Sunteți pe pagina 1din 3

Şcoala cu clasele I – VIII, Piatra Şoimului Prof.

Brînduşa Roman
Disciplina: Consiliere Clasa: a V - a
Anul şcolar: 2009 – 2010

Proiect didactic: Spuneţi NU –DROGURILOR!

Data: 01.03-05.03
Clasa: a VII – a
Obiectul: Consiliere
Tipul lecţiei: Comunicare de noi cunoştinţe
Titlul unităţii de conţinut: Spuneţi NU –DROGURILOR!

Competenţe specifice:
 Evaluarea critică a efectelor consumului de droguri, alcool, tutun, stupefdiante, medicamente
 Enumerarea consecinţelor asupra organismului uman
 Definirea noţiunii de drog şi dependenţă
 Acceptarea ideii de respingere a consumului acestora
 Dovedirea prin comportament că apreciază sănătatea personală şi a celorlalţi ca pe o valoare
esenţială
 Acţionarea în sensul prevenirii dependentei de droguri – alcool, tutun, stupefiante
Metode şi procedee didactice folosite:
 Conversaţia
 Studiul de caz
 Exerciţiul
Mijolace folosite:
1. Umane: - profesorul cu experienţa sa
- elevii cu curiozitatea specifică vârstei
2. De timp: - 50 min
3. De loc: - sala de curs
4. Procedurale:
- Surse bibliografice
- creta, tabla, planşe
Desfăşurătorul:
1. Momentul organizatoric: 2 min
- Notarea absenţelor prin strigarea catalogului
- Stabilirea ordinii şi liniştei în clasă
- Se verifică dacă tabla este ştersaă şi dacă există cretă
- Controlul ţinutei elevilor
2. Legătura cu lecţia anterioară: 5 min
 Cunoaşteţi principalele reguli de circulaţie care vă privesc în calitate de pietoni?
 Ce rol are ordinea şi disciplina în trafic?
 Consideraţi că aţi mai încălcat regulile? Consideraţi că este bine?
3. Anunţarea lecţiei noi cu scriere titlului pe tabla: 1 min
Spuneţi NU –DROGURILOR!

4. Desfăşurarea activităţii: 35 min


Identificarea situaţiei – problemă
 Profesorul începe activitatea prin prezentarea dovezilor de deces a cel puţin două
personae tinere sau de vârstă medie: cancer pulmonar, boli vasculare, comă alcoolică.
 Se evaluează vârsta persoanelor decedate, pentru a se ajunge la concluzia că au existat
factori care au grăbit decesul.
 Introduvcerea noţiunii de “ factori de risc“ şi enumerarea acestora – alcool, droguri,
nicotina, unele medicamente (tranchilizante, somnifere) etc.
Identificarea soluţiei
 Se alcătuiesc 4 -5 grupe de elevi care primesc sarcini de lucru diferite, fiecare grupă
redactează materialul pe foi A4, foi de flipchard, acolo unde este cazul, sau la tablă, pe
care urmează să le prezinte în faţa colegilor.
 Prima grupă are sarcina de elaborare a unei liste cu efectele consumului de factori de
risc, ei vor enumera ca efecte creşterea pulsului şi a tensiunii arteriale, infarct
miocardic, cancer (al plămânilor, buzelor, pancreasului, etc), boli pulmonare, probleme
în timpul sarcinii, malformaţii ale noilor născuţi.
 Elaborare unei liste de comportamente induse de consumul de alcool şi de droguri, este
sarcina grupei a doua, aceasta va conţine accidente de maşini , violenţă şi delicvenţă,
comportamente sexuale de risc, suicidul, costuri emoţionale (probleme cu părinţii şi
profesorii, prietenii, scăderea încrederii în propria persoană şi altele. )
 Grupa a treia are misiunea să alcătuiască o listă de “motive / argumente” pentru
consumul de alcool, droguri, medicamente şi pentru fumat se aşteaptă ca răspunsuri
posibile: semen de maturitate/ curaj, surplus de curaj, voioşie, disperarea, nevoia de a
uita problemele personale, dorinţa de a pedepsi familia, dependenţa de aceste
substanţe.
 Ultima grupă va elabora o listă de “contraargumente” ale factorilor de risc: miros urât,
respingerea din partea colegilor, îmbolnăviri mai mult sau mai puţin grave, scăderea
performanţelor şcolare, etc.
 Fiecare grupă va prezenta şi contraargumenta produsuşl activităţii, explicaţiile,
completările şi contraargumentele, sunt permise la sfârşitul fiecărei prezentări.
 Materialul este sintetizat şi prelucrat într-un articol pentru revista şcolii, sau desenele
sunt afişate la avizierul şcolii.

Concluzie dezirabilă: Necesitatea eliminării factorilor de risc din viaţa noastră

5. Evaluarea activităţii se realizează prin : 6min


 Complexitatea/calitatea listelor produse de fiecare grupă
 Calitatea argumentelor aduse pe parcursul întregii activităţi
 Reacţiile emoţionale faţă de factorii de risc
6. Tema pentru acasă: 1 min
 Realizati planşe sugestive pe tema discutată, pentru avizierul clasei/şcolii.

S-ar putea să vă placă și