Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecie

coala: coala gimnazial nr.1 Galia

Aria curricular: Matematic i tiine

Disciplina: Matematic

Clasa: a III-a

Data: 21. 02. 2013

Subiectul leciei: mprirea la 10 sau 100

Tipul leciei: consolidare

Scopuri: s efectueze operaii de nmulire i mprire cu numere naturale mai


mici dect 1000

Obiective operaionale: pe parcursul i la sfritul leciei elevii trebuie:

O1: s rezolve corect mpririle la 10 i 100

O2: s respecte ordinea efecturii operaiilor

O3: s rezolve o problem care necesit efectuarea a dou operaii

Strategii didactice:

*Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, jocul didactic, ciorchinele

*Mijloace de nvmnt: flipchart, fie de lucru

*Forme de organizare: frontal, activitate individual

Bibliografie: Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predrii matematicii n


ciclul primar, Editura Polirom, 2007

Gheorghe Adalbert Scheineder, Matematic. Exerciii i probleme pentru clasa


a III-a, Editura Hyperion Craiova, f.a.
Etapele Ob. Coninuturile Strategii Evaluare
leciei Operati- nvrii Metode Mijloace
onale
1 Moment Se pregtesc
organizatoric materialele
necesare
desfurrii
leciei.
2 Verificarea Se verific tema. Conversaia Prob
temei scrise Se adreseaz oral
ntrebri:
-Ce este
dempritul?
-Ce este
mritorul?
-Cum se
numete
rezultatul
mpririi?
-Ce se ntmpl
cnd
mpritorul este
10? Dar 100?
3 Captarea Captarea ateniei Conversaia
ateniei se realizeaz cu
ajutorul unei Joc didactic
poveti:
Un iepure
harnic a reuit s
strng 40 de
morcovi i
O1 credea c este
suficient pentru
cei 10 iepurai
care l ateptau
flmnzi acas.
Totui, iepurele
are o problem:
nu tie cum s
mpart morcovii
n mod egal celor
10 iepurai.
Putei voi s-l
ajutai?

4 Anunarea Astzi vom


titlului i continua lecia
enunarea pe care am
obiectivelor nceput-o ieri ;
vom rezolva
exerciii n care
vom aplica mai
multe reguli.

5 Dirijarea Pe tabl vor fi Exerciiul Observare


nvrii scrise mpriri la sistematic
O1 10 i la 100. Conversaia
Elevii vor iei la
tabl i n timp
ce rezolv vor
explica modul de
calcul.
Se va insista ca
elevii s
rosteasc ce
reguli aplic
atunci cnd
calculeaz.
6 Feedback O1 Elevii primesc Exerciiul Fie de Fie de
O2 fie de lucru. lucru lucru
nvtorul
verific n
permanen cum
lucreaz elevii.
7 Asigurarea O1 Pe flipchart vor Ciorchinele Flipchart, Fie de
reteniei i a exista mai muli Fie de lucru
transferului ciorchini lucru
coninnd
diferite operaii
matematice. Toi
elevii vor primi o
O3 fi cu aceleai
exerciii pe care
le vor rezolva n
timp ce un elev
va rezolva pe
flipchart.

Rezolvarea unei
probleme:
Mihai are 300
de lei. Ion are de
10 ori mai puin.
Ci lei au
mpreun?
8 ncheierea Se fac aprecieri
activitii asupra activitii
elevilor.
Se d tema.

S-ar putea să vă placă și