Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

la ora de dirigenie
Familia - surs de iubire printeasc

Gimnaziul Rciula 2016


Proiect didactic la ora de diriginie

lasa: a VIII-a
Subiectul leciei: Familia sursa de iubire printeac
Profesor:Olari Marina
Data : 24.11. 2016
Durata : 45 min
Subcompetenle: S-i exprime opinia proprie la importana dragoste, iubire, ca
valoare pentru autorealizare.
Obiective:
O1: S definim noiunea de familie i dragoste.
O2: S argumentm c familia este principala surs de satisfacere a nevoii
de dragoste.
O3: S analizam carenele familiei actuale n R.Moldova i ci de soluii.

O4: S argumenteze prerea n vederea violenei n familie.

O5: S elucideze imaginea unei familii ideale.

Strategii didactice: Chestionarul,Enunuri ntrerupte, Brastorming, Lucrul n


perechi/ grup,Imaginaia ghidat.
Materiale ilustrativ didactice:Fie de lucru, Carioc, foi,Acrostihul cuvintelor:
familie i dragoste.

Et. Lec. Activitatea profesorului Tehnici i metode

Evocare Formula de salut, crearea climatului psiho-afectiv


adecvat desfurrii leciei, se prezint oaspeii.

1. Imaginai-v c ai naufragiat pe o insul


nepopulat, trii n slbticie i cel de sus v ofer Conversaia
ansa de a v mplini trei dorine: v alegei trei
obiecte , persoane pe care ai vrea s le avei acolo.
Care ar fi acele trei lucruri, obiecte, persoane i
argumentai de ce anume acestea? Membrii familie
voastr ar intra n acea list?
2. Se repartiz elevilor cte un chestionar dup
algoritmul: Chestionar
a) S enumere 3 persoane de care au nevoie n via.
b) Trei lucruri fr de care nu-i imagineaz viaa. Prezentare oral
c) Trei planuri de viitor.
3. Cine v poate susine n realizarea acestor vise?

Realizarea Anunarea temei i a obiectivelor operaionale.


sensului Elevii scriu n tehnica dat ideile, gndurile, Scrierea liber
asocierile proprii n legtur cu subiectul leciei.
1.Scriu la tabl acrostihul:familie i dragoste. Brainstorming
2.Comletai acrostihurile cu substantive abstracte cu
referire la cuvintele scrise .
Completeaz oral acrostih-urile: Acrostih
F-frumusee D-drnicie
A-afeciune R-respect
M-mam A-atenie
I-instinct G-gingie
L-linite O-onestitate Prezentare oral
I-intuiie S-sinceritate
A-adevr T-tandree
E-emoii
Definii cuvntul familie cu cuvintele voastre.
Profesorul propune definiia din DEX.
- Se mpart la 4 grupe de elevi cte un motto Lucrul n grup
despre dragoste pentru al comenta(Anexa 1) Comentarea

- Cum credei de ce fiina uman are nevoie de


dragoste? Rspund oral
Rspunsuri posibile:
-P/u a crea o familie.
-P/u a da sens vieii
-P/u a tri pentru o persoan apropiat.
-P/u a nate copii.
-P/u c D-zeu a creat omul cu 2 mini, 2 picioare, 2
ochi, dar numai o singur inim, pentru a o cuta n
via pe cea de-a doua inim a sa.

- Fr dragoste i familie e dificil s-i realizezi


visele.
Analizeaz articolul ,rspund la ntrebri dup Lucrul n grup
algoritmul propus i nainteaz unele sfaturi p/u Prezentarea
aceti copii. (Anexa 2).
Cunoatem f/bine c R.M. de 2 decenii trece printr-
o perioad grea de tranziie i respectiv aceast
situaie se rsfrnge negativ asupra statutul familiei.
Din cauza migraiei externe se destram un ir de
familii, iar consecinele le culeg copiii lor.

- mpart 4 studii de caz:,, destinuiri a copiilor Studiu de caz


prinii crora au plecat peste hotarele rii.

- n pofida tuturor celor discutate mai devreme


despre familie i dragostea voastr fa de
prini, oricum apar foarte multe conflicte ntre Lucru in grup
voi i prini. Discutai n grupuri asupra Problematizarea
subiectului: De ce au loc conflicte ntre prini
i copii? Discutai i analizai situaia aducnd
3-5 soluii n anihilarea neconcordanelor
dintre generaii.

- Ce prere avei despre violena n familie, este


ea binevenit sau nu?

Explozia stelar

Profesorul pune n discuie o afirmaie care se


preteaz argumentrii pro i contra: Printele poate Graficul T
manifesta violen n raport cu copii si. n grupe ,
elevii acumuleaz argumente pro i contra,
completnd pe rnd aripile Graficului T, analiznd
afirmaiile/argumentele care se exclud reciproc. La
sfritul activitii , fiecare elev i va formula opinia
n raport cu problema discutat.

Profesorul lipete de tabl o plan unde este desenat


Reflecie un copac gol, fr frunz. Imaginai-v c termenul Pomul fericirii
de familie este asemenea unui copac gol, doar
cuvnt, nimic mai mult, cum credei de ce are nevoie
un termen, cuvnt ca s prind via? Copii vor primi
foie - frunze i fructe , iar copii trebuie s scrie pe
aceste foie necesitile unei familii ca aceasta s fie
fericit i mplinit.
Ex.: Iubire, o cas, nelegere, etc.

- Ce ai lua de la aceast activitate cu voi acas ? Brainstorming


- Ce-ai arunca la gunoi i n-ai aplica n practic nici
odat?
- Cum apreciai activitatea voastr la aceast or? Ce
ntrebri ai la aceast tem?

- Revenim la chestionarul anterior i-l analizm mai


amnunit.
- Imaginai-v, c familia i dragostea au disprut de
pe lume, ai putea realiza cu succes visele voastre de
perspectiv?
Da! Deoarece,, cminul i dragostea printeasc
sunt o ancor moral i un sprijin.

Pentru acas Dezvoltai, ntr-o pagin de caiet, afirmaia prin Noteaz


exemple din viaa real: Exist astzi sau nu familii nsrcinarea.
ideale! Cum vedei familia ideal?
Anexa 1

1.,,O familie far dragoste este asemenea unui an fr primvar.

2.,,Nu exist prietenie sau dragoste mai mare ca aceea a unui printe pentru copilul
su.

3.,,Adevrata dragoste ncepe acolo, unde tu nu mai atepi nimic n schimb .

4.,,Orice poate fi distrus n lumea aceasta afar de dragostea adevrat.

Anexa 2 (a)

Studiu de caz N-1

Ina urcanu, 14 ani.

,,Primul an mi-a fost mai greu, urmtorii trei, parc m-am deprins cu lipsa mamei. Mi-a
fost foarte greu m-am nvat singur a face mncare. Au fost perioade, cnd mi prea
c toate problemele s-au rsturnat peste capul meu: coal, conflicte cu
prietenii,nenelegerea tatlui. Bineneles,i lui i era greu, ns mie mi era mult mai
greu, ,,Cnd mama era acas, eram toi fericii i parc nu simeam lipsa banilor.
Prinii ns ,spun c banii snt necesari. Pentru mine era mult mai bine fr bani, dar
cu mama acas. Eram toi fericii...,,
1.Comentai fraza:, ,Cnd mama era acas eram toi fericii i parc nu simeam lipsa
banilor,,.
2.Dac ai avea o chei fermecat, cum ai ajuta aceast feti?
3.Pot banii nlocui cldura i afeciunea printeasc?

Studiul de caz N-2


Angela urcan, 15 ani.
,,Mai nti a plecat tata, apoi i mama. Eu aveam grij de tot ce trebuia n gospodrie...
Pregteam bucate,fceam curenie n cas, iar pentru sora mea mai mic, am nlocuit
mama. Eram la o vrst despre care psihologii zic c e dificil. M confruntam i eu cu
numeroase probleme. Aveam foarte multe greuti pe suflet, dar nu aveam cu cine s le
mprtesc. Acest lucru m determina s sufr i mai mult. n consecin am devenit c-
am agresiv chiar i cu persoanele apropiate. Doar ndrumrile prietenei mele m-au
ajutat i asta pentru c mama ei era acas.

1. Cu ce greuti se confrunt Angela?


2. Poate deveni aceast feti n grup de risc?
3. Cine o poate ajuta pe Angela urcan s depeasc problemele n afar de
prietena sa.

Anexa 2(b)
Studiu de caz N-3

Mama: Doamne, viaa asta e aa de grea, banii acetea nu ajung. Copiii ne cresc mari.
Doamne, cred c le lepd pe toate i m duc la munc n Italia. nprumutm nite
dolrai m duc, cci aici nu ai la ce sta...
Tata: Dac te duci tu, m duc i eu n Rusia , m duc la Moscova!
Fata: Da eu cu cine dintre voi m duc....?
Mama: Tu te duci la bunica!
Fata: Da eu vreau cu voi, nu vreau la bunica!

1.Ce cale aleg astzi prinii pentru a soluiona problemele financiare.


2.Comentai fraza:,,Le lepd pe toate i m duc n lume n Italia!,,
3.Comentai:,,Eu vreau cu voi, nu vreau la bunica!
________________________________________________________________

Studiu de caz N-4

,, Nu am mai vzut-o pe mama de cnd a plecat la Israel. Au trecut deja doi ani. Simt un
gol n suflet, ns golul din buzunar a determinat-o pe mama s plece de acas. M
confrunt cu foarte multe probleme specifice adolescentului i nu cunosc cum ar trebui s
procedez n anumite situaii. mi lipsesc sfaturile i ndrumrile mamei. Cei de sus
trebuie s se gndeasc cum ar putea gestiona situaia financiar a cetenilor
Republicii Moldova.

1. Cu ce probleme se confrunt Maria?


2. Numii cauza principal ce a dus la dezintegrarea acestei familii.
3. Care ar fi soluia de stopare a migraiei cetenilor moldoveni peste hotare.

S-ar putea să vă placă și