Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de nvmnt:
Prof.nv.precolar:
Grupa: Mic
Data:
Tema anual : Cnd /cum i de ce se ntmpl?
Categoria de activitate: TIINE
Tema activitii: Pune-m la locul meu!
Forma de realizare: joc logic
Tipul activitii: Consolidare de cunotine

Scopul activitii: * consolidarea operaiilor intelectuale prematematice ;

* consolidarea capacitii de recunoatere i denumire a formelor geometrice;

Obiective operaionale:
s identifice cercul dintr-o mulime de alte forme geometrice;
s identifice ptratul dintr-o mulime de alte forme geometrice ;
s identifice figurile geometrice (cerc, patrat) dup un criteriu dat (culoare);
s participe activ i cu interes la activitate ;
Sarcina didactica: Recunoaterea figurilor geometrice, identificarea figurilor dup un criteriu dat.

Regulile jocului:

* alegerea unei forme geometrice din sacule i asezarea acesteia la tabla

magnetic ;

* alegerea unei forme geometrice (cerc, patrat) diferit colorate i stabilirea

regulilor jocului ;

* corectarea situaiilor n care nu sunt respectate aceste reguli.

Elemente de joc: competiia, aplauze, recompense.

Strategia didactica: mixta (ludic-educativa, acional).

Metode si procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia.

Material didactic: sacule cu figuri geometrice, tabla magnetic, cercuri i ptrate din carton de culoare roie i

albast ;

Forme de organizare: frontal, individual.


Durata: 15-20 min.

Bibliografie:

* Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii, Bucuresti,

2005.

* Gh. Iftime Jocuri logice pentru prescolari si scolari mici, Ed. Didactica si

Pedagogica.
DESFURAREA ACTIVITII

Etapele activitii Coninutul activitii Strategii didactice


Moment organizatoric Asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a activitii.
Captarea ateniei Prezentarea surpriza a saculeului cu figurile geometrice. conversaia
Prezentarea sub form de surpriz a tablei magnetice i a
figurilor geometrice cartonate.
Anunarea temei i a Se prezint tema activitii: Pune-m la locul meu i se conversaia
obiectivelor prezint sintetic obiectivele.

Desfurarea activitii Vor veni copii, pe rnd, s scoat cte o pies geometric din conversaia
scule. Copilul va trebui s identifice piesa dup form i nc
un alt criteriu (culoarea). explicatia

Dup identificare, copilul va trebui s aeze piesa pe tabla


magnetic la locul potrivit.
exerciiul
Li se impart copiilor cerculee i ptrele din carton.
La semnalul sonor, fiecare copil va trebui s se ndrepte spre conversatia
locul indicat (ptrat mare rou, cerc mare albastru, ptrat mare
albastru, cerc mare roucartonate). explicatia

Complicarea jocului demonstratia

Copiii sunt rugai s nchid ochii, iar pe tabla magnetic se


schimba locul unor figuri.

n acest caz, copiii sunt pui s observe modificarea fcut i s conversatia


reconstituie situaia iniial.
exercitiul

Asigurarea conexiunii -Ce joc ne-am jucat noi astazi? conversia


-Ne-am jucat jocul Pune-m la locul meu!
ncheierea activitii Aprecieri generale i individuale cu privire la gradul de
participare al copiilor la activitate i la comportamentul
acestora n timpul activitii.
Recompensarea cu oameni de zpad.

S-ar putea să vă placă și