Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 13 decembrie 2016


Liceul : L. T. “ M. Eminescu” Ghindeşti
Clasa : VI-a “A”
Disciplina : Educaţia tehnologică
Profesor : Artemii Oxana
Modulul : Împletitul din fibre vegetale
Subiectul lecţiei: Finisarea decorativă a suportului pentru vase din pănuși
Tipul lecţiei : de formare a priceperilor şi deprinderilor
Subcompetență : Asamblarea detaliilor lucrate separat.
Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

O 1 – să recunoască noţiuni fundamentale despre muncă, rolul ei în societate şi în viaţa omului;


O2 – să enumere tipurile fibrelor vegetale și obiectele confecționate din aceste fibre;
O 3 – să aplice tehnica prin legare a nodurilor la unirea detaliilor lucrate separat;
O 4 –să realizeze finisarea decorativă a supotului;
O 5 – să –şi dezvolte capacitatea de a lucra în grup şi individual;
O 6 – să respecte regulile tehnicii securităţii şi normele sanitaro-igienice în timpul broderiei;
O 7 – să evalueze și autoevalueze lucrările proprii și ale colegilor;
O8 - să manifeste interes pentru însuşirea meşteşugului popular prin executarea practică a unor obiecte din pănuși.
Strategii didactice:

Metode şi tehnici: conversaţia, explicaţia, observarea, demonstraţia, jocuri didactice, Ciorchinele, eseu nestructurat,
Cubul, lucrul practic, ordonarea.
Mijloace didactice: modele de suport, ace, foarfece, pănuși, nasturi, postere, marchere.

Forme de activitate: frontal, individual, în grup.

Surse informaţionale:

1. Curriculum şcolar pentru clasele V-IX, Educaţia tehnologică, Chişinău, 2006.


2. Eşanu A.,Şaragov I., Educaţia tehnologică, manual clasa V-VI, ARC, Chişinău, 2011.
3. Eşanu A., Şaragov I., Ghid la educaţia tehnologică, ARC, Chişinău, 2006.
4. Eşanu A., Ghid la educaţia tehnologică, Clasa V-IX, Lumina, Chişinău, 2001.
Desfăşurarea activităţii

Etapele lecţiei Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operaţionale

I. Momentul Dragi elevi, vă salut. Aşezaţi-vă comod şi simţiţi-vă


organizatoric bine. Astăzi ne vom grăbi încet.
Evaluare
- Motto – ul lecţiei: iniţială
O1 Sînt atenţi la conţinutul
“Munca e legea vieţii şi rodul ei cel mai bun.”
proverbului apoi îl
comentează
O2 - Să ne reamintim despre fibrele vegetale, tipurile
Elevul moderator scrie tipurile Evaluare
lor: formativă
fibrelor vegetale pe care le
numesc elevii, apoi obiectele
confecționate din pănuși, paie,
Fibre vegetale salcie, papură etc.

II. Verificarea
cunoştinţelor, - Iar acum ne vom juca cu Cubul:
priceperilor şi  pentru e evalua Elevii ascultă atent condițiile
deprinderilor cunoștințele din temele jocului
O1 anterioare:
- câte un elev din fiecare grup va arunca cubul și
va rezolva una din sarcinele propuse, iar
informația va fi scrisă pe postere : Evaluare
O8 Descrie: Cum arată? (suportul pentru vase)
- Fiecare grup Acele, formativă
- Compară: Prin ce se aseamănă… și prin ce Foarfecele, Pănușele rezolvă
diferă (de alte suporturi de ex.pentru pixuri, sarcina primită și expun
pentru lumânări, încălțăminte etc.)? informația pe poster
- Analizează: Ce conține, din ce este făcut?
- Asociază: La ce faci să te gândești? (ce mai
poate fi confecționat pe baza acestei tehnici de
împletire?)
- Aplică: Ce poți face tu … Cum poate fi folosit? Informația este afișată pe tablă
- Argumentează: E bun sau rău? De ce? și este studiată de clasă

O3 - Să ne reamintim cum se execută tehnica legării Lămuresc cum se execută Evaluare


O6 a nodurilor din pănuși: tehnica de legare a nodului formativă

O4 Evaluare
O5 - Astăzi vom realiza finisarea decorativă a formativă
suportului pentru vase din pănuși.

O4 - Lucrul practic: Lucrează independent.


- Se execută finisarea decorativă a suportului
O6 Finisarea suportului cu Evaluare
pentru vase din pănuși după dorință și nasturi, pănuși, alte accesorii. formativă
creativitate.
O6 Respectarea NSI și RTS
- Se reaminteşte NSI și RTS în timpul lucrului.
Efectuează autoevaluarea Evaluare
III. Concluzii şi - După finisarea suportului li se propune
O7 suportului, lucrând în grup. formativă
realizarea autoevaluarea în grup, notînd cu semnele: Expun părerile despre
feed-bakului ! – foarte bine; ? – bine, - - satisfăcător. calitatea lucrărilor. Evaluare
formativă
O1 - Propune să se joace în jocul “ Ordonarea Ordonează cuvintele în citate
cuvintelor în citate” pe postere fiecare în grup. Evaluare
formativă
- Propune să comenteze citatul ordonat Comentează citatul pe poster
de fiecare grup
IV. Aprecierea. Evaluare
O8 - Propune să scrie un eseu din 3-4 propoziţii Realizează eseul lucrînd în sumativă
Tema pentru acasă.
despre rolul muncii în viaţa omului. grup.

- Apreciază elevii cu note.


O4 - Propune temă pentru acasă: să continuie Elevii notează tema pentru
O6 finisarea decorativă a suportului. acasă.
- Să selecteze proverbe despre muncă.

S-ar putea să vă placă și