Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.05.2018
PROFESOR:Ciobotea Eduard Valentin
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Stoenesti, Valcea
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Istorie
UNITATEA DE INVATARE: ROMANIA IN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL
LECTIA: Instaurarea regimului comunist in Romania(1944-1947)
TIPUL LECTIEI: evaluare-predare
DURATA: 50 min.
SCOPUL GENERAL AL LECTIEI: De a transmite, consolida si evalua cunostintele privind Instaurarea regimului comunist in
Romania(1944-1947);
COMPETENTE GENERALE :
1. Utilizarea eficientaă a comunicaă rii sş i a limbajului de specialitate.
3. Aplicarea principiilor sş i a metodelor adecvate îîn abordarea surselor istorice.
COMPETENTE SPECIFICE :
3.6. Localizarea îîn timp sş i plasarea îîn spatşiu a faptelor din istoria romaî nilor, desfaă sş urate îîn Epoca Modernaă sş i îîn secolul al XX-lea, pe
baza surselor istorice.
3.7. Stabilirea unor relatşii îîntre aspectele unui fapt istoric din Epoca Modernaă sş i din secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice.
3.8. Analizarea unui fapt istoric din istoria romaî nilor îîn Epoca Modernaă sş i îîn secolul al XX-lea, pe baza surselor istorice.
STRATEGII SI TEHNICI DIDACTICE:
 METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: expunerea, explicatia, comparatia, conversatia, descrierea, problematizarea,
 ORGANIZAREA CLASEI: frontala, individuala ;
 EVALUAREA: observarea sistematica;
DESFASURAREA LECTIEI
Nr. Momentul lectiei Competente Continut stiintific Activitatea Activitatea Metode si
Crt. generale/ profesorului elevului mijloace
specifice folosite/
evaluare
1. Momentul Notarea absentelor. Elevii se
organizatoric Pregatirea materialului pregatesc pt. ora.
didactic pt ora.
2. Verificarea 1. Profesorul verifica prin Elevii raspund Conversatia
cunostintelor 3. intrebari cunostintele intrebarilor examinatoare.
acumulate din accumulate de elevi adresate de
lectia anterioara din lectia anterioara: profesor. Problematizarea.
„Romania sub regimul
Antonescu”
-perioada statului
national-legionar;
-dictatura militara;
-participarea la
razboiul din Rasarit.
3. Captarea atentiei/ Profesorul anuntşaă Ascultaă sş i Expunerea.
Anuntarea titlului noua temaă sş i scrie titlul noteazaă titlul
lectiei noi si a acesteia pe tablaă : lectşiei îîn caiete.
principalelor idei Instaurarea
si obiective. regimului comunist;
principalele etape ale
instaurarii
dicataturii.
4. Predarea noilor 1. Actul de la 23 Profesorul cere Elevii rezolva Conversatşia
cunostinte 3.7. august si elevilor rezolvarea exercitiul nr.I din euristicaă ;
3.8. consecintele sale exercitiului nr.I din Fisa de lucru. IÎnvaă tşarea prin
Fisa de lucru: descoperire.
Partidul Comunist Pe baza textului, Observarea
si principalele raspundeti la sistematica.
etape in urmatoarele
instaurarea intrebari:
dictaturii 1. Care era
situatia
Partidului
Comunist
inainte de
august 1944?
2. Care fusese
soarta
comunistilor
sub regimul
Antonescu?
3. Mentionati o
informatie
legata de
gruparea
moscovita.

Profesorul noteaza pe Elevii noteaza


tabla principalele idei. cunostintele
predate.

Conversatşia
Instaurarea Profesorul cere Elevii rezolva
1. euristicaă ;
guvernului Petru elevilor rezolvarea exercitiul nr.II
3.6. Observarea
Groza exercitiului nr.II din din Fisa de lucru.
3.7. sistematica.
Fisa de lucru:
3.8. Pe baza textului,
raspundeti la
urmatoarele
intrebari:
1. Care au fost
amenintarile
folosite de
Vasinski
impotriva
regelui?
2. Care a fost
mesajul trimis
de Groza
regelui Mihai
I?

Profesorul Elevii noteaza


completeaza pe tabla cunostintele
informatiile din schita predate.
lectiei.

3.6. Alegerile din 1946 Profesorul cere Elevii rezolva Conversatşia


3.7. elevilor rezolvarea exercitiul nr.III euristicaă ;
3.8. exercitiului nr.III din din Fisa de lucru. Expunerea;
Fisa de lucru: Observarea
Extrageti din text sistematica.
mijloacele folosite de
comunisti pentru
manipularea
alegerilor.

1. Eliminarea Profesorul cere Elevii rezolva Conversatşia


3. opozitiei si elevilor rezolvarea exercitiul nr.IV euristicaă ;
abdicarea regelui exercitiului nr.IV din din Fisa de lucru. Expunerea;
3.6.
Mihai I Fisa de lucru: Observarea
3.8. 1. Care au fost sistematica.
acuzatiile
aduse
liderilor
taranisti de
catre
comunisti?
2. Care au fost
argumentele
folosite de
I.Maniu
pentru a se
apara?

Profesorul Elevii noteaza


completeaza pe tabla cunostintele
informatiile din schita predate.
lectiei.

5. Fixarea 1. Reactualizarea Fixarea cunostintelor Elevii raspund Conversatia


cunostintelor/ 3. principalelor idei se realizeaza prin intrebarilor examinatoare
Asigurarea feed- ale temei intrebari din lectia adresate de
back-ului „Instaurarea predata. profesor.
regimului
comunist in
Romania”
Profesorul cere
elevilor sa rezolve Elevii rezolva
exercitiul nr.V din Fisa exercitiul nr.V
de lucru. din Fisa de lucru.

6. Aprecieri, Profesorul
recomandari, apreciaza modul de
notari participarea elevilor la
lectie evidentiind elevii
activi.

S-ar putea să vă placă și