Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: coala cu clasele I-VIII Ciumeghiu


Profesor: Moldovan Denisa
Clasa a VII-a
Data: 11.05.2010
Aria curricular: Om i societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de nvare: Lumea postbelic i problemele sale
Lecia: Europa divizat. Rzboiul rece i urmrile lui
Tipul leciei: mixt
Locul de desfurare: sala de clas
Competene generale: sistematizarea achiziiilor anterioare; dobndirea de noi cunotine cu privire la confruntarea dintre
statele comuniste i cele democratice n perioada postbelic; utilizarea eficient a limbajului de specialitate; folosirea resurselor
care susin nvarea permanent.
Competene specifice: 1.1.-Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XIX-lea, n diferite situaii de comunicare scris sau
oral;
3.2.- Prezentarea unui fapt istoric din secolul al XIX-lea, utiliznd informaii selectate din surse istorice.
Concepte operaionale:
1. Cognitive:
C1 - s defineasc termenii: cortina de fier, doctrina de ndiguire, inviolabilitate;
C2- s prezinte msurile luate de SUA i URSS pentru ntrirea controlului asupra rilor din sfera de influen;
C3- s identifice cele mai importante crize ale rzboiului rece;
2. Formative:
C4- s analizeze importana Conferinei de la Helsinki;
C5- s argumenteze ...............

3. Atitudinale:
C6- s formuleze aprecieri obiective, argumentate cu privire la desfurarea rzboiului rece.
Evaluarea: formativ-ameliorativ.
Obiective ale evalurii:
1. Cognitive: EO1- operarea cu noiunile i conceptele dobndite anterior i prin lecia nou;
2. Formative: EO2- competena de a interpreta i argumenta faptele i evenimentele istorice;
EO3- deprinderea de a utiliza harta istoric, documente istorice;
3. Atitudinale: EO4- capacitatea de a formula i susine opinii personale.
Valori i atitudini vizate: -relaionarea pozitiv cu ceilali;
-antrenarea gndirii prospective prin nelegerea rolului istoriei, ca predicie a schimbrilor prin
raportare la contemporaneitate
-gndire critic i flexibil.
Strategii: dirijat, inductiv deductiv, explicativ-conversativ, deductiv-inductiv.
Metode:
Expozitiv-euristice: conversaia euristic M1, explicaia-M2,
Interactive: , expunerea-M3, descoperirea- M4, problematizarea-M5, comparaia-M6, demonstraia-M7, jocul de
rol- M8, diagrama Venn- M8.
Instrumente de evaluare: verificare frontal, observarea sistematic.
Forme de organizare a activitii: frontal, individual.
Resurse: - umane : 15 elevi
-de timp: 50 min
-materiale: -oficiale: Programa colar RM1, Macroproiectarea didactic RM2
-manuale: Istorie, manual pentru clasa a VI-a RM3
-izvoare cartografice: RM4, Harta istoric RM5, Documente istorice RM6
-izvoare narative:
-mijloace audio-vizuale RM8
Demersul didactic
Secvenele Coninuturi vizate C. Activitatea profesorului Activitatea elevului R. m R.p. Forme de
didactice evaluare
op.
Momentul Noteaz absenele. Pregtete mijloacele Se pregtesc pentru lecie.
organizatori de nvare.
c
Noiuni i concepte:
Reactualiza Democraii populare, -formeaz motivaia studiului istoriei
rea Planul Marshall,
cunotinelo Cominform -solicit opinii despre importana Rezolv fiele de lucru.
r/evaluare coninuturilor studiate: democraii
Coninuturi: populare, Cominform, Planul Marshall
Instaurarea sisemului
totalitar n Europa de -accentueaz algoritmul cause-consecine
Est.

Tilul leciei: Solicit elevilor s identifice n


Evocare Europa documentul 1 expresia pe care a folosit-o
divizat.Rzboiul Churchill pentru a marca separarea celor
dou tabere care se confruntau. Identific cortina de fier.
rece i urmrile lui
Noteaz titlul pe tabl.
Precizeaz ce vor afla, ce vor ti s fac la
sfritul leciei cu cele nsuite.
Asigur:
Noteaz n caiete.
a.cunoaterea/receptarea/nvarea:
-definete noiunile noi: cortin de fier,
rzboi rece, bipolaritate.
-identific rolul NATO i al Tratatului de
la Varovia
Dobndirea
de noi b.nelegerea noilor coninuturi:
cunotine
-explic prin ce s-a caracterizat Rzboiul
rece
-rezum principalele crize ale Rzboiului
rece
c.analiza -identific cauzele
-compar cauzele izbucnirii crizelor n declanrii revoluiei din
timpul Rzboiului rece Frana

d.sinteza
-formuleaz opinii referitoare la
posibilitatea transormrii rzboiului n
rzboi fierbinte

Stimularea Analizeaz problema, i


performane asum rolul, ofer soluii.
i
Asigurarea Formuleaz opinii privind
retenei i a
transferului

Tema pentru Studiu de caz Studiu de caz. Noteaz


acas

Evaluarea Analizeaz critic, laud, noteaz. Se raporteaz la aprecierile


formulate.
Schia pe tabl
Europa divizat.Rzboiul rece i urmrile sale

Rzboiul rece a fost o confruntare deschis n plan politic, strategic, ideologic i economic, nonmilitar i limitat ntre dou
mari puteri care aveau ideologii i sisteme politce total opuse: SUA i URSS.
-4 aprilie 1949-SUA nfiineaz Organizaia Tratatului Atlanticului de Nord (NATO)
-1955- URSS obliga statele din sfera sa de influen s semneze Tratatul de la Varovia
Rzboiul rece s-a caracterizat prin:
Rivalitatea dintre cele 2 superputeri: SUA i URSS
Amplificarea cursei narmrilor pericolul transformrii n rzboi fierbinte
Primejdia transformrii unor conflicte locale ntr-o confruntare direct ntre superputeri
Crize ale Rzboiului rece:
Criza Berlinului (1948)
Rzboiul din Coreea (1950-1953)
Criza din Cuba (1962)
Rzboiul din Vietnam
Rzboiul din Afganistan

S-ar putea să vă placă și