Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Modulul: Managementul informaţiilor şi al învăţării


Tema: Internetul: avantaje şi dezavantaje
Clasa: a VIII-a
Obiective cadru:
dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor în procesul de învăţare.
Obiective de referinţă:
să se documenteze în privinţa opţiunilor pentru clasa a IX-a utilizând
TIC (tehnologii informatice şi de comunicare).
Obiective operaţionale:
- Analiza rolului tehnologiei informatice şi de comunicare în
documentarea înscrierii în clasa a IX-a şi asupra ofertei educaţionale
a fiecărui liceu;
- Să evidenţieze avantajele şi dezavantajele internetului.
Strategii didactice:
a) metode şi procedee:
conversaţia euristică, documentarea, exemplul.
b) mod de organizare: individual, frontal, grupe.
c) mijloace de învăţare: fişe, creioane.
d) forme de evaluare:
autoevaluarea, observaţia, analiza răspunsurilor.
Desfăşurarea activităţii:
1) Moment organizatoric: prezenţa, discutarea ultimelor evenimente
petrecute în ultima săptămână.
2) Exerciţiu de spargere a gheţii:
„Simbolul”: fiecare elev desenează pe o bucată de hârtie un
simbol caracteristic, un desen reprezentativ pentru el. După ce îşi prinde
ecusonul acesta în piept, fiecare elev se prezintă clasei, explicând
semnificaţia simbolului ales.
3) Dirigintele cere elevilor să definească internetul:
Internetul este un sistem de reţele interconectate, o cale de
transmitere a datelor la nivel mondial, un mecanism de răspândire a
informaţiilor şi un mod de interacţiune între oameni făcând abstracţie
de poziţia geografică.
Dirigintele cere elevilor să dea exemple de utilizări ale internet-ului:
Elevii vor spune: informare, discuţii cu alte persoane (rude plecate în
străinătate).
Cu ajutorul elevilor se evidenţiază funcţiile internet-ului şi se notează
pe tablă:
- informarea, accesul la baze de date şi calculatoare aflate la distanţă;
- comunicarea între două sau mai multe persoane;
- publicarea unor materiale pentru o mare varietate de beneficiari.
Elevii se vor grupa după funcţiile evidenţiate şi vor completa fişele de
lucru cu avantaje şi dezavantaje ale internet-ului pentru realizarea
sarcinilor şcolare prin prisma funcţiei alese.

2
Avantaje:
- facilitarea comunicării la distanţă;
- acces la surse variate de informaţii;
- eliminarea constrângerilor legate de timp şi spaţiu;
- înlătură inhibiţiile cererii ajutorului;
- eficienţă şi promptitudine.
Dezavantaje:
- dependenţa de tehnologie;
- confidenţialitatea informaţiilor;
- acces contra cost la informaţii valoroase;
- comunicarea se realizează fără contact direct, este impersonală.
Dirigintele cere elevilor să dea exemple de activităţi în care
internet-ul este util şi exemple de ectivităţi în care nu este necesară
recurgerea la internet...
4) Evaluarea:
Credeţi cî aveţi nevoie de internet pentru informarea asupra
ofertei şcolilor în vederea înscrierii în clasa a IX-a?

Concluzie:
- Internet-ul este o sursă de informare, documentare;
- Nu toate informaţiilr necesare sunt disponibile pe internet;
- Nu este garantat accesul gratuit la toate informaţiile necesare;
- Autorii, sursele şi credibilitatea acestora sunt greu de verificat.

3
Fişa de lucru:

Funcţie internet Avantaje Dezavantaje

S-ar putea să vă placă și