Sunteți pe pagina 1din 20

Programul zilei

Genericul activitii

Tema anual: Cnd, cum i de ce se ntmpl


Subtema: Coronia primverii
Tema activitii:Bucuria primverii.
Programul Zilei
Genericul Activitii Integrate

Tip de activitate: ADP+ALA+ADE

1. Activiti de dezvoltare personal

a) Intlnire de diminea:
Bun diminea, florilor!
Salutul, Prezena, Calendarul Naturii,
Noutatea zilei, Activitatea de Grup

b) Rutin: Mic dejun sntos intr-un corp asezat frumos-depinderea de a avea o poziie corect a corpului n timpul mesei Ma
pregtesc pentru activitate.

c) Tranziii : Cntece, jocuri distractive

2. Jocuri i activiti alese

a) Art: Cartea florilor

b) Bibliotec : Litera P de la Primvar- fia 6-3-5

c) Joc de mas: Miresemele primverii- construcii florale din pioneze. Mozaic

d) Construcii: Garduri pentru grdina de flori.

3. Activiti pe domenii experieniale


Domeniul Limb i Comunicare
- Joc didactic- Rspunde corect!
Domeniul Estetic i Creativ
- Elemente de limbaj plastic i expresivitate artistic Primvara n ochi de copil

4. Jocuri i activiti alese.


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data:

Nivelul II: Grupa mare

Unitatea de nvmnt: Grdinia cu program prelungit nr. 19 Boboceii- Braov

Educatoare: Srbu Monica

Tema: Cnd, cum i de ce se ntmpla?

Subtema: Coronia primverii

Tema activitaii: Bucuria primverii

Forma de realizare: Activitate integrat- ADP+ALA+ADE(DLC+DEC)+ALA2

Forma de organizare: fronatal, pe grupuri mici

Tipul activitii: consolidarea cunotinelor i deprinderilor anterioare

Durata: 1 zi

Centre de activitate:
Activiti liber alese:
Art: Albumul florilor- desen, lipire
Bibliotec: Litera P de la Primvar- fia 6-3-5
Joc de mas: Miresmele primverii-construcii florale din mozaic, pioneze
Construcii: Garduri pentru grdina cu flori

Activiti pe domenii experieniale:

DLC- Educarea limbajului:


- joc didactic: Raspunde corect
DEC- Activitatea artistico-plastic- Primvara n ochi de copil-pictur

Activiti liber alese:


Scopul activittii:
consolidarea capacitii de explorare a felurilor prin care ne descoperim i s ne exprimm ideile, sentimentele, convingerile i
valorile ndeosebi prin limbaj i arte.
Obiective cadru:
Dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;
Consolidarea capacitii de a nelege i transmite intenii, gnduri, seminficaii mijlocite de limbajul scris;
Stimularea creativitii si expresivitii limbajului oral;
Consolidarea unor depinderi de lucru pentru realizarea unor desene i picturi;
Stimularea calitilor intelectuale, de voin i afective, n vederea aplicrii independente a depinderilor nsuite;
Stimularea expresivitii si creativitii prin desen i pictur;
Educarea trsturilor pozitive de voina i caracter i formarea unei atitudini pozitive fa de sine i fa de ceilali.

Obiective operaionale:
a) Cognitive:

OC1- s aplice cunotinele dobndite, utilizndu-le n situatii concrete, astfel nct s rezolve corect sarcinile solicitate;
OC2- s participe la activitile de grup, att n calitate de vorbitor, ct i jn calitate de auditor;
OC3- s utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
OC4- s utilizeze cuvntul dat n alctuirea propoziiilor;
OC5- s analizeze propoziia numrnd cuvintele
OC6- s identifice numrul de silabe din care este format cuvntul;
OC7- s obin efecte plastice, forma spontane i elaborate prin tehnici specifice picturii;
OC8- s organizeze i s combine culorile calde si reci, n spaiul plastic, pstrnd acurateea lucrrii;
OC9- s utilizeze un limbaj plastic adecvat cu privire la diferitele activiti plastice concrete.

b) Afectiv-atitudinale:

Oa1- s coopreze n activitatea de grup, comunicnd cu parteneri de joc pentru realizarea unei sarcini comune;
Oa2- s exprime propria stare creat, manifestnd sensibilitate n recepionarea tririlor afective ale celorlali, astfel nct s duc o
sarcin la bun sfrsit;
Oa3- s coopereze n grup, ndeplinindu-i rolurile asumate, pentru realizarea unor sarcini de lucru;
Oa4- s particpe afectiv la activiti, manifestndu-se liber, pentru a-si putea exprima gndurile, emoiile i sentimentele proprii;
Oa5- s exprime o stare de bucurie pentru fiecare secven de rol bine ndeplinit, manifestndu-i propriile triri i sentimente
astfel nct s creeze o atmosfer destins, de bundispoziie.

c) Psihomotorii

Om1- s mnuiasc materialele i instrumentele de lucru, folosindu-le n mod corespunzator, astfel nct s rezolve o sarcin dat;
Om2- s deseneze n spaiul plastic dat;
Om3- s mbine armonios formele n scopul realizrii temei;
Om4- s pstreze ordine si curenia;
Om5- s utilizeze gestica i mimica, n mod nuanat i expresiv, pentru a putea transmite mesaje clare.
Om6- s utilizeze calitile expresive ale limbajului oral i corporal n transmiterea unor idei i sentimente.

Strategii didactice

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, instructajul verbal, expunerea, exercitiul.


Resurse materiale:
ADP- DD- calendarul naturii, catalogul grupei, flori de primvar

ADE: DLC- plan cu Zna Primvar, nori, plicuri cu ntrebri, cutia magic.
DEC: acuarele, pensula, pahare cu ap, tempera, earfe, cd audio, Anotimpurile de
Vivaldi, fie tratate cu gri, mlai, orez

ALA: Art: Fie cu flori, lipici, cartoane colorate, panglic, creioane colorate;
Bibliotec: coli albe, creioane colorate
Joc de mas: tabl mozaic, spini(ciupercue), forme geometrice
Construcii: lego, cuburi

Resurse temporale:

Sarcin didactic:
Exersarea sub form de concurs cu noiunea de propoziie, cuvnt, silab.

Regulile jocului:
Copii trebuie s dea rspunsurile n echip n realizarea jocului: denumire de obiecte(cuvinte), formarea de propoziii, desprirea n
silabe. Gsind rspunsurile la toate variantele de joc, copii o vor elibera pe Zna Primvar.

Locul de desfsurare: sala de grup.


Bibliografie:
Curriculum pentru nvmntul prescolar 3-6/7 ani, 2008 Bucureti MECT
Metodica activitilor instructiv-educatice n grdinia de copii
Revista nvmntului Prescolar 1-2/2010 Bucureti.
Metode interactive de grup, Silvia Breben
Florica Mitu Jocuri didactice integrate pentru nvmntul precolar, Bucureti, 2005
Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Petea Activitatea integrat din grdini- Ghid pentru cadrele
didactice din nvmntul preuniversitar, editura DPH, 2008

Scenariul zilei

Copiii se adun n sala de grup. Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup, intre copii i eduacatoare, prin intermediul salutului
de diminea. Copii se aeaz n cerc i sunt salutai de doamna educatoare. Ei rspund salutului i se salut reciproc prin tehnica
comunicrii rotative: fiecare copil se poate prezenta: Sunt laleaua Raluca, s ne bucurm de primvar!, dup care i d floarea
colegului din dreapta, care se prezint i el. Astfel se face prezena.
Calendarul naturii se va completa mpreun cu copii dup stabilirea coordonatelor zilei, prin gsirea rspunsului la urmtoarea
ghicitoare:
Cum se numete
Timpul ce rmne
ntre ieri i mine?
(Azi)
mprtirea cu ceilali:
Educatoarea le mprtete copiilor sentimentul de fericire care ii inund sufletul odat cu venirea primverii i renaterea naturii i
i roag s prezinte i ceea ce simte n legtur cu acest lucru.
Activitatea de grup:
Copii se vor grupa dup imaginile prezentate de educatoare: caracteristici ale anotimpului primvara, evenimnte care se petrec n acest
anotimp i florile care ne bucur privirea acum i vor completa cu cunotinele lor imaginile.
Noutatea zilei : Se va prezenta invitatul surpriz: Buburuza Bibi.
n continuare se vor desfura activitile liber alese. Educatoarea va prezenta pe rnd fiecare centru deschis ntr-o manier atractiv i
va invita copiii s aleag centrul unde doresc s-i desfsoare mai nti activitatea.
TRANZITIE: CANTEC NFLORESC GRDINILE.
n cadrul activitilor pe domenii ecperieniale, n prima parte, copiii vor desfura jocul didactic Rspunde corect!, urmnd ca n
cea de-a doua parte s transpun prin pictur ceea ce si-au imaginat prin tehnica visului, folosind materiale, instrumente de lucru si
tehnci diverse.
ntre cele dou activiti se desfoar tranziia: Umplem vaza cu flori.
n final se vor desfura jocuri distractive.

Evenimentul Obiective Continutul Strategii didactice


Nr. Continutul operational Continut Resurse Resurse Forma de Elemente de
crt didactic e stiintific Procedurale materiale organizare evaluare
si
Temporale
1. Momentul Asigurarea
organizatoric conditiilor necesare
unei bune
desfasurari a
activitatii.
Pregatirea
materialelor
necesare pentru
fiecare centru de
interes.
2. Introducerea in Oc1 Intalnirea de Flori Frontal Completarea
activitate dimineata: Floarea 20 minute Catalogul grupei catalogului
Oa4 preferata Carte cu ghicitori
Salutul : "Buna
Oa5 dimineata, sunt Intalnirea de
laleaua Raluca, s ne grup
bucurm de
primvar!
Calendarul naturii:
Cum se
numeste/Timpul ce Imagini cu
ramane/Intre ieri si carcateristici ale
maine(azi)- anotimpului
ghicitoare Conversatia primavara
Impartasirea cu
ceilalti:
Cand privesc pe
fereastra vad... si
asta ma face sa ma
simt...
Prezenta: Exercitiul
Ati observat care
dintre colegii vostri
lipseste astazi?
Haideti sa notam in
catalog!
Activitatea de grup: Grupuri Grupare dupa un
Copiii se grupeaza mici criteriu dat
dupa imaginile
prezentate(primavar
a-tablou, un iepuras
si o floare) si fac o
prezentare a lor.

3. Captarea Noutatea zilei: 5 min Buburuza Bibi, Plansa Frontal


atentiei Buburuza Bibi a cu Zana Primavara,
venit sa ceara Surpriza Casuta Primaverii
copiilor sa o ajute in Observatia
eliberarea Zanei
Primavara care a Expunerea
fost rapita de Fii
Ploilor si ai
Furtunilor. Pentru a
reusi acest lucru
copiii trebuie sa
indeplineasca
sarcinile din cadrul
activitatii integrate.

4. Anuntarea Se va anunta tema 5 min Frontal


temei si a zilei si se va enunta
obiectivelor scopul si obiectivele Explicatia
activitatilor pe
intelesul copiilor.
Copii intuiesc
materialele care se
afla pe mese la
centrul de interes,
urmand sa isi aleaga
centrul unde vor
lucra.

5. Reactualizarea Oc1 Arta: Cartea 30 min Grup de 6 Observarea


cunostintelor florilor copii comportamentului
Oa1 Copii sunt invitati la copiilor
centrul unde au de Jocul
colorat puzzle cu Fise cu flori, creioane
Oa3 imagini cu flori si de Observatia colorate, panglica,
Om1 lipit pe foi colorate carton, colorat
Om2 dupa care trebuie sa
confectionezeCarte
Oc1 a florilor
Oa2 Foi , creioane colorate Grup de 6 Observarea modului
Biblioteca: litera P (30 min.) copii de realizare
de la Primavara fisa
Oa3 6-3-5
Copiii au desenat pe
Om1 o pagina timp de 5
Om3 minute 3 obiecte
care scrise incep cu
litera P, dupa care o
dau colegului din
dreapta pentru a
desena alte 3
obiecte, aceasta
activitate continuand
pana cand fisa
ajunge de unde a
plecat.
Joc de masa: Explicatia Tabla, mozaic,
Miresmele spini(ciupercute)form
primaverii Exercitiul e geometrice
Educatoare explica
copiilor modul de
lucru si ii ajuta pe Elaborarea unui
cei care nu reusesc Explicatia plan de
sa realizeze flori din lucru;realizarea
diferite materiale lucrarilor
Oc1 Constructii:Garduri Grup de 4
Oa1 pentru gradina de Lego copii
flori Cuburi
Educatoarea solicita
copiilor construirea Exercitiul
unor garduri pentru Realizarea
gradina de flori din Conversatia contructiei;asambla
piese de lego, rea elementelor
cuburi. dupa imaginatie
Lacate Frontal
Educatoarea da
indicatii acolo unde Observatia
este nevoie.
Evaluarea copiilor
se va face prin
prezentarea
lucrarilor realizate la
fiecare centru de
interes, in functie de
corectitudinea
indepinirii sarcinilor
copiii vor reusi sa o
elibereze pe Zana
Primavara din
lanturi

6. Dirijarea Tranzitia: Infloresc 5 min.


invatarii gradinile Frontal
Copiii sunt anuntati Explicatia
ca ei vor continua sa
incerce sa o 40 min.
elibereze pe Zana
Primaverii de Fii
Ploilor si Furtunilor
prin indeplinirea
sarcinilor de pe
fiecare nor ce o
acopera din cadrul
jocului
didactic:Raspunde
corect Frontal
Grupa de copii se
imparte in doua
echipe prin
procedeul Mana Plansa cu Zana
oarba- Echipa Primaverii
Lalelelor si Echipa Nori
Narciselor Cutia magica Intelegerea
Plic indicatiilot
Explicarea jocului: Explicatia educatoarei
educatoarea explica
regulile jocului:
Copiii trebuie sa dea
raspunsuri in echipa
in realizarea jocului:
denumire de
cuvinte, formare de
propozitii, despartire
in silabe.
Fiecare nor se va
constitui intr-o
varianta de joc.
Oa1 Jocul de proba:
Alcatuiti o
Oc3 propozitie cu un
cuvant!
Oc4 Varianta de joc:
Varianta 1
Copiii vor alege Cutia magica Frontal
norul cel mai Explicatia 5 obiecte
deschis la culoare si (40 min.)
vor indeplini sarcina
indicata.
In cutia magica veti
gasi 5 obiecte.
Spuneti ce
reprezinta fiecare Observatia
obiect si alcatuiti o Conversatia sistematica
propozitie cu colectiva
cuvantul gasit. Imagini

Oc4 Varianta 2
Pe saptele norului
este scrisa Pe grupuri
urmatoarea sarcina: mici
Alcatuiti o Expunerea
propozitie cu
cuvantul dat.
Oc5 Precizati numarul de
cuvinte noi din
propozitie.
Alegeti 2 copii care
sa indeplineasca
aceasta sarcina!
Oc4 Varianta 3
Educatoarea le da
numarul de cuvinte Pe echipe
si sa formeze 2
propozitii cu acest
numar de cuvinte(3
cuvinte, 5 cuvinte)
Plicuri
Oc6 Varianta 4 Imagini
Oa1 Educatoarea da Explicatia
echipei un plic cu
diferite imagini. Un
copil il deschide si Pe grupuri
denumeste mici Aprecieri verbale si
cuvantul.Alt copil colective
din echipa desparte
cuvantul in silabe,
iar un altul
precizeaza numarul
de silabe.
Tabla magnetica
Oa3 Varianta 5 Carioci
Un copil de echipa
spune un cuvant si Exercitiul
celelalt il reprezinta
grafic la tabla
magnetica

Oc6 Varianta 6
Educatoarea le
citeste sarcina:
Formati cuvinte cu
atatea silabe cate
batai din palme
auziti: 1,2,3

Oa4 Indeplinind corect Jetoane cu flori Observarea


toate sarcinile copiii sistematica
o elibereaza pe Zana Explicatia colectiva
Primaverii de norii
cei furiosi.
Tranzitia: jocul
distractiv:
Umplem vaza cu
flori

7. Obtinerea Oc7 Urmatoarea sarcina


performantei de rezolvat este 40 min.
aceea ca Zana
Oa5 Primavara trebuie Explicatia
ajutata sa ajunga la Frontal
casuta ei. Pentru a Planiicarea
face acest lucru, ei Acuarele actiunilor
realizeaza o poteca Tempera
din picturile lor care Pensule
o va ajuta sa ajunga Dopuri de pluta
acolo. Aceasta tema
Primavara in ochi
de copil va fi Executarea tehnicii
realizata prin tehnica de lucru
visului si jocul
exercitiu Esarfe
colorate.
Educatoarea ii
indruma pe copii sa
inchida ochii si sa se
relaxeze ascultand
vorbele ei. La final
se ridica si merg la Individual
mese pentru a Foi tratate cu malai si
Om1 asterne pe planse grisi
Om2 visul. Se executa Suporturi pentru apa
Om3 exercitii de incalzire Esarfe colorate
a muschilor mici ai
mainilor Morisca, Aprecieri verbale
Ploaia, Salutam individuale si
degetele, colective
Foarfeca.
Copiii vor executa Exercitiul
lucrarile folosind
materialele de pe
masute si tehnicile
invatate.

Se vor analiza
produsele finale si Frontal
se va realiza din
acestea poteca ce o
va ajuta pe Zana
Primaverii sa ajunga
la casuta ei.
8. Asigurarea Om6 Copiii isi vor 10 min.
feedbackului reactualiza sarcinile
pe care le-au avut de
realizat in cadrul
activitatii integrate, Analiza Frontal
iar activitatea va
continua cu jocul cu
text si cant Daca
vesel se traieste!

9. Se fac aprecieri de 5 min.


Evaluarea si grup si se
incheierea recompenseaza
activitatii copiii cu bomboane
sub forma de
buburuze oferite
chiar de Buburuza Recompense Frontal
Bibi.
Copiii sunt liberi sa
se manifeste, unii
pot participa la
asezarea
materialelor folosite
la locurile lor.

S-ar putea să vă placă și