Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE LECIE

COALA: COALA .................................................


CLASA: a III-a .........................
ARIA CURRICULAR: ARTE
DISCIPLINA: EDUCAIE MUZICAL
UNITATEA DE NVARE: ELEMENTE DE CULTUR MUZICAL
SUBIECTUL LECIEI: TIMBRUL INSTRUMENTAL
TIPUL LECIEI: MIXT
FORMELE DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, pe grupe, individual
PROFESOR NV. PRIMAR: .........................................

OBIECTIV DE REFERIN:
O.R.1.3. S diferenieze auditiv i n cntare calitile sunetului muzical
O.R.1.5. S identifice prin audiie elemente de limbaj muzical

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O.1. S execute corect exerciiile de cultur vocal;
O.2. S audieze lucrri muzicale interpretate instrumental;
0.3. S descrie instrumentele din orchestra simfonic;
O.4. S identifice instrumentele dup timbrul caracteristic;
O.5. S interpreteze cntecul Gndete pozitiv cu pozitiv;
O.6. S se acompanieze cu instrumente de percuie i jucrii muzicale.

OBIECTIV AFECTIV:
O.A.1 Trezirea interesului elevilor pentru audierea unor lucrri muzicale instrumentale valoroase
din punct de vedere estetic i educativ.

STRATEGII DIDACTICE
SISTEMUL METODOLOGIC:
M.1. Demonstraia
M.2. Explicaia
M.3. Exerciiul
M.4. Conversaia
M.5. Jocul
SISTEMUL MIJLOACELOR DE NVMNT:
1
m.1. audiie-muzic coral
m.2. casetofon, caset (c.d. calculator)
m.3. joc muzical: Astzi la plimbare
m.4 joc muzical: Voi suntei ecoul meu!
m.5. cntecul Gndete pozitiv
m.6. jocul Ghici, ghicitoarea mea, ce cntec se cnt aa?
m.7. audiie lucrri muzicale vocale
m.8. schema categoriilor de timbru vocal Anexa 1
m.9. fragmente muzicale instrumentale - audiie
m.10. plane: orchestra simfonic, instrumente cu coarde, de suflat, de percuie Anexele 2, 3
m.11. instrumente i jucrii muzicale de percuie
m.12. pozitivul cntecului
m.13. joc muzical: Recunoate instrumentul!
m.14. Mic dicionar al instrumentelor din taraf Anexa 4

BIBLIOGRAFIE:

*** Program colar pentru clasa a III-a, Educaie muzical, Ministerul Educaiei
i Cercetrii, Consiliul naional pentru curriculum, Bucureti, 2004
1. Aldea, Georgeta; Munteanu, Gabriela - Didactica educaiei muzicale n nvmntul
primar, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2001
2. Burlacu, Decebal; Karpis, Victoria Culegere de cntece pentru colari, Ed. Gheorghe
Cru Alexandru, Craiova, 1995
3. Dragu, Anca; Constandache, Mirela; Petre, Cristian Ghid metodologic pentru activitatea
de practic pedagogic, Ed. Ex Ponto; Constana, 2010
4. Florea, Avram - Metodica educaiei n grdini i n nvmntul primar, Ed. Eurostampa,
Timioara, 2006
5. Matei, Sofica Educaie muzical (manual pentru clasa a III-a) , Ed. Aramis, Bucureti,
2005

2
MOMENTELE OB ELEMENTE DE CONINUT METODE MIJLOACE EVALUAREA
LECIEI
Activitate A. Moment organizatoric:
introductiv Se pregtesc materialele didactice necesare desfurrii leciei; se asigur M.4
disciplina; se face prezena; se reamintete poziia corect de cnt (spatele M.1
drept; minile pe banc; picioarele apropiate sprijinite de podea
B. Captarea ateniei:
Se realizeaz prin intermediul audiiei muzicale. Se audiaz o melodie vocal M.1 m.1
interpretat de un cor de copii. m.2
Se solicit elevilor s recunoasc genul muzical audiat muzic clasic, M.4 Frontal
uoar sau popular - i s recunoasc tipul de ansamblu coral.
C. Exerciii de cultur vocal:
a. Exerciii de respiraie:
O.1 Se realizeaz sub form de joc didactic muzical Astzi la plimbare: M.5 m.3

&2=F=F=F=G=!=V=T=! M.1

=F=F=F=G=!=V=T=!=:=:=!
=:=:=.
As-tzi la plim-ba- re Mi-ro-sim o floa-re Insp, exp.

Se urmrete realizarea unei inspiraii ample i a unei expiraii lungi, dozate. M.3
b. Exerciii de intonaie:
Se urmrete realizarea unei intonaii corecte la nlimea real a sunetelor i
1
lrgirea diapazonului vocal. M.5 m.4

Se solicit elevilor reproducerea corect i n nuan sczut a urmtoarelor


fragmente muzicale, cu silaba la, n jocul Voi suntei ecoul meu! :

&2=F=E=D=C=!=R=:=.
&2=B=C=D=E=!=V=:=.
&2=B=C=D=E=!=F=E=D=C=!
=R=:=.
Reactualizarea Reactualizare cunotine teoretice
cunotinelor M.5. m.5 frontal
Reactualizarea cntecului nvat anterior (Gndete pozitiv) este
predate m.6 individual
introdus prin intermediul jocului Ghici, ghicitoarea mea, ce cntec se cnt
anterior
aa? Elevii sunt solicitai s recunoasc cntecul dup formula ritmico-
melodic de nceput.
Reactualizarea parcurge urmtoarele etape:
M.1
- reamintirea poziiei corecte de cnt,
M.2
exemplificarea tonului, marcarea gestual a
momentul inspiraiei;
- execuie cu toat clasa;
- remedierea greelilor;
- reluarea interpretrii cu toat clasa;
2
- interpretare pe grupe, cu pozitiv.
- aprecieri cu privire la interpretare.

Reactualizarea cunotinelor teoretice a vizat verificarea noiunilor


referitoare la sunete muzicale, zgomote i timbru vocal. M.4
Se adreseaz ntrebrile: Ce nelegem prin sunet? (tot ce auzim
poart denumirea de sunet); De cte feluri sunt sunetele? (plcute auzului frontal
sunetele muzicale; neplcute auzului zgomotele); Care sunt sursele sonore individual
care produc sunete muzicale? (vocile i instrumentele). Le putem recunoaste
dup sursa care le-a produs?
Verificarea noiunilor teoretice este urmat de o verificare a nivelului
capacitii de identificare auditiv a timbrului vocal.
n vederea delimitrii diferenelor timbrale specifice vocilor nalte i
joase (soprane, altiste, tenori, bai) se ofer spre audire scurte fragmente M.1. m.7.
vocale ilustrative pentru fiecare categorie timbral. m.2.
Genurile muzicale sunt diferite: muzic folk, muzic clasic, muzic
uoar, muzic popular.
Se realizeaz, la tabl, mpreun cu elevii, o schem ce sintetizeaz
diferitele categorii de voci (Anexa 1) M.1. m.8.
M.2.

3
Dirijarea A. Predare cunotine teoretice: Timbrul instrumental
nvrii Dirijarea nvrii debuteaz cu audierea unui fragment de muzic m.9 frontal
O.2 M.1.
instrumental. Elevii sunt solicitai s identifice genul muzical audiat,
O.4. M.4.
ansamblul instrumental i instrumentele.
Dup anunarea temei i vizualizarea planei ce prezint o orchestr m.10
M.1.
simfonic Anexa 2 - se transmit datele teoretice aferente temei: orchestra
M.2.
simfonic este format dintr-un grup de instrumente ce interpreteaz muzic
clasic. Ea este mult mai mare ca orchestra popular (taraful).
Instrumentele specifice orchestrei simfonice se grupraz pe familii:
Instrumentele cu coarde vioara, viola, violoncelul,
contrabasul, harpa, pianul;
Instrumentele de suflat piculina, flautul, oboiul, clarinetul,
fagotul. Din aceast categorie fac parte i almurile numite
aa deoarece sunt confecionate dintr-un metal numit alam
trompeta, trombonul, cornul, tuba;
Instrumentele de percuie timpanul, tamburina, trianglul,
cinelul.
Se afieaz pe monitor planele cu familiiile de instrumente Anexa 3.
O.3 Se opteaz pentru descrierea celor mai reprezentative pentru familia
prezentat.
Concomitent cu descrierea instrumentului (pri componente, tehnic de m.7
execuie, pozitie de cnt) se ofer spre audiie un fragment muzical interpretat
la acel instrument.

4
Se prezint grupul instrumentelor muzicale de percuie i a jucriilor
muzicale ce vor fi utilizate n acompanierea cntecului Gndeste pozitiv.
Jucriile sunt nominalizate i recunoscute n funcie de sonoritatea lor M.4 m.11
specific. ntrebrile adresate sunt urmtoarele: Ce jucrii muzicale i
instrumente recunoatei?; S formm o orchestr i s le ascultm cum sun
toate deodat. Sunetele produse sunt plcute auzului? V plac? Se deosebesc
jucriile ca sonoritate? S le ascultm cum sun, pe rnd. Fiecare jucrie
sun diferit. Putem identifica jucriile muzicale dup sunetele pe care le
produc?
O.5 Elevii sunt antrenai, pe grupe, n interpretarea cntecului cu pozitiv i M.1 m.12 pe grupe
O.6 cu acompaniament instrumental, pe refren. Se fac aprecieri. M.3

M.5
Joc de recunoatere: Recunoate instrumentul!
Asigurarea feed- m.13
Se realizeaz n dou variante:
back-ului frontal
- n prima variant se arat elevilor jetoane cu imaginea
O.4.
instrumentului i se solicit identificarea acestuia prin
nominalizarea lui n caiete;
- n a doua variant se solicit o identificare auditiv, n urma
audiiei; elevii vor nota n caiete instrumentele pe care le-au
recunoscut.

5
Evaluare Se fac aprecieri individuale i colective asupra modului de participare a M.4 m.14 frontal
elevilor la lecie; se mpart fiele dicionar cu instrumentele muzicale
Anexa 4. Se fac recomandri de audiii.

6
ANEXA 1

CATEGORII DE TIMBRU VOCAL

VOCI DE COPII

TIMBRUL VOCAL
SOPRANE
FEMEI
ALTISTE
VOCI DE ADULI
TENORI
BRBAI
BAI

7
ANEXA 2 - ORCHESTRA SIMFONIC

8
ANEXA 3 FAMILIILE INSTRUMENTELOR DIN ORCHESTRA SIMFONIC

INSTRUMENTE DE COARDE CU ARCU

VIOARA VIOLA

9
VIOLONCEL CONTRABAS

10
INSTRUMENTE CU CORZI

PIAN

HARP

11
INSTRUMENTE DE SUFLAT

PICULIN CLARINET

FLAUT

OBOI FAGOT

12
ALMURI

TROMPET

TROMBON

CORN TUB

INSTRUMENTE DE PERCUIE
13
TIMPAN TOB

TALGERE TAMBURINE TRIANGUL

XILOFO

14
ANEXA 4 - MIC DICIONAR AL INSTRUMENTELOR MUZICALE

Acordeon instrument muzical de suflat cu rezervor de aer (burduf format din mai
multe pliuri) i claviatur.
Bucium instrument muzical de suflat, de forma unui tub lung fcut din coaj de tei
sau lemn.
Buhai instrument care nsoete urrile de Anul Nou; este format dintr-o putin de
lemn acoperit cu o membran de piele; prin mijlocul membranei se trece o uvi din pr de
cal prins n interior cu un clu de lemn; uvia se trage cu minile ude i scoate sunete
puternice imitnd mugetul unui animal, de unde i se trage i numele.
Cimpoi instrument de suflat cu rezervor de aer i ancii ce se compune din burduf
(sac) din piele de animal, sufltor, carab (tub din lemn, os, trestie sau metal prevzut cu 8
orificii digitale) i bzoi (este format din unul sau mai multe tuburi cilindrice fr orificii
digitale i are rolul de a produce isonuri).
Clarinet instrument de suflat din lemn, cu ancie simpl; are forma unui tub lrgit la
capt i prevzut cu orificii.
Cobz instrument cu coarde ciupite din familia luta; instrument popular romnesc
de origine oriental cu 10 coarde ciupite cu o pan, avnd o cutie de rezonan foarte bombat
i cu gtul scurt, ncovoiat.
Contrabas cel mai mare i mai grav instrument cu coarde i arcu (2 metri); se
fixeaz n poziie vertical pe sol, sprijinit pe un picior de lemn, lundu-i punct de sprijin
mna sau umrul interpretului.
Corn englez instrument de suflat din lemn cu ancie dubl, avnd tubul construit din
abanos, de form conic, prevzut cu un mecanism cu clape i platouri mobile.
Fagot instrument muzical de suflat din lemn, cu registru grav, avnd forma unui tub
lung, prevzut cu un tub suplimentar ndoit la un capt i un sistem de clape.
Flaut instrument muzical aparinnd grupei instrumentelor de suflat din lemn, dar
construit azi din metal (argint) i ebonit; este compus dintr-un tub cilindric astupat la un
capt, un orificiu lateral prin care instrumentistul sufl aer n tub i un sistem de clape
metalice care nchid sau deschid mici orificii.
Fluier strvechi instrument popular de suflat, alctuit dintr-un tub subire de lemn,
prevzut cu orificii.

15
Harp instrument cu coarde ciupite, cunoscut din antichitate; corpul este format
dintr-o cutie de rezonan (confecionat din lemn de fag, arar sau abanos cu aspect de
piramid nclinat oblic), dintr-o consol (partea de sus unde sunt fixate coardele ce au culori
diferite pentru fiecare sunet) i dintr-un soclu; la harp se cnt aezat pe scaun, plasnd
instrumentul ntre gambe i ciupind coardele cu degetele ambelor mini.
Mandolina instrument cu coarde ciupite; a aprut n timpul Renaterii, dar a nceput
s fie apreciat n secolul XVIII-LEA; are patru perechi de coarde ce sunt puse n vibraie cu
un plectru (pan).
Nai instrument de suflat din lemn, alctuit dintr-un numr variabil de tuburi
construite din bambus, trestie, soc sau fag, inegale ca lungime; tuburile distribuite n poziie
vertical, uor concav, aezate ntr-o ordine crescnd de la stnga la dreapta sunt unite ntre
ele printr-o vergea.
Oboi instrument de suflat din lemn n form de tub prevzut cu guri i cu clape.
Pian instrument cu coarde lovite i claviatur alctuit din cutia de rezonan, placa
de rezonan susintoare a cordelor, corde simple, duble i triple i un mecanism de prghii i
ciocnele; claviatura este format din clape albe i negre.
Piculin instrument muzical de suflat, din lemn, ca un flaut mic; registrul lui este
situat mai sus cu o octav fa de flaut.
Tamburina instrument de percuie cu sunet nedeterminat; pe un cadru circular din
lemn sau plastic se monteaz o membran numai pe o parte; pe circumferina instrumentului
sunt fixate plcue metalice (6-8 perechi) sau clopoei.
Taragot instrument de suflat din lemn asemntor clarinetului.
Timpan instrument muzical de percuie, asemntor cu toba, dar care poate fi
acordat.
Tob instrument de percuie constituit dintr-un cilindru voluminos, gol, din lemn sau
metal, avnd dou membrane pe cele dou extremiti, fixate cu ajutorul unui cerc cu uruburi
metalice; toba se lovete cu ajutorul unor baghete care au un capt mai gros, nvelit n fetru
sau piele.
Trianglu instrument muzical de percuie fcut dintr-o bar cilindric de oel ndoit
n form de triunghi, care se lovete cu o baghet din acelai material.
Trombon instrument de suflat din alam, care produce sunete de nlimi diverse
prin modificarea lungimii coloanei de aer cu ajutorul unei culise sau al unui sistem de ventile.
Trompet instrument de suflat din alam, cu registru grav, format dintr-un pavilion
larg, un tub rsucit i un mecanism de pistoane.

16
Tub cel mai grav instrument de suflat din alam din orchestra simfonic, prevzut
cu un mecanism de ventile i pistoane. Folosit n fanfar i orchestre simfonice.
ambal instrument muzical popular, format dintr-o cutie de rezonan de form
trapezoidal pe care sunt ntinse corzile; la ambal se cnt cu dou baghete din lemn, puin
ndoite la capt, nvelite n psl i care poart denumirea de ciocnele sau bee.
Vioara cel mai important dintre instrumentele cu coarde i arcu; corzile vibreaz
cnd sunt atinse cu arcuul sau cnd sunt ciupite; vioara se ine sprijinit de umrul stng, sub
brbie.
Viol instrument cu coarde i arcu, asemntor viorii dar de dimensiuni mai mari i
emind sunete mai grave dect aceasta.
Violoncel instrument cu coarde i arcu mult mai mare decdt vioara i emind
sunete mai grave dect viola; se ine vertical, ntre genunchi, sprijinit pe podea cu un picior de
metal sau lemn, cu vrf ascuit.
Xilofon instrument de percuie, alctuit din plci de lemn ce se lovesc cu dou
ciocnele.

17
18

S-ar putea să vă placă și