Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Tema sptmnii:
Categoria de activitate:
Mijloace de realizare:

Cum ar fi sa fiu?
Activiti liber alese 1
Centre de interes
- Joc de mas: Cauta si potriveste-Puzzle
- Construcii: Micii constructori
- Art : Micii olari

Scopul:
*stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in
*implicarea in activitatea de grup;
*dezvoltarea spiritului de cooperare;

initierea si desfasurarea activitatii;

Obiective operaionale:

Metode i procedee:
Material didactic:

s ansambleze piesele de puzzle , sa potriveasca instrumentul/unealta pentru meseria


aleasa ;
s construiasc din materialele disponibile modele imaginate prin imbinarea pieselor;
s modeleze obiecte specifice olaritului;
conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul.
puzzle cu imagini specifice meseriilor, plastilina, plansete, CD, casetofon, forme din
plastic ;

ETAPELE
ACTIVITATII
1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si a
obiectivelor

CONTINUTUL
ACTIVITATII
Pentru buna desfurare a
activitii voi realiza:
-aerisirea slii de grup;
-aranjarea sectoarelor de lucru;
-pregtirea i distribuirea
materialelor;
Copii, pentru ca voi sunteti
foarte cuminti m-am gandit sa
va pregatesc cateva surprize.
Haideti sa vedem despre ce este
vorba si sa ne jucam impreuna.
Azi vom continua discutia
despre meseriile pe care le au
oamenii.
Prezint copiilor surpriza:
medalioane cu cifre si le explic
ca fiecare copil va primi un
astfel de medalion pentru a
lucra in centrul care are pe
masa cifra de pe medalionul
lui.
Intuim materialele din fiecare
sector
si explic sarcina si
obiectivele urmarite:
1. Sector
JOC
DE
MASA:
Se intuieste materialul de lucru.
Le voi spune ca trebuie sa

STRATEGII DIDACTICE
- conversatia

conversatia

explicatia
conversatia

EVALUAREA

potriveasca
instrumentul/unealta
pentru meseria aleasa .

2.

observatia

Sector
CONSTRUCTII:

Micii constructori
Se intuieste materialul de lucru.
Sarcina de lucru: s
construiasc prin alturare,
suprapunere modele imaginate
de constructii(case,blocuri, etc)
3. Sector ARTA:
Si la acest sector se face
intuirea materialului.
Le
precizez ca trebuie sa modeleze
obiecte din lut(farfuri, cani,
etc).

- explicatia

4.Dirijarea invatarii

5. Asigurarea retentiei si a
transferului

6. Evaluarea
7. Incheierea activitatii

Cer copiilor sa se imparta pe


sectoare, ii indrum si eu. Le
impart medalioanele cu cifra
corespunzatoare sectorului ales.
Indrum activitatea copiilor din
fiecare sector. Ajut copiii care
intampina dificultati in
realizarea sarcinii. Reamintesc
sarcina sau anumite obiective,
reguli acolo unde constat ca
apar dificultati.

conversatia

explicatia

exercitiul

Gasesc impreuna cu copiii


utilitate obiectelor obtinute.

convorbirea
problematizarea

mpreun cu copiii voi face


analiza lucrrilor.
Fac aprecieri individuale i
generale asupra modului de
lucru i asupra
comportamentului copiilor.
Copiii vor fi recompensai.

conversatia

S-ar putea să vă placă și