Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba latină


Clasa: a-10-a B
UNITATEA DE INVATAMANT:COLEGIUL NATIONAL „ELENA CUZA” CRAIOVA
Tipul lecţiei: Mixt
Subiectul lecţiei: Sallustius – opera, biografia
Unitatea de invatare: Gaius Sallustius Crispus . Memoria . Rerum gestarum
Scopul: Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi
structurilor specifice limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii
ale cunoaşterii şi acţiunii umane
Durata. 50 minute

Obiective cadru:

1. Receptarea textelor auzite sau scrise în diferite situaţii de comunicare

2. Producerea de mesaje orale sau scrise adecvate unor anumite contexte

3. Realizarea de interacţiuni în comunicarea orală sau scrisă

4. Transferul şi medierea mesajelor orale sau scrise în situaţii variate de


comunicare

Obiective operaţionale:

1. Prezentarea operei lui Sallustius


2. Anticiparea elementelor de conţinut ale unui text latin de la Sallustius;
3. Recunoaşterea organizării interne a unui paragraf;
4. Prezentarea esenţializată a unui text literar;
5. Susţinerea argumentată a unui punct de vedere pe tema data;
6. Completarea informaţiilor necesare pentru înţelegerea şi interpretarea unor texte
prin folosirea unor dicţionare;
7. Traducerea unor texte scurte şi medii utilizând dicţionarul latin-român;
Valori şi atitudini:

Asumarea conştientă a unor repere fundamentale din opera


salustiana;
Conştientizarea contribuţiei limbii latine şi a civilizaţiei romane la
elaborarea modelului cultural european;
Valorizarea si aprecierea operei lui Sallustius
Formarea unei atitudini critice faţă de opera si biografia lui
Sallustius.

Metode didactice: expunerea, lucrul individual,lucrul în echipă,


învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică;

Resurse umane: elevii clasei a-10-a B, profesorul ;


Resurse materiale: tabla, manualul, creta, caietele, fise, calculator
,sala de informatica.

Curriculum-ul diferenţiat pentru filiera teoretică, profil umanist


Secvenţele lecţiei Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Moment 2' Profesorul notează absenţele
organizatoric şi creează o atmosferă
favorabilă desfăşurării lecţiei;
8' Profesorul ascultă, corectează Doi elevi citesc pe rând tema
Verificarea temei şi încurajează elevii care realizată acasă: un comentariu
pentru acasă citesc; efectuat pe baza uneia dintre
cele 4 maxime discutate în ora
anterioară;
5' Profesorul adresează întrebări Elevii răspund la întrebările
Reactualizarea despre viata lui Sallustius, dar profesorului oferind exemple.
cunoştinţelor si despre opera acestuia.
anterioare
5' Profesorul scrie pe tablă o Elevii notează maxima pe
Captatio date despre Sallustius si atrage caiete.
benevolentiae atentia elevilor.

Profesorul notează pe tablă


opera lui Sallustius, implicand Elevii notează în caiete, după
elevii activ. care, 5 dintre ei vor merge pe
Profesorul numeşte câte un rând la tablă pentru a conjuga
elev pentru a da exemple de câte un verb;
opere apartinand lui
Dirijarea învăţării 28' Sallustius.
Se scrie pe tablă opera Non
vitam silentio transire. Doi elevi vor veni pe rând la
Profesorul da de tradus un tablă pentru a rezolva
fragment. sarcinile propuse;
.

Profesorul împarte clasa în Fiecare elev lucrează


echipe de câte 4 elevi, urmând individual ca apoi să unescă
ca fiecare elev din grup să propria traducere cu a
găsească in dicţionar, cât mai colegilor din grup şi să
repede traducerea cuvintelor lucreze împreună pentru a da
din fragment. Va câştiga poeziei o formă cât mai
echipa care termină traducerea reuşită;
cel mai repede şi cel mai
corect;
Profesorul numeşte câte un Elevii citesc traducerile şi fac
elev din fiecare echipă pentru eventualele corecturi;
a citi traducerile şi stabileşte
care a fost cea mai bună.

Asigurarea S-a asigurat pe tot parcursul


feedbach-ului lecţiei prin corectări, aprecieri
verbale şi încurajări;
Asigurarea 2` Profesorul propune ca temă Elevii isi noteaza tema pentru
retenţiei şi a pentru acasă conjugarea a câte acasa.
transferului trei verbe din fiecare
coniugare;

S-ar putea să vă placă și