Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 11.11.2016
Unitatea ,,COLEGIUL NATIONAL ALEXANDRU IOAN CUZA, GALATI
Clasa: a VII-a
Profesor :CATRINA ADINA –ELISABETA
Disciplina :Limba si literatura romana
Subiectul : „Florin scrie un roman de Mircea Cartarescu
Tipul lecţiei: mixtă
Durata :50minute

COMPETENTE SPECIFICE

2.1 asigurarea coerentei ideilor exprimate intr-un mesaj oral /scris

COMPETENTE DERIVATE
a) Cognitive
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
OO1-sa citeasca textul in mod corect , coerent si cu intonatia potrivita
OO2-sa formuleze ideile principale corespunzatoare celor 3 planuri
OO3-sa motiveze apartenenta la specia povestire in rama
OO4-sa delimiteze textul pe fragmente
OO5- sa alcatuiasca un cvintet

b) Afective

STRATEGIA DIDACTICA

Metode şi procedee: cvintetul, lucrul cu manualul, conversaţia , lectura model


,brainstorming

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuala

Mijloace de invatamant: manualul , fisa de lucru

Evaluare : orala
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Activitatea de instruire


Didactic Activitatea Activitatea elevului
profesorului Evaluare

1.Moment Organizarea clasei si Elevii se pregătesc. Evaluare orala


organizatoric asigurarea climatului
(1 min.) necesar unei optime
desfasurari a lectiei.

2.Verificarea Voi corecta tema Elevii prezintă tema si Evaluare orala


temei pentru acasa si voi prezinta dificultatile pe
(3 min.) insista doar acolo unde care le-au intalnit.
elevii au intampinat
greutati in realizarea
ei.

3.Captarea In aceasta etapa voi Elevii se gandesc si vor


atenţiei (2 min.) folosi metoda raspunde cu primul
brainstorming . cuvant la care se
Pornind de la cuvantul gandesc.
imaginatie voi scrie
pe tabla raspunsurile
elevilor.
4.Anuntarea Voi anunta titlul lectiei Elevii isi noteaza si ei Avand grija sa
temei si a cat si obiectivele .Scriu titlul lectiei pe caiete. pastreze linistea
obiectivelor titlul pe tabla . ,, Florin elevii isi noteaza in
( 1min) scrie un roman de caiet titlul.
Mircea Cartarescu .

4.Dirijarea Voi prezenta pe scurt


învăţării, cateva date despre
25min autor.
Mircea Cartarescu s-a
nascut la 1 iunie 1956
.Este poet si prozator
iar debutul in literature
este asigurat de
volumul de poezii
,,Faruri ,vitrine,
fotografii ; ,,Aer cu Elevii urmaresc pe text .
diamante .
Voi citi textul model
tare, clar si cu
intonatia
corespunzatoare. Elevii vor delimita
Dupa citirea model voi textul pe fragmente si
explica cuvintele vor formula titluri
necunoscute . sugestive
Le voi da ca sarcina de
lucru sa delimiteze
textul pe fragmente
apoi vom incerca sa
dam un titlul sugestiv
fragmentelor.
Voi discuta cu elevii
pe baza titlului si a
temei.Le voi adresa Tema textului este
urmatoarele intrebari: problematica scrisului ,
-Care credeti ca este a raportului realitate –
tema textului? fictiune cat si a
raportului
autor,narator,personaj.

Titlul pune accent pe


verbul a scrie ,trimitand
-Care este semnificatia la problema scrisului.
titlului?
Autorul este cel care
scrie ,compune un text
Naratorul este persoana
-Care este diferenta care povestește o
dintre autor, narator si anumită întâmplare,
personaj? fiind inventat odată cu
textul de către autor.El
este o "voce" căreia
autorul îi încredințează
misiunea de a povesti
faptele, de a descrie
locurile și personajele.
Se regăsește în operele
epice.
Personajul este un erou
dintr-o opera literara .
-Care sunt modurile de Modurile de expunere
expunere prezente in prezentate in text sunt
text? dialodul, naratiunea si
descrierea.

-Carui gen literar -Opera apartine genului


apartine opera ? epic .In text se face
Ce observam in text? simtita prezenta
Ce procedeu se povestirii in rama. Ea
regaseste? este un procedeu prin
care una sau mai multe
narațiuni de sine
stătătoare se încadrează
într-o altă narațiune mai
amplă, care să le
cuprindă în aceeași
atmosferă epică, iar
interesul se conturează
asupra situației
neobișnuite povestite și
nu în jurul personajelor.

Elevii citesc cerintele si


Le voi prezenta o fisa raspund intrebarilor .
.(anexa 1 )- harta
textului. Le voi imparti
fisa si o vom lucra
impreuna .
5.Obtinerea Cvintetul – Să-i
performantei dedicăm omului Exemplu:
5 min creator, artistului, o Omule,
poezie în cinci versuri: Curajos şi demn
1) un substantiv – Luptând, înţelegând,
cuvânt-cheie acceptând
2) două adj. ce descriu Te respectăm, te
subst admirăm
3) trei verbe (gerunziu) Domnule!
4) patru cuvinte –
sentimente faţă de
subiect
5) un cuvânt, sinteză a
celor prezentate.

6.Incheierea Elevii asculta


lectiei Voi face aprecieri aprecierile despre
1 min asupra lectiei si a modul de desfasurare a
modului de desfasurare lectiei. Vor primi
recompensa.(stimulente)

7.Asigurarea Isi noteaza tema pentru


retentiei si a Le voi da tema pentru acasa .
transferului acasa.

S-ar putea să vă placă și