Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA:
OBIECTUL: LIMBA I LITERATURA ROMN
CLASA:
SUBIECTUL:
PROFESOR:
TIPUL LECTIEI: de sistematizare a cunostintelor
MANAGEMENTUL TIMPULUI: 50 de minute

I. MOTIVAIA:
Elevii au posibilitatea s-i reactualizeze i s-i completeze cunotinele despre genul
liric
Lecia dezvolt gndirea critic, punnd elevii n situaia de a recunoate trasaturile
genului liric
Lecia contribuie la consolidarea deprinderilor de analiz, de corelare a gndirii cu
ajutorul cunotinelor n vederea unor exprimri logice, coerente i corecte
Discuiile ce le poate antrena n desfurarea ei, controversele ce pot aprea,
transparena leciei prin deconstrucia ei, pot stimula gndirea la diferite nivele i din
diferite perspective purtndu-l pe elev printre diverse etape ale gradului de gndire

II. OBIECTIVE:
SPECIFICE
Elevii trebuie s cunoasc s ncadreze poezia in genul liric sis a redea semnificatiile
textului
DEMONSTRABILE:
Pornind de la informaiile oferite de profesor, elevii vor fi solicitai s identifice
trasaturile genului liric

III. CONDII PREALABILE:


Elevii trebuie s aib cunotine la nivelul clasei cu privire la genul liric
Elevii trebuie s aib capacitatea de a folosi procesele de gndire i nvare propuse
IV. EVALUARE:
Elevii vor utiliza corect n exprimarea oral sau scris datele despre genul liric
Elevii vor sta cte unul la mas

V. RESURSE I MANAGEMENTUL CLASEI


Timpul de lucru 50 minute
Evocare 10 minute
Realizarea sensului 30 minute
Reflectie 10 minute

VI. MATERIALE:
Tabla, creta, fisele

VI. BIBLIOGRAFIE:
- Manualul de clasa a VIII-a, editura Humanitas
- Volum de poezii de M.Eminescu
VII.LECTIA PROPRIU ZISA

I . EVOCAREA ( 10 minute )

Un elev va fi solicitat s citeasc tema pentru acas


Se aplica tehnica ciorchinelui, elevii reamintindu-i cunotinele obinute anterior n
funcie de acestea.
Ciorchinele obinut va fi astfel un summum de informaii eseniale, vizualizate ntr-o
form dinamic (8 minute)

GEN LIRIC
II . REALIZAREA SENSULUI ( 25 minute )

TEHNICA GHIDULUI DE STUDIU


a) avnd n vedere c elevii au citit textul, l cunosc, li se cere s observe fia de munc
independent pentru care i vor folosi cunotinele despre textul LIRIC
b) elevii vor avea ca suport un text literar
Profesorul va ndruma discuia elevilor asupra fiecrui termen al ghidului de studiu
Participarea la completarea fiei comune va fi dirijat de profesor, care trebuie s
ncurajeze participarea tuturor elevilor
La finalul exerciiului se va comenta i se va completa ntreaga structur cu explicaiile de
rigoare.

Exemple Interpretare

Incadrare

Enuntarea lirica

Structura/ tema/ titlu

Analiza versurilor

i dac...

i dac ramuri bat n geam


i se cutremur plopii,
E ca n minte s te am
i-ncet s te apropii.

i dac stele bat n lac


Adncu-i luminndu-l,
E ca durerea mea s-o-mpac
nseninndu-mi gndul.

i dac norii dei se duc


De iese-n luciu luna,
E ca aminte s-mi aduc
De tine-ntotdeauna.

Prozodie

Concluzii

GHID DE STUDIU

III . REFLECIA ( 10 minute )


METODA - INVESTIGAIA COMUN
Lucrul individual sau participarea ntregii clase la realizarea cerinelor ghidului de studio
este o provocare ce determin o ntrecere n a demonstra asimilarea corect i complet
a cunotinelor.

REZOLVAREA SARCINILOR
-evaluarea activitii
- fixarea temei pentru acas Scriei o compunere cu titlul Si daca

S-ar putea să vă placă și