Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Crea-grdini:Fluturaii
Educatoarea:Raicu Nina
Data:22.10.2015
Grupa: mixt
Proiectul:Miraculoasa toamn
Tema sptminii:Legumele n grdina noastr
Tema zilei:Daruri pentru Zna Toamn
Durata: o zi
Forma de organizare:frontal, pe grupe, individual.
Forma de realizare: activitate integrat
Tipul activitii: Evaluare

-2-

Scopul: Verificarea i consolidarea cunotinelor dobndite de copii,


privind fructele i legumele.

Obiective de referin:
- S salute oaspeii la intrarea n grup;
- S fixeze ziua, data, luna, anul calendarului precum i
fenomenele meteo caracteristice zilei;
- S participe la activitile zilnice de autoservire,
ordine,disciplin.
Obiective operaionale:
a)cognitive:
- S descrie aspecte generale ale anotimpului toamna: fenomene ale
naturii specifice, schimbrile survenite n natur;
- S selecteze fructe de legume i s le denumeasc;
- S ghiceasc ghicitori;
- S clasifice dup criteriile cerute;
- S rezolve corect sarcinile din jocul ales;
- S realizeze lucrul pe fie, pstrnd acurateea;
- S rezolve corect sarcinile din testul dat.
b)psiho-motorii
- S verbalizeze aciunile pe care le face n realizarea
-3sarcinilor;
- S utilizeze corect instrumentele aflate la dispoziie.
c)afective:
- S participe contient la activitate;

- S coopereze n rezolvarea sarcinilor.


Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul,
demonstraia, jocul, problematizarea.
Materiale didactice: un co cu fructe, un co cu legume, dou
prosoape, scrisoare, inimioare de hrtie roie ( scrise cu sarcini),
farfurie, fructe, legume, tabl, cret.
Bibliografie: Ghid metodologic pentru cadrele didactice de
S.Duminic, www.didactic.ro.

-4-

Scenariul zilei:
ntlnirea de diminea:
Copiii de afl n antreu. Intr n grup, salutnd oaspeii
i formeaz cercul.

Jocul:Trenuul
Educatoarea-locomotiva;
Copiii-vagoanele.
Educatoarea pronun un sunet i numele al crui copil
se ncepe cu acest sunet se aga de locomotiv i tot aa
formnd trenul. Trenul se mic, copiii recitnd poezia:
Trenuul
Trenule, trenuule
Unde mergi drguule?
Tuc-tuc-tuc
Jucrii m duc s-aduc
Un vagon de jucrii,
Pentru voi iubii copii!
-5Trenul a ajuns n gar, toi pronun: Tu-u-u-u! se
opresc formnd cercul.
Educatoarea ntreab:
-

Cine este locomotiva?


Cine este primul vagon?
Cine este al doilea vagon?
Cine este al treilea vagon?
Dar ultimul vagon?
Cte vagoane are trenul nostru?

Prezena:
S numrm pentru a vedea ci copii suntem astzi la
grdini.
S numrm bieii.
S numrm fetiele.
Cine sunt mai muli?
Dar cine sunt mai puini?
Cine lipsete astzi de la grdini?
Calendarul naturii:
Copii vor fi ntrebai:
- Care sunt anotimpurile anului?
-6-

n ce anotimp ne aflm noi acum?


Dup care semne cunoatem c e toamn?
Cum ne mbrcm n acest anotimp?
Care sunt lunile anotimpului toamna?
Cum le numeau strmoii notri?
n ce lun ne aflm noi acum?
Care sunt zilele sptminii?
Ce zi este astzi?
Ce zi a fost ieri?
Dar ce zi va fi mine?
Ce dat este astzi?
n ce an ne aflm?
Privii ce este scris pe tabl ( Joi, 22 octombrie,
2015).
S recitm poezia despre ziua de Joi:

Joi
Azi e joi, azi e joi
Noi cu toii suntem vioi
Uite-aa ne-mbrim
Uite-aa ne srutm pe obraz
i ne salutm:
- Bun-dimineaa
Ce frumoas-i viaa!
- Copii s observm cum este timpul afar i s nsemnm n
calendarul nostru.
-7Pauz de relaxare:
Bate vntul frunzele,
Se-nvrtesc moritele,
Mrioara d la pui,
Iar eu n copac m sui.
Copiii se aeaz pe scunelele, care au fost aezate din timp n
semicerc i urmeaz desfurarea activitii frontale.

-8-

S-ar putea să vă placă și