Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 07.11.2017
CLASA: a V-a
DISCIPLINA: Limba i literatura romn
PROFESOR: Olari Marina
TIPUL LECIEI: De asimilare de noi cunotine, de formare de priceperi i
deprinderi.
SUBIECTUL LECIEI: Sfrit de toamn de Vasile Alecsandri. Elemente de
versificaie n poezie.
DURATA: 45 minute.
Valori i atitudini: Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi, a
gustului estetic n domeniul literaturii.
COMPETENE SPECIFICE: 8.Llectura, audierea i interpretarea textelor
literare i nonliterare, n limita standardelor de coninut.
9.Operaionalizarea terminologiei lingvistice i
literare, n limita standardelor de coninut.
SUBCOMPETENE: 8.2. Interpretarea textului liric.
9.2.Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.
Obiective operaionale:
a) Cognitive : La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s citeasc adecvat, corect i fluent un text
poetic;
- s neleag semnificaia cuvintelor din text;
- s recunoasc formele de limb ce aparin unui
alt moment istoric;
b) Afective: - S triasc emoional sentimentele datorate sosirii toamnei.
STRATEGIA DIDACTIC
1. Metode i tehnici: Cmpul asociativ, Jocul figurilor de stil,Lectura expresiv,
Exerciiu de completare a afirmaiilor,Recital.
2. Mijloace de nvare: - Limba romn, manual pentru clasa a V-a; portofoliul
realizat de fiecare elev;fiele de portofoliul, fiele de lucru, tabla,
videoproiectorul, CD-uri cu muzic, decorul specific toamnei.
3. Forme de organizare a activitii: activitate frontal alternat cu activitate
individual.
4. Bibliografie: - Vasile Alecsandri Pasteluri;
- I. Popa, M. Popa Literatura romn, Ed. Niculescu, 2001;
Etapele Resursele
leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Timpul Evaluarea

Evocare Profesorul creeaz Elevii audiaz un Melodie. Relaia


climatul psiho-afectiv fragment (Toamna) din 3 min. empatic
adecvat desfurrii Anotimpurile de elev
leciei. Rahmaninov. pies
A amintit elevilor c au Copii completeaz muzical.
audiat melodia Toamna enunurile:
din Anotimpurile de M simt
Rahmaninov. Visez
Toamna
Se propune cmpul Cmpul
asociativ al cuvntului asociativ
toamn. 1 min.
n continuare propune Elevii completeaz: Capacitatea
elevilor urmtorul Psrile sunt asemenea Jocul elevilor de
exerciiu cu caracter Cmpia figurilor de a gsi
creativ: Frunzele stil figuri de
Completai spaiile Soarele 5 min. stil
libere, recurgnd Ziua originale.
la diverse figuri de Vntul
stil, conform Omul
modelului:
tiu c :
Toamna poate fi sur,
btrn, dar i bogat.

Realizare Profesorul anun tema


a leciei i obiectivele
sensului operaionale.
Profesorul recit poezia. Elevii ascult, urmrind Lectura Capacitatea
Textul se va citi de 2-3 expresia feei. expresiv. de a citi
ori. expresiv
Se vor explica cu ajutorul Scriu n caiete cuvintele poezia.
DEX-ului i incluse n i alctuiesc propoziii cu Lucrul cu Capacitatea
enunuri cuvintele ele. DEX-ul. de a
necunoscute din poezie: include n
pribegit, iluzie, criv, a enunuri
rncheza. cuvintele
noi.
Completai spaiile Elevii completeaz Exerciiu Capacitatea
libere: propoziiile . de de a-i
a) Citind poezia, unii completare exprima i
ar considera c a argumenta
b) Citind poezia, eu afirmaiilor. propriul
consider c punct de
Se realizeaz din manual vedere.

Ex. 1, 2, 3 pag. 41 Identific epoca n care a


fost scris poezia i se
vorbete despre
personalitatea lui V.
Alecsandri.

Profesorul explic ce este Plana.


un vers, strof, rim a
unei poezii, cu ajutorul
unei plane Anexa .

Reflecie Asigurndu-se c copii Copii numesc tipul de Fie de Capacitatea


au neles cele expuse de vers, de strof, de rim lucru de a
profesor se lucreaz din poeziile propuse de analiza
asupra poezie Sfrit de profesor. structura
toamn. poeziei.
Profesorul ofer copiilor
fise de lucru Anexa.

Extindere Alctuii un catren Elevii alctuiesc catrene. Recital. Capacitatea


despre toamn, fii ateni i expun poezia n faa de a
la potrivirea sunetelor de clasei. alctui/
la sfritul versurilor. construi
Se organizeaz un versuri.
recital n clas. Se
voteaz cel mai reuit
catren, care va fi notat
corespunztor.

Tema Argumentarea scris a


pentru unui punct de vedere, cu
acas limita de ntindere minim
15 rnduri de caiet:
Toamna prefer s fac/
mnnc/ gndesc/ sper/
visez

S-ar putea să vă placă și