Sunteți pe pagina 1din 3

Prof.

Cună Cristina
PROIECT DIDACTIC

Tema: Comunicare şi abilităţi sociale


Subiectul: Familia, încotro?
Clasa: a XII-a
Durata: 50 min
Competenţe specifice: – să identifice imaginea proprie despre rolul şi importanţa familiei în viaţa personală.
Obiective operaţionale: O1 – evaluarea respectării drepturilor şi responsabilităţii membrilor familiei.
Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: discuţii de grup, dezbateri, exerciţiu;
- forme de organizare: frontal, individual.
● Resurse materiale: fişă de lucru.
Bibliografie: Gabriela Lemeni, Anca Tărău – Consiliere şi orientare, editura ASCR; PS Petru Gherghel, episcop de Iaşi - Familia creştină şi
căsătoria; Maria Simion – Familia în Europa între anii 1960 şi 2000; Corina Bistriceanu – Familia, încotro?; Islamul şi femeile.
Scenariu didactic:
Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
lecţiei Metode şi Forme de Resurse
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor
Dozare procedee organizare materiale
Moment - Consemnează absenţele. - Răspund la întrebări. Conversaţia frontal
organizatoric - Verifică existenţa resurselor materiale
(2 min)
Motivarea Familia – cea mai importantă celulă a societăţii frontal
elevilor:
- sensibilizarea
- captarea
atenţiei
(1 min)
Comunicarea Comunică elevilor că vor discuta despre Notează subiectul propus frontal
obiectivelor evoluţia instituţiei familiale de-a lungul şi punctele care trebuie
lecţiei timpului, despre tendinţele familiei în România atinse în dezbatere.
(3 min) cu enumerarea câtorva factori care zdruncină
puternic familia contemporană. Lecţia se va
termina cu completarea unei fişe cu viziunea
personală despre familie.
Desfăşurarea ● Elevii sunt rugaţi să prezinte materialele din Elevii prezintă materialele expunerea individual materialul
dezbaterii bibliografie, studiate în prealabil. Ordinea studiate şi participă la problematizarea bibliografic
(30 min) prezentării şi dezbaterii este următoarea: dezbatere. dezbaterea
- familia – definire; conversaţia pe grupe
- familia europeană de-a lungul timpului;
- familia modernă;
- familia în România şi problemele cu care se
confruntă;
- familia islamică.
● Distribuie fişa de lucru şi le acordă cinci Ascultă cu atenţie fişe
minute pentru a răspunde la afirmaţiile din fişă. instrucţiunile. individuale
● Analizează împreună cu elevii răspunsurile Răspund la afirmaţiile din
date şi identifică eventualele stereotipuri de gen fişă.
prezente în afirmaţiile lor. Identifică împreună Participă activ la discuţii.
cu ei diferenţele reale între rolul mamei şi rolul Identifică diferenţele reale
tatălui. între fete şi băieţi.
Realizarea ● Există un tipar de familie? Răspund la întrebări conversaţia frontal
feed-back-ului ● Pe ce se bazează construcţia unei familii? individual
(10 min) ● Ce vom alege între tradiţional şi nou?
Concluzii Constructiv suntem diferiţi, femei şi bărbaţi. În prelegerea
(3 min) familie suntem egali în drepturi (dreptul la
intimitate, dreptul de a hotărî asupra propriei
persoane, dreptul la exprimare, etc.)
Responsabilităţile în cadrul familiei se stabilesc
explicit sau mutual. Există multe familii
tributare stereotipurilor. Comunicarea şi
disponibilitatea de a-l trata pe celălalt ca pe
egalul tău face diferenţa între toleranţă şi
extremism. Important este ca fiecare să
dăruiască după puteri şi să primească după
nevoi.
Anunţarea Notează tema
Descrie cum îţi imaginezi o zi obişnuită în
temei pentru
familia pe care ţi-o vei întemeia
acasă (1 min)
Fişă de lucru
Familia, încotro?
În dreptul fiecărei afirmaţii de mai jos încercuiţi numărul care corespunde alegerii voastre după
cum urmează: 1 = perfect de acord; 2 = parţial de acord; 3 = nesigur în legătură cu afirmaţia; 4 = parţial
dezacord; 5 = dezacord total.
În familia pe care mi-o voi întemeia
1 - bărbatul trebuie să aducă venituri; 1 2 3 4 5
2 - femeia este casnică; 1 2 3 4 5
3 - va exista un număr mare de copii; 1 2 3 4 5
4 - femeia se ocupă cu creşterea copiilor; 1 2 3 4 5
5 - femeia face toate treburile gospodăriei; 1 2 3 4 5
6 - femeia are venit propriu şi este independentă financiar; 1 2 3 4 5
7 - soţia nu trebuie să ştie ce venit are soţul; 1 2 3 4 5
8 - soţia îşi va continua studiile dacă doreşte sau dacă este necesar; 1 2 3 4 5
9 - soţul îşi va continua studiile dacă doreşte sau dacă este necesar; 1 2 3 4 5
10. Copiii trebuie să se nască şi să crească într-o familie tradiţională. 1 2 3 4 5
11. Îmi voi întemeia o familie numai atunci când voi avea o situaţie materială stabilă (studii
terminate, slujbă, casă, maşină, etc). 1 2 3 4 5
12. Mă voi stabili în străinătate. 1 2 3 4 5
13. Mă voi căsători până la 25 de ani. 1 2 3 4 5
14. Mă voi căsători între 25 şi 30 de ani. 1 2 3 4 5
14. Mă voi căsători după 30 de ani. 1 2 3 4 5
15. Nu agreez ideea de familie uni-sex. 1 2 3 4 5
16. Nu agreez ideea de familie monoparentală. 1 2 3 4 5
17. Nu agreez ideea de familie poligamă. 1 2 3 4 5
18. Nu agreez ideea divorţului. 1 2 3 4 5
19. Nu agreez ideea avortului. 1 2 3 4 5
20. Agreez ideea de nupţialitate. 1 2 3 4 5

Fişă de lucru
Familia, încotro?
În dreptul fiecărei afirmaţii de mai jos încercuiţi numărul care corespunde alegerii voastre după
cum urmează: 1 = perfect de acord; 2 = parţial de acord; 3 = nesigur în legătură cu afirmaţia; 4 = parţial
dezacord; 5 = dezacord total.
În familia pe care mi-o voi întemeia
1 - bărbatul trebuie să aducă venituri; 1 2 3 4 5
2 - femeia este casnică; 1 2 3 4 5
3 - va exista un număr mare de copii; 1 2 3 4 5
4 - femeia se ocupă cu creşterea copiilor; 1 2 3 4 5
5 - femeia face toate treburile gospodăriei; 1 2 3 4 5
6 - femeia are venit propriu şi este independentă financiar; 1 2 3 4 5
7 - soţia nu trebuie să ştie ce venit are soţul; 1 2 3 4 5
8 - soţia îşi va continua studiile dacă doreşte sau dacă este necesar; 1 2 3 4 5
9 - soţul îşi va continua studiile dacă doreşte sau dacă este necesar; 1 2 3 4 5
10. Copiii trebuie să se nască şi să crească într-o familie tradiţională. 1 2 3 4 5
11. Îmi voi întemeia o familie numai atunci când voi avea o situaţie materială stabilă (studii
terminate, slujbă, casă, maşină, etc). 1 2 3 4 5
12. Mă voi stabili în străinătate. 1 2 3 4 5
13. Mă voi căsători până la 25 de ani. 1 2 3 4 5
14. Mă voi căsători între 25 şi 30 de ani. 1 2 3 4 5
14. Mă voi căsători după 30 de ani. 1 2 3 4 5
15. Nu agreez ideea de familie uni-sex. 1 2 3 4 5
16. Nu agreez ideea de familie monoparentală. 1 2 3 4 5
17. Nu agreez ideea de familie poligamă. 1 2 3 4 5
18. Nu agreez ideea divorţului. 1 2 3 4 5
19. Nu agreez ideea avortului. 1 2 3 4 5
20. Agreez ideea de nupţialitate. 1 2 3 4 5

S-ar putea să vă placă și