Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

coala de Arte i Meserii Cosmeti


Data: 18.11.2009
Clasa: a VIII-a
Profesor: Istrati Dorina
Durata: 50 min.
Disciplina: Dirigenie
Subiectul: - Rolul familiei in societate- schimbari survenite de-a lungul timpului
Tipul lecie: dezbatere
Obiective de referin:
2.2 Sa manifeste respect pentru exprimarea punctelor diferite de vedere.
2.3 Sa anticipeze schimbarea rolurilor n familie de-a lungul vieii.
Obiective operaionale:
O1: s defineasc familia;
O2: s identifice rolul membrilor n familie;
O3: s indice sentimentele care dau stabilitate familiei;
O4: s indice soluii pentru problemele din familie;
Strategia didactic:
a) Metode i procedee:conversaia, explicaia, jocul didactic, cubul, lucrul n piramid.
b) Mijloace de nvmnt: calculatorul, CD, fie de lucru, markere, plane, fie de lucru.
c) Forme de organizare a activitii : activitate pe grupe, activitate frontal, activitate individual, actvitate n perechi.
d) Bibliografie:
Curriculum claselele V-VIII, Consiliere i orientare, Bucureti, 2005.
Consiliera n coal ghid pentru profesorii consilieri i dirigini, Editura Conphys, Rmnicu Vlcea, 2001.
Adriana Bban, Domnica Petrovai, Garbriela Lemeni, Consiliera i orientare ghidul profesorului Editura Humanitas.
Veronica Bogorin, Ruxandra Tudose, Jocul de-a viaa exerciii pentru orele de dirigenie, Editura Eikon, Cluj-Napoca, 2007.
Internet : www.didactic.ro;
Scenariu didactic
Evenimentele Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactic Evaluare
instruirii Timp Metode de Mijloace Forme de
nvmnt de organizare
nvmnt
Moment 1 - noteaz absenele - elevul de serviciu
organizatoric min. (dac este cazul); numete absenii
(dac este cazul);

Captarea 4 Elevii au avut ca tem s- Particip la discuie. Conversaia Fise de frontal oral
ateniei min. i realizeze propriul arbore lucru
genealogic. Fiele lucrate
se vor expune n clas.
Se va purta o discuie
despre ce au descoperit n
istoria familiei lor.

Anunarea 1 Profesorul anun Noteaz n caiete titlul expunerea


temei noi i a min. tema leciei i obiectivele leciei.
obiectivelor pe nelesul elevilor. Se
operaionale noteaz titlul la tabl.
Dirijarea 3 1. Se iniiaz o discuie Particip la discuie. conversaia frontal oral
nvrii min. pornind de la urmtoarele
citate:
Dac prima piatr e pus
strmb, atunci peretele va
fi strmb pn sus.
O1 S-ar nate i copii
crescui/ De-ar fi crescui
prinii Goethe Oral
2.Elevii sunt mprii n Elevii deseneaz. Jocul didactic Coli A3 Activitate Rspunsurile
7 ase grupe. Li se d o fi Prezint desenele i Explicaia Markere pe grupe elevilor
min. de lucru (fia 1), li se cere argumenteaz alegerea carioci
s construiasc din cuvinte cuvintelor- crmizi.
casa Familia. Dac
elevii nu au idei li se dau
cteva sugestii: fericire,
armonie, nelegere,iubire,
legtur, iertare, grij,
atenie, afeciune,
devotament, sacrificiu,
ncredere, bucurie,
nelegere, ajutor, rbdare
etc.Crmida cuvnt se
va amplasa n funcie de
STR-STRBUNICI

STRBUNICI
TATA

BUNICI

STR-STRBUNICI
EU

STR-STRBUNICI

STRBUNICI
MAMA

BUNICI

STR-STRBUNICI
Fia nr. 1
Construii din cuvinte o cas pe care o vei numi Familia. Fiecare cuvnt reprezint o crmid. n funcie de importana cuvntului amplasai crmida
n construcie.

Fia nr. 2
1. DESCRIE

Descriei n 5 rnduri cum vedei o familie ideal.

2. COMPAR

Pornind de la rspunsul la ntrebarea:


Considerai c ntr-o familie are mai multe responsabiliti:
a) tatl;
b) mama;
c) amndoi la fel.
realizai o comparaie a situaiilor care sa v justifice alegerea fcuta (cel mult 5 rnduri).

3. ASOCIAZ

Asociaz membrii unei familii cu simboluri (cuvinte, desene etc.). Explic de ce ai ales fiecare simbol.

4. ANALIZEAZ

n 5 rnduri analizeaz pe baza experienei personale rolul tatlui i al mamei n educaia copiilor (putei schematiza).

5. APLIC

Imaginai-v o scena de familie. Ce vedei n scena voastr? Unde s-ar situa copilul?

6. ARGUMENTEAZ

n 5 rnduri semnificaia zicalei : Brbatul este capul i femeia gtul.


Fia nr. 3
Scrisoarea 1

"Stimata redactie,
M numesc Maria i sunt elev n clasa a VIII-a. V scriu pentru c sunt pus ntr-o situaie dificil acas i nu tiu ce s fac. Eu locuiesc cu mama i cu sora
mai mic de 3 aniori. Sptmna trecut mama m-a rugat s stau cu sora mea, pentru a face nite treburi pe lng cas, deoarece avea zi liber. Eu i-am spus c
am evaluare la matematic i c m-am neles cu o coleg s ne pregtim mpreun. Mama fiind interesat de succesul meu colar aa necjit cum era, a rmas
singur s se descurce cu toate, eu ns m-am distrat plimbndu-m i admirnd magazinele. Seara trziu m-am ntors acas i prima ntrebare a mamei a fost:
Eti flmnd? Mi-am dat seama c am greit, ns nu am avut curajul de a-i mrturisi minciuna. Cred c mama m-ar pedepsi i s-ar supra foarte ru. Ce
credei c ar trebui s fac?

Scrisoarea 2

1"Drag redacie,
2Suntem nite prini ... care nu tiu cum s se mai descurce. Problema noastr este urmtoarea: Avem un biat Dinu, care este elev n clasa a VIII-a. Situaia
noastr material este foarte bun, noi strduindu-ne s i asigurm tot ceea ce-i dorete. Pn n clasa a V-a a avut rezultate foarte bune la nvtur ns, din
clasa a VI-a, a intrat ntr-un cerc de prieteni care l sftuiesc s fure bani i obiecte din cas pentru a-i cheltui pe jocuri, tutun, alcool, etc. Ce s facem?

Scrisoarea 3
"M numesc Lavinia Popescu i sunt ntr-o situaie din care nu mai tiu pe unde s ies. Bogdan, fiul meu este elev n clasa a VIII-a. Are rezultate slabe la
coal. Noi suntem foarte bine pltii, realizm chiar i ore suplimentare pentru a putea s i asigurm fiului nostru tot ceea ce i dorete(calculator, role, etc.).
Bogdan ne promite c o s nvee mai bine dar nu reuete s se in de cuvnt.

Scrisoarea nr. .
Soluii pentru ameliorarea situaiei

Fia nr. 4

CVINTET
FAMILIA MEA

FAMILIA
IUBITOARE, MNGIETOARE
PROTEJND, AJUTND, NELEGND,
NE SPRIJIN LA GREU
ALINARE.

S-ar putea să vă placă și