Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaiei, Culturii i Cercetrii

Direcia Educaie Criuleni


coala Primar ,,H. Corbu s. Dubsarii Vechi

Proiect didactic la matematic


prezentat n cadrul Comisiei Metodice cu tema
,,Identificarea i utilizarea conceptelor matematice i
limbajului matematic n diferite situaii
n clasa a IV-a ,,A
Realizat de Rusu Svetlana
grad didactic nti

2017
Clasa: a IV-a ,,A
Disciplina: matematica
Numrul leciei n sistemul integrat: 43/136
Numrul leciei n modul : 8/25
Numrul leciei conform orarului: 2
Durata leciei: 45 minute
Modulul: nmulirea i mprirea n concentrul 0 - 1000000
Subiectul leciei: Rezolvarea exerciiilor i a problemelor
Tipul leciei: de formare a capacitilor de aprofundare a cunotinelor.

Subcompetene:
- Efectuarea operaiilor de nmulire i mprire n concentrul 0 -1000000 cu i fr trecere peste ordin.
-Completarea unor succesiuni de numere asociate dup reguli simple, indicate sau identificate prin observare.
-Rezolvarea problemelor cu 1 3 operaii cu plan sau justificri, prin exerciiu.
.

Obiective operaionale: La finele leciei elevul va fi capabil s:


O 1 S participe cu interes la lecie i s scrie lizibil, cite, ngrijit i corect.
O 2 S rezolve i s compun corect probleme
O 3 S calculeze corect exerciiile matematice;
O 4 S rezolve corect exerciiile n cadrane
O 5 S descopere cuvntul-cheie;
O 6 S descopere exerciiile rezolvate corect i cele incorect
Tehnologii didactice:
Metode i procedee: metoda analitico-sintetic, descoperirea, compararea, GPP, jocul didactic, problematizarea, dictarea matematic,
exerciiul.
Mijloace didactice: fie individuale, fie pentru lucrul n perechi, fie pentru lucrul n grup, postere, foi curate, clei, laptop, proiector, dulciuri,
laptop, proiector
Forme de organizare: activitate frontal, lucrul n grup, lucrul n perechi, , lucrul individual, lucrul pe variante.
Tehnici de evaluare: autoevaluarea, evaluarea frontal, , evaluarea reciproc, corectarea n grup.
Referine bibliografice:
Curriculum colar, clasele I-IV, Chiinu, 2010;
Ghid de implementare a curriculumului modernizat la treapta primar, Lyceum, Chiinu, 2010;
L. Ursu, I. Lupu, I. Iasinschi, Manual de matematic, clasa a IV-a, Editura Prut 2016.
L. Ursu, Caietul elevului de matematic, clasa a IV-a, Editura Prut 2016.
Eveni- Obiec Strategia Evalu-
mente -tive Activitatea nvtorului i a elevului didactic area
instruci-
onale
Evocare Momentul organizatoric. Elevii salut oaspeii, iar civa elevi fac complimente.
Captarea ateniei:
CT A CITIT JOI ? problemati- frontal
Ana-i mic , dar citete zarea oral
O1 Tot mereu , fiindc dorete
Lucruri multe ca s tie
Despre lumea noastr vie.
Mari , opt pagini a citit
i deloc n-a obosit .
Miercuri , de cinci ori mai mult
A citit ntr-un timp scurt.
i joi a citit sub pin
De patru ori mai puin
Dect miercuri , fiindc ea
Mai are si-a nva .
O ntreab un roi :
Ana , ct ai citit joi ?

O3 Lucrul elevilor pe fie: exerciiul scris


1. Rezolv ecuaia a:3=10540
2. Calculai: 2071x300= 62100:30=
O2 3. Descoper regula i completeaz irul: ____, 5, 25, 125, 625, ________
4. Compune o problem dup exerciiul: (250x3)+(320x4)= evaluarea
n timp ce elevii vor lucra pe fie, noi vom calcula oral: reciproc
O3 25x100= 350x20= 40x20= 30x300= 250x200= problemati-
32000:100= 5000:50= 2000:200= 1500:300= 18000:200= zarea
Realizarea Descoperirea subiectului leciei i anunarea obiectivelor
sensului Descoperii n dreptunghiul magic subiectul leciei noastre
O1 descoperi- oral
w r e z o l v a r e a q w y x rea
O5 w q e x e r c i i i l o r q
w q x z w q i q w z x q w y
q w z x y q w z x y a q w z x
y q w p r o b l e m e l o r y

Dictare matematic. Se repet relaiile posibile, elevii numesc operaiile necesare.


Elevii scriu doar exerciiul, fr a calcula:
O3 Calculai produsul, tiind c primul factor este 27006, iar al doilea este 7. dictarea
Mrii-l pe 26040 de 4 ori matematic scris
Dempritul este 45090, iar mpritorul este 30. Calculai ctul.
Micorai numrul 360000 de 6000 ori.
Dubleaz suma numerelor 1200 i 2704
Se acroeaz fia cu exerciiile scrise corect, iar elevii i corecteaz greelile:
27006x7= 26040x4= 45090:30= 360000:6000=
(1200+2704)x2=
Se acroeaz fia cu exerciiile rezolvate corect i elevii se autocontroleaz.
27006x7= 26040x4= 45090:30= 360000:6000=
autocon-
(1200+2704)x2=
trolul
Problema 6 (b) / 47 Rezolv problema prin metoda figurativ
Bunicul Vasile este cu 5 ani mai n vrst dect bunica Lidia. Afl vrsta fiecruia, dac
mpreun ei au 151 ani.
-Care este tematica problemei ? Care snt numerele problemei ? Cuvintele cheie?
O2 metoda
Alctuirea schemei problemei.
analitico-
Bunicul Vasile ? a, cu 5 ani m.m
sintetic
Bunica Lidia ? a 151 ani
Analiza i sinteza problemei.
oral
Rezolvarea problemei: cu plan
1) Egalarea segmentelor
151 5 = 146 (a)
2) Ci ani are bunica Lidia?
146 : 2 = 73 (a.) scris
3) Ci ani are bunicul Vasile?
O2 73 + 5=78(a.)
Rspuns: Bunicul Vasile 78 ani, iar bunica Lidia- 73 ani descoperire
Sarcini postrezolvabile. a
Lucrul n grup: problemati-
I grup rezolv problema prin a doua metod zarea oral
II grup schimb cuvintele cheie ale problemei
III grup - schimb numerele problemei
IV grup - schimb tematica problemei
V grup schimb ceva n coninutul problemei, astfel nct problema s se rezolve tot aa.
Lucrul n perechi: A/F descoperi-
ncercuii A dac relaia este adevrat i F dac e fals rea
250x20=5.000 AF problemati-
4.800x100 = 4.800 AF zarea
O6 120x1.000=120.000 AF
200x300=60 AF exerciiul
Se prezint fia de autocontrol problemati-
250x20=5.000 AF zarea
GPP
4.800x100 = 4.800 AF Autocon-
120x1.000=120.000 AF trolul
200x300=60 AF descoperi-
Corectai afirmaiile false. rea
48.00x100 = 480.000 200x300=60.000
O4 Lucrul n grup: Cadranele lucrul n Autocon-
Calculai suma, diferena, produsul i ctul numerelor 1200 i 50 grup trolul
Se prezint fia de autocontrol Cadranele
Suma Diferena
1200 + 50 = 1250 1200 50 = 1150
Produsul Ctul
1200 x 50 = 60000 1200 : 50 = 240

Reflecie Bilanul leciei.


O1 Mi-a plcut .
Voi ine minte c
Aprecierea cunotinelor elevilor
Tema pentru acas: Exerciiul 1 (c) / 48, problema 4 (b) / 48 * 2 metode cei istei

Extensie Avei 300 lei. Ce ai putea procura din cele de mai jos:
Ghiozdan Minge Carte Ppu Album problemati- Asaltul
250 lei 120 lei 80 lei 50 lei 30 lei zarea de idei

S-ar putea să vă placă și