Sunteți pe pagina 1din 7

Universitatea din BucureŞti

Facultatea de Psihologie Şi ŞtiinŢele EducaŢiei


Filiala FocŞani
Specializarea: Pedagogia ÎnvĂŢĂmÂntului Primar Şi PreŞcolar

PROIECT DIDACTIC

Tema activităţii: “ De serviciu la statia meteo”

Coordonator practică: Vasluianu Luiza


Educatoare: Soilică Paulina
Propunator: Mariean Alina

Grădiniţa cu P.P. nr.2


Focşani
1
PROIECTAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Data: 15.11.2017
Unitatea de Învăţământ: Grădiniţa cu P.P. nr. 2 Focşani
Grupa: Mare ( Ciupercuţelor )
Propunător: Mariean Alina
Coordonator: Vasluianu Luiza
Educator: Soilică Paulina
Domeniul experiential: Domeniul Ştiinţe
Categoria de activitate: Cunoaşterea mediului
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tema anuală: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânii: “Fenomene ale naturii”
Tema activităţii: “ De serviciu la statia meteo”
Tipul activităţii: Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
 Să cunoască unele elemente componente ale lumii înconjurătoare ( obiecte, aerul, apa, solul, vegetaţia, fauna, fiinţa umană ca parte
integrată a mediului, fenomene ale naturii ), precum şi interdependenţa dintre acestea.
 Să cunoasca şi să descrie verbal şi/sau anumite schimbări şi transformări din mediul apropiat.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
 Să recunoască fenomenele naturii ( vânt, ploaie, fulger, tunet, ninsoare, îngheţ) ilustrate pe jetoane.
 Să identifice un anumit fenomen raspunzand corect la ghicitori.
 Să asocieze fenomenului identificat analizatorul corespunzator.
 Să precizeze fenomenele naturii specifice anotimpului toamna .

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic, metoda ciorchinelui, surpriza, greierele si vioara .
MIJLOACE DIDACTICE: mascota ( greierele), bagheta fulger, jetoane si imagini cu fenomenele naturii, plicuri cu ghicitori, panou,
ciorchine colorat, macheta din poliester.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

2
SARCINA JOCULUI:
 dezlegarea ghicitorilor;
 asocierea corectă a fenomenului cu analizatorul cu care îl percepe;
 asocierea fenomenului cu anotimpul;

ELEMENTE DE JOC:
 mânuirea corectă a materialului;
 răspunsul corect la ghicitori;
 aplauze;
 bagheta magica.

REGULILE JOCULUI
Fiecare copil va extrage din cutiuţa Greieraşului Necajit câte un pliculeţ, în interiorul căruia va găsi un bileţel cu o ghiocitoare.
Apoi, copilul va alege jetonul fenomenului ghicit şi îl aşază pe macheta si acesta va asocia fenomenul analizatorului corespunzator.

BIBLIOGRAFIE
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani)”, MECI 2008

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Strategii didactice
N Momentele OB. Activitatea cadrului didactic Activitatea Evaluare
r. activităţii preşcolarului Metode şi Mijloace Forme de
cr procedee didactice organizare
t.
Copiii îşi manifestă
curiozitatea pentru
Creez condiţiile necesare pentru buna noua activitate şi se
desfăşurare a lecţiei: aerisec sala de clasă, aşază pe scăunele.
aşez scăunele în formă de semi-cerc şi
1. Moment pregătesc materialele. Copiii ascultă şi mă Observația
organizatoric Îi salut pe copii şi mă prezint: privesc cu atenţie. Conversaţia Frontal comportamentală
“Bună dimineaţa! Numele meu este Alina şi a copiilor
astăzi vom face o activitate frumoasă de
cunoaşterea mediului!”

Copiii sunt atenti la


Captarea se realizează cu ajutorul vizitei ceea ce spun. Conversația Frontal
Greierașului Necăjit, care plimbându-se, a
ajuns la grupa Ciupercuțelor. Greierașul
Le adresez copiilor câteva întrebări pentru a afla Copiii sunt atenti la Necajit Observația
2. Captarea de ce mascota noastră este necajită. și răspund la sistematică
atenției - Cum vi se pare că este greierașul? Trist întrebări.
sau vesel? Conversația Frontal
- De ce credeți că este trist?
- Cum vi se pare vremea de astăzi?

Îi anunț pe copii că astăzi vom vorbi despre Copiii ascultă cu


Anunțarea fenomenele naturii specifice anotimpului atenție. Capacitatea de a
3. temei O4 toamna. Conversația Frontal asculta cu atenție
ceea ce le spun.

4
Le voi prezenta copiilor macheta cu peisajul
de toamnă.
În timpul prezentării le voi adresa câteva
întrebări: Copiii privesc cu
“ Voi știți ce colori pot avea norii?” atenție macheta.
Ce apare uneori după ploaie?”
“Câte culori are curcubeul?”

Explicarea regulilor jocului


O1 Voi alege câte doi copii cu ajutorul baghetei
O2 pentru a veni în față. Unul dintre ei va Copiii răspund la
O3 extrage un pliculeț din cutie și trebuie să întrebări.
O4 ghicească fenomenul iar celălalt copil va Conversația Frontal
identifica fenomenul pe imaginile de pe
panou. Copilul care a răspuns corect la Macheta
ghicitoare va identifica jetonul cu fenomenul Evaluare orală
Dirijarea ghicit și-l asază pe macheta și-l va asocia cu Instructajul
conținutului analizatorul corespunzător. verbal
4.
Fixarea regulilor jocului
Numesc copiii și numai după acest moment,
aceștia vor rezolva sarcinile pe rând. Explicația
Copiii ascultă cu
Jocul de probă
atenție indicațiile
După ce vă numesc, alegeți un plic și
ascultați cu atenție ceea ce vă citesc pentru a oferite.
putea ghici.
Jetonul cu fenomenul ghicit il așezați în Jocul de
macheta. proba Frontal
Acum că ați înțeles regulile să trecem la
treabă.

Desfășurarea jocului propriu-zis


Copiii aleg câte un bilețel din cutie, ascultă

5
cu atenție ghicitoarea, dau răspunsul corect,
aleg imaginea fenomenului ghicit, identifică
fenomenul la panou, îl așază pe macheta și îi
asociază analizatorul corespunzător.

Un fuior alb şi pufos,


Pe albastrul cer pluteşte Jocul
Ploaie și zăpadă vesteşte. Copiii ascultă și didactic
( Norul ) urmăresc cu atenție
Zgomot mare ne-asurzeşte, regulile jocului.
Și pe toţi ne vesteşte,
Că ploaia soseşte.
( Tunetul )
Nu-i făină, dar se cerne,
Nu-i covor, dar se aşterne,
Peste case şi ogoare,
Albă şi strălucitoare.
(Zăpada)
Brâu frumos şi colorat
Peste mare aruncat
După ploaie el apare
Copiii numiți ies în
Soarele îi dă culoare.
față și rezolvă
( Curcubeul )
sarcinile.
Cad din nori mărgele,
Lacrimi mari şi grele.
( Ploaia )
Parc-ar fi nişte steluțe,
Ce în aer ușor dansează
Norii le presară iarna
Şi pe gene ţi le-aşază.
(fulgii de nea)
Fără trup prin lume trece,
Stol de frunze îl petrece.
Cum porneşte la plimbare

6
Pomii i se-nclină-n cale.
(vântul)
Când apare el pe cer, Copiii rezolvă
Stelele s-ascund şi pier ! sarcinile pentru a
(soarele) completa
Florile eu nimicesc ciorchinele.
La căldură mă topesc.
(grindina) Frontal
Metoda
Complicarea jocului ciorchinelui
Copiii primesc și alte jetoane cu fenomene și Aplauze
împreună cu cele ghicite vor completa la
panou un ciorchine cu fenomenele care sunt
cel mai des întâlnite în anotimpul toamna.
Frontal

Individual

5. Obținerea O4 Cu ajutorul baghetei voi alege câțiva copii Copiii formulează Joc didactic Aplauze Individual Evaluare
performanțelor pentru a formula câte un enunț despre enunțuri. sistematică
fenomenele întâlnite în anotimpul toamna.
Îi intreb pe copii despre ce am vorbit astăzi. Copiii răspund la Copiii vor primi
Încheierea Copiii primesc recompense. întrebare. Conversația recompense și
6. activității Voi face aprecieri asupra modului în care Recompense aprecieri verbale.
aceștia au răspuns și s-au comportat. Copiii se bucură de
recompense.

S-ar putea să vă placă și