Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

PROF.. MANUELA NICORESCU


CLASA a III-a B
LIMBA I LITERATURA ROMN: Lectura Povestea frunzei cltoare ;
MATEMATICA: Alctuire i rezolvare de probleme cu numere pn la 10000;
TIINE ALE NATURII: Frunza i rolul ei;
EDUCAIE TEHNOLOGIC: Copacul de toamn; Frunza de toamn din module origami
EDUCAIE MUZICAL: Intonarea cntecului: Toamna cea bogat cnt
EDUCAIE PLASTIC: Frunza de toamn colorat n culorile curcubeului
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: consolidare i sistematizare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
LIMBA I LITERATURA ROMN:
O1: S citeasc fluent, corect, contient i expresiv textul Povestea frunzei cltoare,
respectnd semnele de punctuaie i coninutul acestuia;
O2: s fac predicii intuind problematica textului i posibile rezolvri ale intrigii;
O3: s gseasc familia lexical a cuvntului frunz;
O4: s formuleze ntrebri i rspunsuri referitoare la text;
O5: s desprind informaii eseniale din text;
O6: s alctuiasc cvintetul cuvntului frunz.
O7: s compun un rebus cu o tem dat.
TIINE ALE NATURII:
O1: s descrie frunza;
O2: s prezinte rolul frunzei;
O3: s identifice n text cuvintele ce descriu fenomenele meteo specifice toamnei;
O4: s gseasc argumente pro/contra anotimpului de toamn
MATEMATIC :
O1: s compun o problem pornind de la o propoziie din text;
O2: s rezolve problema compus;
O3: s rezolve ghicitorile matematice;
EDUCAIE MUZICAL
O1: s interpreteze cntecul Toamna cea bogat cnt;
EDUCAIE TEHNOLOGIC:
O1: s asambleze modulele origami pentru a forma frunze;
O2: s decoreze copacul toamnei cu frunze personalizate;
EDUCAIE PLASTIC:
O1: s foloseasc culorile curcubeului ROGVAIV-n decorarea unei frunze

STRATEGII DIDACTICE
a)METODOLOGICE
*METODE I PROCEDEE: observaia, brainstorming, conversaia euristic, explicaia,
explozia stelar,
jocul didactic, metoda
prediciilor, teoria inteligenelor multiple,
problematizarea, lectura selectiv i explicativ, exerciiul, cvintetul, turul galeriei
*FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe, n perechi.
*MIJLOACE DE NVMNT: plane n format PowerPoint, module origami,
material adeziv, plane, fie de lucru, carton colorat, carioci, ochi mobili, panoul
decorativ cu copacul toamnei
b)TEMPORALE - 50 min.
c)UMANE-28 elevi

Bibliografie:
*** Programa colar, clasa a III-a, M.E.C., Bucureti, 2005;
Bratu, Gabriela, Aplicaii ale metodelor de gndire critic la nvmntul primar
-proiecte de lecii, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2004;
Negu, Silvia, Metodica predrii limbii romne n clasele primare, Vol. I,
Ed. Aramis, Bucureti, 2000;
- http://www.didactic.ro

Etapele leciei

DESFURAREA ACTIVITII
Coninuturile nvrii
Activitatea nvtorului

Activitatea elevilor

1.Moment
organizatoric

Asigur
condiiile
i Vor fi mprii n 5
materialele
necesare grupe:
scriitorii,
desfurrii leciei.
matematicienii,
naturalitii,
inventivii,
artitii

2. Verificarea
temei

Se vor verifica frontal temele Elevii urmresc temele


elevilor: un dialog cu zana colegilor
Toamn/spiriduul Toamnei

Metode

Strategii didactice
Mijloace

caiete de teme
portofolii

Forme de
organizare
activitate
frontal

activitate
frontal

Durat

Evaluare

1 min

4 min

conversaia

tema de
acas
evaluare
oral

Elevii ascult.
3. Captarea
ateniei

- Se prezint specificul
activitii:
incheierea
proiectului
derulat
pe
parcursul unei luni la clasa
a III-a B Toamna- i
desfurarea
unei
lecii
deosebite n care vor aborda
elemente de literatur, tiine,
matematic, educaie plastic,
tehnologic i muzical.
Voi arta o frunz galben. Se
roag elevii ca printr-un
brainstorming s gseasc
noiuni ce au legtur cu o
frunz i apoi s-i gseasc un
nume.

2 min
Se
prezint
cartea
realizat de ntreaga clas
pe tema toamnei.

Cartea
proiectului
Toamna
activitate
frontal

Se
gsesc
noiunile
cerute.
Brainstor
Elevii vor furniza cuvinte ming
care au legtur cu
cuvntul-stimul dat.

Frunza din
module
origami

Aprecieri
verbale

4. Anunarea
titlului
Se anun titlul i se scrie pe
leciei i
tabl.
a obiective Se enun obiectivele leciei.
lor
5.Dirijarea
nvrii

*Se prezint fia cu lectura


Povestea frunzei cltoare.
Se solicit citirea la prima
vedere, pe fragmente, de ctre
elevi.
Se citesc fragmentele pe
rnd i se fac predicii,
*Se cere formularea de apoi se completeaz cu
predicii la sfritul fiecrui ideile
fragment.
principale/povestirea pe
Se verific 2-3 predicii, apoi scurt
ale
fiecrui
se trece la citirea urmtorului fragment
fragment.
Se face apoi citirea n lan.

Fia de lectur
Lectura
Metoda
prediciilor

*Se face legtura cu frunza


studiat la tiinele naturii i
se verific rolul frunzei n
viaa unei plante.
* Se discut i despre alte
caracteristici ale toamnei.

10min

Tabelul
prediciilor

Activitate n
perechi

observaia

2 min
Caietul de
lucru

Se realizeaz cvintetul la cvintetul


tabl i pe caiete.

activitate
frontal

jocul
didactic
Conversaia
euristic
explicaia

aprecieri
verbale

activitate
frontal
5 min
Plane
didactice

Evaluare
reciproc

activitate
individual

2 min
Se enumer prile unei
frunze, pornind de la
cuvntul subliniat-codi.
Se prezint funciile
funzei pe baza planelor
didactice

Evaluare
oral

Lectura n
lan
conversaia

Se formuleaz ntrebrile
*Se trece la nelegerea pe
baza
textului,
textului. Se anun ntrebrile folosindu-se
metoda explozia
exploziei stelare: cine? unde? explozia stelar.
stelar
de ce? cum? ce?
*Se cere realizarea unui
cvintet pornind de la cuvntul
frunz

Activitate
frontal

*PRO/CONTRA Toamna

*Se cere citirea propoziiei


subliniate pe textul lecturii i
alctuirea unei probleme
pornind de la acest enun i de
la expresia literal: a+(a-b)=

6 Obinerea
performanei

*Se prezint fiele de lucru


respectnd teoria
inteligenelor multiple i se
cere rezolvarea sarcinilor.

metoda
Se completeaz pe foi de pro/contra
flipchart
diagramele
PRO/CONTRA Toamna
Se compune o problem
pornind de la enunul
cerut i se rezolv la
tabl cu desen cu
segmente, schem i
exerciiul problemei.

problemati
zarea
conversaia
exerciiul

activitate
frontal

aprecieri
verbale

Foi flipchart
evaluare
interactiv

fie de lucru

metoda
Elevii rezolv sarcinile inteligene
scrise pe fiele primite.
lor multiple

activitate
frontal

8 min
evaluare
oral

10 min
Activitate pe
grupe

evaluare
oral
evaluare
recipoc

Se
realizeaz
turul turul
galeriei cu fiele de lucru galeriei
difereniate.
activitate
frontal

Se interpreteaz cntecul
Toamna cea bogat cnt.
7. Asigurarea
reteniei i a
transferului

8. Tema
pentru acas

Se fac aprecieri colective i


individuale asupra participrii
la activitate.
Se realizeaz un exerciiu de
autoevaluare.
Un dialog cu personajul
principal din textul cititFrunzioara- n care s-i
argumenteze de ce i place/nui place anotimpul de toamn.

Elevii
realizeaz
autoevaluarea
prin
desenarea unei mimici
vesele sau triste pe frunze Exerciiul
de hrtie colorat, n
funcie de participarea
fiecruia la lecie i
expunerea lor pe panoul
cu pomul toamnei.

abloane de
frunze,
material
adeziv, panou
cu copacul
toamnei

2min

activitate
frontal

autoevaluare
4 min

ANEXA EXPLOZIA STELAR

Cine?
Cnd?
De ce?

Ce?

Unde?

Cum?

ANEXA
Cvintetul
titlul/ subiectul (1 substantiv)
2 adjective
3 verbe la modul gerunziu
sentimente personale despre subiect/ o propoziie de 4 cuvinte
esenialul/cuvntul cheie (1 substantiv/adjectiv)

Frunza

ECHIPA PRO TOAMN

mi place toamna
pentru c

ECHIPA CONTRA TOAMN

Nu mi place toamna
pentru c

Povestea frunzei cltoare

1.O familie de frunze tria foarte fericit n copacul cel mai nalt din pdurea de la
marginea satului. Frunzioara, mezina familiei, era extrem de frumuic, vesel i foarte
curioas. Sttea alturi de suratele ei i se bucura de cldura mngietoare a soarelui, de
atingerea rcoroas a picturilor de ploaie sau de cea, de bruma din zori, dar i de vntul
nemilos. Frunzioara dorea mai mult ca orice s zboare, s cltoreasc i s cunoasc tot ce
este n jur. Dorea s nu mai vin povetile la ea...s mearg ea s le gseasc. A bgat de
seam c a primit o culoare galben-aurie. S-a speriat c e bolnav i trebuie s ia ni te
vitamine. i-a dat seama apoi c acesta era un semn de maturitate.
Zi i noapte Frunzioara visa la marea ei cltorie.
2. ntr-o zi surorile ei i-au luat zborul luate de o rafal de vnt. Abia au reu it s- i
ia rmas bun. Ct a plns! Ea a mai rmas o sptmn.Prinsese o culoare galben-maronie.
Fr veste a cuprins-o o ameeal uoar. A simit cum se desprinde u or i ncepe a pluti.
Era aa cum i-a nchipuit. Un fuior de vnt o ridica uor, o nvrtea i cnd credea c va
atinge pmntul o ridica din nou.
Era tare fericit. Parc se ddea n leagn. Vntul a purtat-o peste sat, peste un ru
nu prea mare...Zbura mulumit, dar Frunzioara se ndeprta de tot ce i era cunoscut. Unde
o va duce vntul?
3. Aa gndind, a ajuns ntr-un orel cu cldiri nalte, zgomot i mul i oameni.
ntr-un parc a vzut multe frunze pe jos. Oamenii se plimbau i copiii se jucau. Un bieel
i o feti jucau fotbal. Frunzioara ateriz n sfrit pe trotuar. Ce se va mai ntmpla?
4. Bieelul a vzut-o i i s-a prut tare simpatic. A luat-o de codi i i-a venit o
idee. A dus-o acas i a realizat un frumos tablou. Frunzioara mulumit, zmbea din
tabloul aezat de biat deasupra biroului su.
A meritat s fac aceast cltorie. Tabloul bieelului era minunat!
Tabelul prediciilor
Ce credei c se va ntmpla?
Ce s-a ntmplat de fapt?
Dup
parcurgerea
primului
fragment
Dup
parcurgerea
celui de-al IIlea fragment
Dup
parcurgerea
celui de-al IIIlea fragment
Dup
parcurgerea
celui de-al IVlea fragment

S-ar putea să vă placă și