Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.03.2015
UNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P. NR. 4, Buzau
Student : Gheorghe Miruna
Grupa : Mare
Nivelul: II
Tema anuala de studiu:Cum a fost, este si va fi pe pamant?
Tema activitatii: Sarbatori de Paste
Domeniul experiential: Domeniul limba si comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Forma de realizare: - Memorizare
Tipul activitatii: Predare- invatare
Scopul activitatii:Dezvoltarea unei exprimari orale corecte fonetic, lexical si gramatical, precum si dezvoltarea memoriei logice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- sa cunoasca semnificatia sarbatorii de Paste;
- sa-si insuseasca titlul, autorul si textul poeziei;
- sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si nuantarea vocii:
- sa si insuseasca sensul cuvintelor darnic, milos si sa formuleze propozitii cu ele.
STRATEGII DIDACTICE:
a) metode: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia
b) materiale: textul poeziei, planse care ilustreaza caracteristici ale sarbatorii de PASTE.

Forme de organizare: frontala, individuala , pe grupe.


Metode de evaluare:evaluare orala, apreciere verbala
DURATA ACTIVITATII: 30 MINUTE

EVENIMENTUL
DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

1. MOMENT
ORGANIZATORIC

Creez conditiile optime pentru buna desfasurarea


a activitatii:
- aerisirea salii de grupa
- aranjarea scaunelelor sub forma de semicerc;
- pregatirea materialului didactic;
- intrarea si asezarea ordonata a copiilor pe
scaunele.

STRATEGII
METODE si
MIJLOACE
DID

DIDACTICE
EVALUA
FORME
RE
DE
ORGANIZARE

2.CAPTAREA SI
ORIENTAREA
ATENTIEI

O voi face prin descoperirea sub forma de surpriza Observatia,


a planselor pe fondul carora se va purta o scurta conversatia,
conversatie despre sarbatoarea Pastelui.
explicatia,
planse

Frontala
individuala

Observarea

3. ANUNTAREA
TEMEI SI A
OBIECTIVELOR

Pentru ca vorbim despres sarbatoarea Pastelui, eu


va propn sa invatam o poezie frumoasa despre explicatia
acesta sarbatoare.
Poezia se numeste In ziua de Pasti, a fost
scrisa de ELENA FARAGO. Anexa

Frontala

Sistematica

Voi recita model poezia in intregime dupa care Demonstratia,


voi explica cuvintele pe care nu le inteleg: milos, textul poeziei
darnic.

Frontala

4. DIRIJAREA
INVATARII

Sa invatam acum poezia impreuna!


- voi mai recita odata poezia cu tonul, mimica si
intonatia adecvata;
exercitiul,
- voi relua prima strofa:
Cine doreste sa recite prima strofa?
textul poeziei
-voi solicita 2-3 copii
- voi continua memorarea strofei a doua reluanduse cea anterioara.
- voi continua memorarea strofelor urmatoare in
acelasi fel.
5.ASIGURAREA
FEED-BACK-ULUI

6. INCHEIEREA
ACTIVITATII

individuala

Evalua
rea
orala

Voi propune un joc: Continua tu! in care copiii Explicatia,


numiti vor recita poezia de unde a ramas copilul jocul
solicitat inaintea lui.
- explic regulile jocului

individuala

Voi face aprecieri verbale asupra modului de Conversatia,


desfasurarea a activitatii.
explicatia
Aprecierile vor fi colective si individuale.

Frontala,
individuala

Anexa
IN ZIUA DE PASTI
De Elena Farago
Toti copiii azi se imbraca
Cu ce au ei mai frumos
Si parintii lor le canta
Invierea lui Cristos.
Si la masa ciocnesc astazi,
Toti copiii cei cuminti,
Oua rosii si pestrite,
Cu iubitii lor parinti.
Toti copiii azi sunt darnici,
Caci ei stiu ca lui Cristos,
Ii sunt dragi numai copiii
Cei cu sufletul milos.
Si copiii buni la suflet,
Azi cu bucurie dau,
Cozonaci si oua rosii
La copiii care n-au.

S-ar putea să vă placă și