea elevilor asupra obiectivelor propuse (2 min);

5. Captarea ateniei (2 min);

6. Intensificarea reteniei, asigurarea transferului i obinerea de performan (20 25 min);

7. Asigurarea conexiunii inverse (10 min)

8. Finalizarea activitii (1 min).

Secvena

Eveni-

Obiec-

mentele

tive

leciei

ope-

raio-

durata

nale

Activitinleciepentrurealizareaobiectivelor,
desfurate de:

Profesor

Elevi

Resurse

Resurse

Resurse

Evalu

material
e

metodo-

proce-

logice

durale

Conversai
a

Activitate

Evaluare

frontal i
individual

formativ

acestora
1
1

Moment

O.Ed.2

organi -

O.Ed.3

organi zatoric
(2-3m (1-2
min) in)

Verificare
a
temei
pentru
acas
(3min)

* Organizeaz clasa
pentru lecie i
capteaz atenia
elevilor prin
aranjarea
materialelor;

* Se pregtesc pentru lecie,


pentru a lucra ntr-o
atmosfer destins, n care
toi elevii sunt,,tratai la fel.

Portofolii

C.S.5, 6, 7,
8
C.G.2
C.S.5, 6, 7,
8
C.G.4,
C.S.7
C.G.6,
C.S.7
O.Ed.1- 4

*Verific frontal
munca
independent;

orale;

* Prezint temele pentru


acas la control i verific
rezultatele obinute:

Portofolii

ex. 3, 4, pag.160.

Manualul
[1]

*Verific rezultatele
obinute de ctre
elevi.

metoda

chestion

*Verific prezena
elevilor la ora de
curs.
C.G.1

*Prezint munca
independent la control i
verific rezultatele obinute:
ex. 5, pag. 160.

Conversai
a

GLC

Observaia

Analiza
Sinteza
Exerciiul

Activitate

Evaluare

frontal,

formativ

nperechi
i

-metoda

individual

chestion
orale;

-observa
rectitudi
rezul-tat

-verifica
tofoliilor

evaluare
elevilor,

O.O:1- 4
O.C:1- 11

* Evalueaz
performanele
elevilor.

Sinteza

intereva

O.A:1- 4
O.P:1- 3
O.E. 1 - 5
3

Evaluarea
iniial
(5 min)

C.G.1
C.S.5, 6, 7,
8
C.G.2
C.S.5, 6, 7,
8
C.G.4,
C.S.7
C.G.6,
C.S.7
O.Ed.1- 4
O.O:1- 4

*Enunai teorema
paralelelor
intersectate de o
secant.

* Enun teorema paralelelor

* Ce tipuri de
unghiuri formeaz
dou drepte
paralele intersectate
de o secant ? Ce
proprieti au aceste
tipuri de unghiuri ?
*Enunai reciproca
teoremei paralelelor
intersectate de o
secant.

O.C:1- 11

O.E. 1 - 5
O.O:1- 4

Conversai
a

Expunerea

Activitate

Evaluare

frontal i formativ
individual

-metoda

chestion

a) alterne interne congruente,

Observaia

b) alterne externe congruente,

orale;

autoeva

Reflecia

c) corespondente
congruente,

Analiza

d) interne de aceeai parte a


secantei suplementare,
Sinteza

*Enuni reciproca teoremei


paralelelor intersectate de o
secant..

O.P:1- 3

Informare
aelevilor
asupra
obiectivel
or

Poster

* Tipurile de unghiuri formate


de dou drepte paralele
intersectate de o secant
sunt:

e) externe de aceeai parte a


secantei suplementare.

O.A:1- 4

intersectate de o secant.

* Scrie pe tabl titlul


leciei:
,,Unghiuri formate
de dou drepte cu
o secant.

* Ascult expunerea
profesorului i noteaz titlul
leciei.

Tabla

Expunerea

Creta
alb i
colorat
Conversai

Activitate

Observa

frontal,

sistemat

n grupe
i

propuse

Proprieti

(2min)

*Prezint
obiectivele
operaionale
propuse.

* mparte fiele de lucru

* Profesorul prezint
cteva observaii
referitoare la modul
de completare a
fielor de lucru.

*Ascult explicaia
profesorului i observ
coninutul fielor de lucru.

Captarea

O.O:1-4

ateniei

O.C:1-11
O.A:1-4

(2min)

Caietele

elevilor
Fie de
lucru

Sinteza

Fie de

Expunerea

lucru
Explicaia

O.P:1-3
O.Ed:1-4

individual

Observaia

Activitate

Observa

frontal i

sistemat

individual

Intensificarea
reteniei,
asigurare
a
transferul
ui i
obinerea
de performan
(2025min)

C.G.1
C.S.5, 6, 7,
8

* Antreneaz elevii
n rezolvarea
problemei 1 din fia
de lucru.

* Ex.1) Elevii asociaz


elemntele din coloana A cu
elemntele corespunztoare
din coloana B

C.G.2

* ndrum i coordo-

C.S.5, 6, 7,
8

neaz n mod
difereniat
activitatea;

* Observ c pentru perechea


de unghiuri din coloana A,
elementul f, nu exist n
coloana B rspunsul
corespunztor i trebuie s
completeze n coloana B
rspunsul :

C.G.4,
C.S.7
C.G.6,
C.S.7
O.Ed.1- 4

*Explic i susine
activitatea elevilor
cu observaii.

O.O:1- 4
O.C:1- 11
O.A:1- 4
O.P:1- 3
O.E. 1 - 5

*Antreneaz elevii n
rezolvarea
problemei 2 din fia
de lucru.

*Antreneaz elevii
n rezolvarea
problemei 3 din fia
de lucru.

9) suplementare;
Rspunsurile sunt:

Fia de
lucru
Caietele
elevilor

Exerciiul

Activitate

Evaluare

G.L.C.

frontal,

formativ

Observaia

n
perechi,
n grupe
i

-metoda

Poster
Problematizarea
Portofolii

nvarea

individual

exerciiu

prin desFia de
lucru

coperire

Tabla

Explicaia

Creta
alb i
colorat

Observaia

-metoda
chestion
orale;

intereva
Fia de
lucru

Metoda
activitii
pe baz de
fie

-observa

sistemat

Reflecia

Exerciiul

-autoeva
elevilor;

Observaia

Analiza

Exerciiul
Noteaz
performanele
elevilor.

Observaia

Analiza

Sinteza
Reflecia

-Noteaz pe fiele de lucru i


n caiete rezolvrile exerciiilor
i ale problemelor, observaii.

Asigurare
a
conexiuni
i inverse

C.G.1

(10 min)

C.G.2

C.S.5, 6, 7,
8

C.S.5, 6, 7,
8

*Propune pentru
rezolvare, elevilor:

-Rspuns:

1) Analizai figura i
aflai msura
unghiului notat cu
x:

Culegere
a

Activitate
Exerciiul

[3]
Ex. II.2,
pag. 145

Problematizarea

C.G.4,
C.S.7
C.G.6,
C.S.7
O.Ed.1- 4
O.O:1- 4
O.C:1- 11
O.A:1- 4

Observaia
2) Aflai msura
unghiului < B2, din
figura de mai jos,
tiind c a||b,
m(<A1)=60,
m(<AOB) =

- Rspuns:

Culegere
a

Analiza

[4]
Ex.12***,

Sinteza

pag. 208

= 100:

O.P:1- 3

Reflecia

O.E. 1 - 5

Noteaz n caiete tema pentru


acas i munca independent.
3) Tema pentru
acas:
Pag.166, ex. 1, 2
4) Munc
independent:

Manualul
[1]
Manualul
[1]

n
perechi,
n grupe
i
individual

-observa
sistemat

-autoeva
elevilor;

Pag.166, ex. 3, 4, 5.

Finalizare
a
activitii
(1 min)

O.Ed:3, 4

*ncheie activitatea
orei.

-Elevii ies n pauz.

Conversai
a

Activitate
frontal i
individual

S-ar putea să vă placă și