Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Hala Industrial1 2017
Hala Industrial1 2017
– L= 15 m ;
– T= 9 m;
– He= 4.8 m;
– Localitate: Brasov
1.1.1 Grinzile principale (rigle de cadru) – sase la numar – sunt dispuse intre ele la distanta
egala cu traveea ‘T’ , fixate prin tema (de regula traveea T se allege multiplu de 3m, in functie
de cerinte functionale sau estetice, tinand cont inclusive de recomandarile tehnico-financiare)
1.1.2 Grinzile secundare (panele) sunt amplasate la distanta tpane= 3 m (de regula distanta
intre pane se alege in functie de dimensiunile curente de livrare a panourilor de invelitoare,
cerinte tehnico-financiare, eventual estetice).
1.2 Tehnologia de realizare. Planseul se recomanda a se realiza din otel, in doua variante,
elemente cu inima plina si elemente zabrelite. Schema generala de distributie a elementelor
componente este redata alaturat.
2. PREDIMENSIONAREA PANELOR
(a) Evaluarea incarcarilor date din zapada (pn, pc) Brasov (zona 2)
Incarcarea temporara considerata (Ppanan, Ppanac) este valoarea cea mai mare dintre incarcarile
din zapada, respectiv din exploatare:
Ppanan = max [Pzapadan, Pexploataren]
Ppanac = max [Pzapadac, Pexploatarec]
q cpana T 2 775 81
Mpana = = = 7847 (daNm).
8 8
M pana 7847
Wnecpana = = = 374 (cm3);
Rotel 2100
3
3.1 SCHEMA STATICA
Schema statica poate fi considerata o grinda continua, cu 4 deschideri egale de marimea
deschiderii "L"
c c
c
Grigla Prigla
c
Qrigla = grigla +
t pana
2.475 4.500
Qriglac = 174 + 2,5
= 2.964 daN
3.4.2. Calculul static
Momentul de calcul :
L2 3.076 15 2
Mrigla = qriglac × = = 60.627 daNm
11 11
5
120 0,4
– = = 120 × (x – 0,4)
x
120 0,4
– 22,97
=
x
– λ = 120 φ = 0,4
– λ = 0 φ = 1
– λ = 22,97
0,6 22,97
– = 0,11
120
– φ = 1 – 0,11 = 0,89
C max
– Anectalpa-comprimata ≥ = 12,97 cm2
Rotel
6
Lungimea de flambaj pentru stalpi se considera
– lf = (1 ÷ 2) × Hstalp = 1,5 × 4,8 m = 7,2 m
1 1
– hstalp = ( ÷ ) Hstalp = 24 ÷ 32 cm
15 20
– Pentru :
lf
= 10 φ = 1,0
hst (bst )
lf
= 25 φ = 0,4 se interpoleaza linear
hst (bst )
7,5
= 24,82
0,29
0,60 ( 25 24.82)
x= = 0,007
15
(a) greutatea proprie stalp (se considera din conditia 4.3.1 si 4.3.2.)
7
(2) Incarcari temporare (Pstalpmn, Pstalpmc)
– Pstalpcn = Priglan × L
– Pstalpcn = 2.997 × 15 = 44.955 daN
– Pstalpcc = Priglac × L
– Pstalpcc = 4.500 × 15 = 67.500 daN
8
(3)Incarcari totale pe stalpii centrali (Qstalpcn ;Qstalpcc)
STALPI CENTRALI
Nstalpcc = Qstalpcc
Nstalpcc = 82.485 daN
Nc
φ = stA ≥ Rotel
st
Pentru
lf
= 10 φ = 1,0
h, b
lf
= 25 φ = 0,4
h, b
7, 2
0,29
= 24,82
γ = 0,407
nec
m N stm
c
– A stm = ≤ Astmef
Rotel
1,5 41.243
– Astmnec = 0,407 2.100 = 72,35 cm2 < Astmef
Se alege in baza criteriilor de rigiditate, tehnologice, respectiv de rezistenta profil
HEA 300...900 si se considera valoarea Astmef din tabel.
Profil HEA 240 – 76,8 cm2
Fundatiile- cuzinetul si blocul de fundare se recomanda a se realiza din beton armat monolit
de clasa minima C8/10.
tg α = 1,05 pentru pconv = 2 daN/cm2 si bloc de fundare din beton armat de clasa C8/10
tg α = 1,05 hfundatie = 80 × 1,05 = 42 cm
lcuzinet
= 0,50 ÷ 0,65
b fundatie
lfundatie = 160 cm
10
bcuzinet
= 0,50 ÷ 0,65
b fundatie
bfundatie = 160 cm
Sunt evaluate incarcarile gravitationale, iar cele orizontale se vor considera prin coeficientii m
distinct pentru cele marginale si centrale.
Fundatii Marginale
(a) greutate proprie cuzinet si fundatie
(se considera din conditia 5.3.2. si 5.3.3. lcm,bcm,lfm,bfm);
– Ngfmn = Gfundatie,mn = lm,fundatie × bm,fundatie × hm,fundatie × γbeton = 1,6 × 1,6 × 1 × 2400 = 6144 daN
– Ngfmc = Gfundatie,mc = Gfundatie,mn × n = 6.144 × 1,35 = 8.294 daN
– Ngcuzinet,mn = Gcuzinet,mn = lm,cuzinet × bm,cuzinet × hm,cuzinet × γbeton = 0,8 × 0,8 × 0,3 × 2.500 = 480
daN
– Ngcuzinet,mc= Gcuzinet,mc= Gcuzinet,mn × n = 480 × 1,35 = 648 daN
Fundatii Centrale
(b) greutate proprie cuzinet si fudatie .
(se considera din conditia 5.3.2. si 5.3.3. lcm,bcm,lfm,bfm);
– Ngfcn = Gfundatii,cn = lc,fundatie * bc,fundatie * hc,fundatie * لbeton = 1.6 * 1.6 * 1 *
2400 = 6144 daN
– Ngfcc = Gfundatii,mc = Gfundatii,cn × n = 6.144 × 1,35 = 8.294 daN
– Ngcuzinet,cn = Gcuzinet,cn = lc,cuzinet × bc,cuzinet × hc,cuzinet × γbeton = 0,8 × 0,8 × 0,3 × 2.500 = 480 daN
– Ngcuzinet,cc= Gcuzinet,cc= Gcuzinet,cn × n = 480 × 1,35 = 648 daN
Stalp Central
– Qcm = Ncqpartn (incarcare normata) = 56070 daN
– Qcc = Ncqpartc ( incarcare de calcul) = 82.485 daN
Fundatii Marginale
11
– Nqfmn = Ngfmn + Nmqpartn = 6.144 + 480 + 22.478 = 29.102 daN
– Nqfmc = Ngfmc + Nmqpartc = 8.294 + 648 + 33.750 = 42.692 daN
Fundatii Centrale
– Nqfcn = Ngfcn + Ncqpartn = 6.144 + 480 + 56.070 = 62.694 daN
– Nqfcc = Ngfcc + Ncqpartc = 8.294 + 648 + 82.485 = 91.427 daN
Fundatii Marginale:
– Nfmn = Nqfmn = 29.102 daN
– Nfmc= Nqfmc = 42.692 daN
Fundatii Centrale:
– Nfcn = Nqfcn = 62.694 daN
– Nfcc= Nqfcc = 91.427 daN
Fundatii Marginale
N fm
Afm = lfm × bfm ≥ m ×
pconv
29.102
160 × 160 ≥ 1,5 × 25600 ≥ 21827 adevarat
2
A fm
Daca se considera din conditiile 5.3.2. si 5.3.3. bfm
b fm
Se alege in baza riteriilor de rigditate , tehnologice, respectiv de rezistenta l cm,bcm,lfm,bfm
– lfm = 150 × 150 = 22.500 ≥ 21.827 adevarat
– lfm = 150 cm
– bfm = 150 cm
Fundatii Centrale
N nfc
– Afc = lfc × bfc ≥ m ×
pconv
62.694
160 × 160 ≥ 1,2 × 25.600 ≥ 37.616 fals
2
A fc
Daca se considera din conditiile 5.3.2. si 5.3.3. bfm
b fc
Se alege in baza riteriilor de rigditate , tehnologice, respectiv de rezistenta l cc, bcc, lfc, bfc
– lfc = 200 × 200 = 40.000 ≥ 37.616 adevarat
– lfc = 200 cm
– bfc = 200 cm
12