Sunteți pe pagina 1din 19

PROPUNATOR:

Prof. BERCI ILEANA -IOANA

DATA: 28. 05. 2015


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

DATA: 28.05.2015
GRUPA: Mijlocie Grupa Curioilor
GRDINIA: cu Program .Prelungit. Nr. 9 Sighetu Marmaiei
PROPUNTOR: Prof. Berci Ileana Ioana
TEMA ANUAL: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
SUBTEMA: Psri minunate din ograda mea
TEMA ZILEI: Sus cortina!
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat
TIPUL ACTIVITII: Transmitere i nsuire de cunotine
DURATA: O zi
SCOPUL ZILEI
dezvoltarea capacitii de a asculta o poveste, de a transpune gnduri, semnificaii
prin limbajul artistic specific vrstei;
consolidarea deprinderii de a picta pe forme tridimensionale (pene);
cultivarea interesului, a dragostei copiilor pentru art n toate formele ei de
manifestare;
dezvoltarea spiritului de colaborare ntre copii pentru ndeplinirea sarcinilor propuse
pe parcursul activitii didactice.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
s comunice unii cu altii in cadrul ntlnirii de dimineat;
sa colaboreze pentru realizarea unui afi pentru promovarea piesei de teatru;
s uneasc punctele pentru a obine biletul de intrare la teatru de ppui;
s asculte cu atenie povestea spus de educatoare prin intermediul ppuilor;
s participe att ca asculttor ct i ca vorbitor la activitate;
s rein cuvintele noi (a ptimi, a se ospta, a sorbi, flcu);
s demonstreze nelegerea textului rspunznd corect la sarcinile de sub plriile
gnditoare;
s denumeasc obiectele pe care le vor utiliza pentru realizarea lucrrii;
sa aplice culoarea pe suprafata data cu ajutorul pensulei;
s creeze o stare de bun dispoziie i relaxare dup o zi de lucru;

ACTIVITI DE NVARE IMPLICATE:

INTALNIREA DE DIMINEATA:
Salutul
Completarea prezentei
Calendarul naturii
tirea zilei: "O zi la teatru de ppui"
JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE:
ART:Un afi spune mai mult dect o mulime de cuvinte colaj lucrare
colectiv
BIBLIOTEC: Biletul meu de intrare
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
DLC Educarea limbajului Gsca cu pene de aur povestea educatoarei
DEC Educaie plastic Pene de aur pictur
JOCURI I ACTIVITI LIBER ALESE 2:
"Vulpea i gtele joc de micare
METODE I PROCEDEE:
Povestirea;
Dramatizarea
Conversaia;
Demonstraia;
Explicaia;
Exerciiul;
Problematizarea;
Jocul de rol;
Aprecierea
Brainstormingul
Palariile ganditoare
MATERIALE DIDACTICE:
Ghem de ata
Prezentare Power Point Elementele unui teatru de papui
Calculator;
Bilete
Creioane grafice i colorate
Imagini din povestea Gasca cu pene de aur
Plan
Lipici
Cadru pentru teatru
Decor
Papui
Coloan sonor
Lumini ambientale
Acuarele, pensule, ap
Pene
Insigne vesele

b) Material bibliografic:
Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3-6/7 ani) 2008
Florica Mitu , tefania Antonovici, Metodica activitilor de educare a
limbajului n nvmntul precolar, Editura Humanitas, 2005
Laurenia Culea i colaboratori, ,,Activitatea integrat din grdini, ghid
metodic, Editura Didactica Publishing House, 2008
Ghidul de bune practici pentru educatia timpurie a copiilor intre 3-6/7 ani,
M.E.C.T. - 2008.
SCENARIUL ZILEI

Inainte de venirea copiilor in sala de grupa se pregatesc o parte din materiale si se


aranjeaza sala pe sectoare de activitate.
Activitatea debuteaz cu NTLNIREA DE DIMINEA. Copiii sunt aezai n
cerc pe covor, astfel nct fiecare copil s aib contact vizual cu toi membrii grupei.
SALUTUL: Ne salutm unii pe alii rostindu-ne numele: Bun dimineaa! i
rspundem la salut Bun dimineaa! n timp ce dm un ghem de a din mn n mn
esnd pnza de paianjen. Atunci cand ne vom saluta vom respecta regulile de baz, s
zmbim i s privim n ochi pe cel pe care l salutm.
PREZENA: Copiii i vor pune n copacul cu prezena, floricica, iar educatoarea va
completa prezenii i absenii n catalog.
Urmeaz CALENDARUL NATURII unde prin intermediul unei conversaii voi
stabili mpreun cu copiii anotimpul n care ne aflm i vremea de afar.
NOUTATEA ZILEI va capta atenia copiilor i se va face printr-un material n
format ppt care ne nva care sunt elementele unui teatru de ppui dar mai ales care este
comportamentul adecvat atunci cnd participm la un spectacol de acest gen.
Aadar educatoarea le promite copiilor O zi la teatru de ppui cu condiia ca
acetia s-i aduc aportul la buna desfurare a tuturor activitilor de pe parcursul zilei.
Pentru a trece n revist activitile care pot fi ntreprinse de ei, educatoarea va apela
la metoda brainstorming. Astfel ca, pornind de la cuvntul TEATRU copiii s spun pe rnd
la ce se gndesc. Copiii trebuie s dea dovad de spontaneitate, lucru care va fi apreciat.
Se trece la prezentarea celor dou centre de activitate, explicarea sarcinilor specifice.
Copiii intuiesc materialele de la fiecare centru, ascult cerinele i sarcinile pentru fiecare
dintre centre, aezndu-se la centrul la care vor s lucreze, astfel:
La sectorul ART vor realize un afi cu materialele pe care le au la dispoziie. Afiul
o dat finalizat se va lipi la intrarea n sala de teatru.
La sectorul BIBLIOTEC, fiecare dintre ei i va realize propriul bilet fr de care
nu va putea participa la pies.
TRANZIIE: Jocul degetelor. Copiii se vor deplasa pe centre.
Pe muzic de relaxare, acetia vor lucra la fiecare centru n parte rotindu-se atunci
cnd i termin sarcina.
Copiii se vor deplasa spre sala de teatru. Astfel c la Educarea limbajului, copiii vor
viziona o pies de teatru cu numele Gsca cu pene de aur, poveste realizat prin
intermediul dramatizrii, i al ppuilor lucru ndrgit de toi copiii.
Povestea are un final destul de trist, astfel c personajul principal din poveste, gsca
cere o favoare copiilor, aceea de a o ajuta s i recapete penele de aur.
TRANZIIE: Dou rute -o bbuc cntec
Copiii se deplaseaz n grup cntnd, la msue pentru a duce promisiunea pe care i-
au dat-o gtei la bun sfrit, pentru a picta penele cu aur.
Dup ce penele sunt finalizate, fiecare copil le va aeza pe gsca din poveste fcnd-o
astfel s fie fericit. Odat finalizate toate penele, gsca noastr se transform din una trist
in una foarte vesel i asta doar cu ajutorul copiilor.
Copiii se vor aseza pe covor pe pernie i privind gsca vor raspunde intrebarilor de
sub plriile gnditoare sub indrumarea educatoarei.
Drept rsplat, de sub penele fermecate ale gtei va aparea o recompens pentru
fiecare copil.
O zi att de frumoas nu se poate termina altfel, dect cu jocuri de micare n curtea
grdiniei.
Copiii vor fi recompensati pentru activitatea desfasurat, primind totodat aprecieri
individuale si generale.
EVENIMENTUL ACTIVITATE DIDACTIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

1 MOMENT Crearea condiiilor necesare bunei desfurri a activitii:


ORGANIZATORIC aerisirea slii de grup;
aranjarea mobilierului;
pregtirea materialului didactic;
introducerea copiilor n sala de grup.

2.CAPTAREA Activitatea debuteaz cu Intlnirea de diminea, copiii se Conversaia Observarea


ATENIEI adun in cerc se salut intre ei Bun dimineaa! trecnd din comportamentului
mn n mn un ghem de a. copiilor
Urmeaz prezena, fiecare copil i caut floarea cu numele su
i o aeaz in copacul prezenei. Educatoarea completeaz
prezenii i absenii n catalog.
Apoi se completeaz calendarul naturii mpreun cu copiii.
Noutatea zilei va capta atenia copiilor i se va face printr-un
material n format ppt care ne nva care sunt elementele unui
teatru de ppui dar mai ales care este comportamentul adecvat
atunci cnd participm la un spectacol de acest gen. Brainstormingul
Se va recurge la metoda Brainstorming pentru a vedea ce le
trece prin gnd copiilor atunci cnd spunem TEATRU.

3 ANUNAREA Astzi, vom avea parte cu toii de o zi la teatru de ppui. Explicaia Observarea
TEMEI I A Acest lucru se va ntmpla cu condiia ca voi s v implicai activ, comportamentului
OBIECTIVELOR s participai cu drag la toate activitile de pe parcursul zilei. copiilor
La sectorul ART va trebui s realizm un afi al
spectacolului pe care-l vom viziona astzi.
La sectorul BIBLIOTEC va trebui s ne realizm biletele
pentru a intra la spectacol.
Vom participa la piesa de teatru dup care ne vom ntoarce n
grup pentru a picta.
La finalul zilei vom iei afar pentru a ne juca.
Voi va trebui s fii foarte ateni pe tot parcursul zilei, s
ducei toate sarcinile la bun sfrit, pentru c la final, voi avea o
surpriz pentru voi.

4.PREZENTAREA Copiii se vor deplasa la centre. n acest mod, copiii i vor Demonstraia Frontal
CONINUTULUI I alege centrul de interes din cadrul activitilor liber alese i vor Jocul Dac rezolv
DIRIJAREA ncerca s i duc sarcinile la bun sfrit. Exerciiul sarcinile din cadrul
NVRII Dup finalizarea lucrului la un sector, fiecare copil va avea ALA 1
posibilitatea s treac i pe la alt sector n msura n care va dori.
Copiii se vor deplasa spre sala de teatru pentru a viziona o
pies de teatru cu numele Gsca cu pene de aur, poveste Povestirea
realizat prin intermediul dramatizrii, i al ppuilor lucru Frontal
ndrgit de toi copiii. Dramatizarea
Expunerea povetii Copiii vor intra pe rnd, lsnd biletul la intrare, aa cum au
nvat n cadrul ntlnirii de diminea.
Vor viziona piesa de teatru cu interes aplaudnd la final. Dac ascult cu
Fixarea coninutului se face pe baz de intrebri: atenie povestea
- Cum s-a numit povestea?
- Care sunt personajele din poveste? Dac rspund
- De ce este acum suprat gsca? corect la ntrebri
- etc.
Fixarea coninutului Se explic cuvintele noi: (a ptimi, a se ospta, a soarbe, Conversaia Dac rein
povetii flcu) cuvintele noi

5.TRANZIIE Dou rute i o bbuc- cntecel

6 ATINGEREA Nu e plcut s vedem pe cineva att de trist i cred c noi am Observaia Dac denumesc
PERFORMANEI putea impreun s o inveselim pe gsca noastr din poveste, Conversatia materialele
ajutnd-o s i recapete penele. Demonstratia
Copiii foarte ncntai vor fi ndrumai spre msue, unde vor Dac picteaz
gsi materialele pregtite, li se va explica i demonstra modul de penele
lucru, se vor face exerciii de nclzire a minilor, dup care se d corespunztor
startul activitii de pictur.
7.ASIGURAREA Dup ce penele vor prinde culoare, fiecare copil se va aeza cu Conversaia
RETENIEI I A pana n mn pe pernit n jurul gtei triste i fr pene. Fiecare
TRANSFERULUI copil, pe rnd i va aeza pana pe gsc dup care se vor ntoarce
la locul lor pentru a rezolva sarcinile de sub plriile gnditoare.
1. Plria alb: Spune titlul povetii si personajele. Dac rspund
2. Plria roie: Cum s-au comportat fraii cei mai mari ai lui corect la intrebrile
Prostil cu btrnul din pdure? Metoda plriilor de sub plrii
3. Plria verde: Cum ai fi procedat dac erai tu n locul lui gnditoare
Prostil iar btrnul i-ar fi cerut s i dai o bucic de Problematizarea
mncare?
4. Plria neagr: Ce s-ar fi ntmplat cu gsca, dac voi nu ai
fi ajutat-o s i recapete penele?
5. Plria galben: Ce ai nvat voi din poveste?
6. Plria albastr: Spune finalul povetii.
Gsca ofer recompense copiilor pentru c au ajutat-o s i
recapete penele i s fie fericit. Participare activa
n continuare vom iei n curtea grdiniei i ne vom juca i afectiv
mpreun jocul de micare: Vulpea i gtele

8 .EVALUAREA SI n ncheiere vom evalua activitatea de pe tot parcursul zilei, se Aprecierea Aprecieri
INCHEIEREA fac aprecieri individuale si colective asupra modului de participare Recompensa individuale i
ACTIVITII al copiilor la activitate i se ofer recompense tuturor copiilor. globale orale
Anexa 1
Gsca cu pene de aur

A fost odat ca niciodata un om i omul sta avea trei feciori. Pe cel mai
mic dintre ei l porecliser Prostil i-l luau n rs i-l umpleau de ocri ori de
cte ori aveau ocazia. ntr-o bun zi, cel mai mare dintre frai vru s se duc n
pdure s taie lemne. Mai nainte de a pleca, maic-sa i puse-n traist un
cozonac bine rumenit i tare gustos i-o sticl cu vin, ca s aib cu ce sa-si
potoleasca foamea i setea. i de cum ajunse n pdure, flcul nostru se i
ntlni cu un omule btrn i tare crunt.
- Buna dimineata, flacaule!!!
- Buna dimineata unchiasule!
- Mi, biete, d-mi i mie o bucat din cozonacul tu i las-m s sorb o
nghiitur de vin, c nu mai pot de foame i sete i m simt fara puteri!
- Da tii c n-ai pretenii mari! Pi dac i-oi da din cozonacul i din vinul
meu, mie ce-mi mai rmne? Vezi-i de drum i nu mai supra oamenii cerind!
i lsndu-l n plata Domnului pe omule, i vzu de drum mai departe.
Ajunse la locul cu pricina i se apuc imediat de lucru. Dar n timp ce se chinuia
s doboare un copac, loviturile cdeau gresit; iar securea ii scapa din mn i
nimeri cu tiul n bra, de trebui s-o porneasc din nou spre cas s-i lege rana.
Iar ptania asta i se trsese de la omuleul cel crunt.
Cnd fu s plece n pdure si cel de-al doilea fecior, maic-sa i puse-n
traist, ca i celuilalt, un cozonac gustos i-o sticl cu vin. Omuleul cel btrn i
crunt ndat i iei n cale.
- Mi, biete, d-mi i mie o bucat din cozonacul tu i las-m s sorb o
nghiitur de vin, c nu mai pot de foame i sete i m simt fara puteri!
- Ei, asta-i bun! Pi dac i-oi da i ie, n-o s-mi mai rmn nici pe-o
msea, aa c vezi-i de drum i nu mai supra degeaba oamenii!
i lsndu-l n plata Domnului pe omule, ii vzu de drum mai departe.
Dar pedeapsa nu ntrzie s vin: dup ce izbi de cteva ori cu securea n
trunchiul unui copac, se vtm aa de ru la un picior, c trebui s fie dus acas.
Vznd ce se ntmplase cu fraii si, Prostil i pusese n gnd s ncerce
i el. i ncepu a se ruga de taic-su:
- Taic, las-m i pe mine o dat s m duc n pdure la tiat lemne!
- N-ai vzut ct au ptimit fraii ti de pe urma asta? Las-te pguba,
biete, c n-ai tu cap pentru astfel de treburi!
- Pai daca fratii mei nu au reusit asta nu inseamna ca eu nu o sa pot. Vreau
sa merg in padure la taiat de lemne!
- Ei, atunci du-te! C de cte-i ptimi, poate c-o s-i vin i ie mintea la
cap!
Maic-sa i ddu i lui un cozonac, care fusese facut numai cu ap i faina
si copt n cuptor! i-i mai puse-n traist i-o sticl cu bere ncrit Cnd ajunse
Prostila n pdure, se ntlni i el cu omuleul cel btrn i crunt.
- Buna ziua, flacaule!
- Buna ziua, uncheasule!
- Mi, flcia, mi, d-mi i mie o bucat din cozonacul tu i las-m s
sorb o nghiitur de vin din sticla ta, c nu mai pot de foame i de sete!
- Monegelule drag, n-am n traist dect un cozonac copt n cuptor i-o
sticl cu bere acr, da daca-i sunt pe plac bucatele astea, n-ai dect s te-aezi
colea, lng mine, s ne osptm mpreun.
Se aezar ei pe iarb i cnd scoase Prostil merindele din traist, o dat
fcu nite ochi mari i cum s nu fac dac vzu dinainte-i un cozonac galben,
galben, de parc ar fi fost plmdit numai cu ou, i bg de seam c berea se
preschimbase n vinul cel mai de soi! Asa ca mncar ei i bur pn ce se
sturar.
- Fiindc mi-ai dovedit c ai inim bun i din puinul tu eti gata s
mpari bucuros cu alii, s tii c-am s te fac fericit! Uite, vezi copacul cel btrn
de colo? Apuc-te de doboar-l i vei gsi ceva la rdcina lui.
Prostil dobor copacul i gsi la rdcina lui o gsc cu penele numai i
numai de aur. Mult se mai minunara el pentru ca astfel de minunatii nu vazusera
niciodata. O lu sub bra i se ndrept spre hanul unde gndea s rmie peste
noapte. Hangiul avea trei fete, care, de ndat ce vzur gsca, nu-i mai aflar
locul de curioase ce erau. Ardeau de nerbdare voind s afle ct mai degrab ce
are pasrea asta minunat i de ce soi o fi. i ar fi dat tustrele orice numai s se
aleag fiecare cu cte-o pan de aur!
- "Las c gsesc eu un prilej s pot smulge o pan!"
i cnd Prostil iei afar pentru o clip, fata i lu inima-n dini i apuc
gsca de-o arip. Dar vezi, drcie: degetele i rmaser prinse de pene! Puin
dup aceea veni i cea mijlocie, cu gndul s smulg i ea o pan de aur. Dar abia
se atinse de soru-sa, c i rmase agat de ea.
Cnd o vzur venind i pe cea de-a treia, care nutrea i ea acelai gnd,
cele dou surori mai mari strigar la ea sa nu se apropie, dar fata nu pricepu defel
de ce-i tot strigau surorile ei s nu se apropie i se repezi spre gsc. Dar abia o
atinse pe una din surorile ei, c i rmase agat de ea. Astfel, toate trei trebuir
s-i petreac noaptea alturi de zburtoarea cu pene de aur.
A doua zi, Prostil i lu gsca la subsuoar i-o porni ntins la drum, fr
s ii pese de cele trei fete care erau agate de ea. i bietele fiice ale hangiului
trebuia s-o in tot ntr-o fug dup Prostil, fie c-o lua la dreapta, fie c-o lua la
stnga, orincotro l duceau picioarele
Cnd ajunser n mijlocul unei cmpii, numai ce se ntlnir c-un pop
care tocmai trecea i el pe acolo.
- Necuviincioaselor, nu v e ruine s v inei scai dup un flcu? Oare se
cuvine s facei una ca asta?!
i dup ce le mutrului n lege, o apuc pe cea mai mic de mn, cu
gndul s-o opreasc. Dar de ndat ce-o atinse, rmase i el agat i, de voie, de
nevoie, trebui s alerge i el n rnd cu fetele. Merser ei ce merser, dar nu prea
mult, i iat c-n calea lor se ivi dasclul, care se minun grozav cnd l vzu pe
pop alergnd ct l ineau picioarele n urma a trei fete
- Ei, printe, da ncotro grbeti aa tare?! Nu cumva s te iei cu altele i s
uii c mai avem azi un botez!
Acestea zicnd, se repezi la pop i ddu s-l trag de mnec, dar rmase
i el agat
Cum alergau ei aa toi cinci, agai unul de altul de parc ar fi fost nirai
pe-o sfoar, numai ce le trecur pe dinainte doi rani, care veneau de pe cmp,
cu sapele pe umeri. Popa i strig nc de departe, rugndu-i s-i scape pe el i pe
dascl de pacostea asta. Dar de-ndat ce-l atinser ranii pe dascl, rmaser i
ei agai.
Ei, comedie mare, apte ini se nirau acum dup Prostil, care zorea cu
gsca la subsuoar!
Merser ei ce mai merser i-ntr-un sfrit ajunser ntr-o cetate mare,
unde domnea un mprat care avea o fiic, numai bun de mritat. Fiica
mpratului era att de ursuz din fire, c nimeni pn atunci n-o putuse face s
rd. Din aceast pricin, mpratul dduse o lege n care sta scris c acela care o
va face pe domni s rd o va lua de nevast.
Auzind acestea, Prostil se nfi naintea fetei, cu gsca la subsuoar i cu
tot alaiul cel nstrunic dup el. i cnd i vzu domnia pe toi apte alergnd n
urma lui Prostil, de parc ar fi fost nirai pe-o sfoar, o dat izbucni ntr-un
hohot de rs i cu atta poft rse, c nu-i mai fu chip s se opreasc.
- Ei imparate, acum ca am implinit dorinta dumitale, eu zic ca mi se cuvine
sa imi dai fata de nevasta, precum sta scris in lege
- Eu am sa iti dau fata de nevasta daca vei implini porunca mea.
- Vreau sa imi aduci la curte toate penele de aur ale gastei tale si sa mi le
oferi in dar.
De voie, de nevoie, Prostila trebui sa jumuleasca gasca, desi aceasta i-a
adus fericirea si sa ii ofere imparatului penele. n clipa cnd Prostil i le aduse
mpratului, acesta nu mai avu ce s zic, vezi bine c i se duseser pe apa
smbetei toate iretlicurile i-i ddu fata de nevast.
i se fcu o nunt ca-n poveti; iar dup moartea mpratului, Prostil urc
n scaunul domnesc i tri n fericire, pn la adnci btrnei, alturi de nevasta
insa gasca desi traia la castel ramasese trista pentru ca nu mai avea pene...
1. Spune titlul
povetii si personajele.

2. Cum s-au comportat fraii


cei mai mari ai lui Prostil cu btrnul
din pdure?
3. Cum ai fi procedat dac erai tu
n locul lui Prostil iar btrnul
i-ar fi i dai o bucic de
mncare?

4. Ce s-ar fi ntmplat cu
gsca, dac voi nu ai
fi ajutat-o s i
recapete penele?
5.Ce ai nvat voi din poveste?

6.Spune finalul povetii.


Unete punctele folosind creionul grafic i
coloreaz ce ai obinut folosind culoarea de pe bulin.

Unete punctele folosind creionul grafic i


coloreaz ce ai obinut folosind culoarea de pe bulin.

S-ar putea să vă placă și