Sunteți pe pagina 1din 4

SCHIŢĂ

(Proiect de activitate)
Tema de studiu: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului:”Cu papucii ei de frunze, a sosit toamna în zbor”
Tema săptămânii:”Chipul toamnei”
Tema activităţii: „Pe cărări de frunze”
Domenii experenţiale: DLC+DPM
Forma de activitate: integrată (povestire+ alergare)
Obiective operaţionale:
• Să recunoască aspecte de toamnă în imagini;
• Să formuleze corect propoziţii simple;
• Să participe la activitate atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor.
• Să manifeste în timpul activităţii atitudini de cooperare, spirit de echipă, de
competiţie;
• Să-şi formeze o ţinută corporală corectă (în poziţia stând, şezând, în deplasare).
Strategii didactice:
Metode şi procedee: - conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, povestirea,
expunerea, exersarea;
Mijloace didactice: imagini ilustrând scene din poveste, frunze, recompense .
Forma de organizare: activitate frontală şi de grup (integrată)
1. Moment organizatoric:
Copiii participă la întâlnirea de dimineaţă:
- salutul
- prezenţa
- stabilirea coordonatelor temporale
- completarea calendarului naturii
- aspecte caracteristice toamnei (legume, fructe, flori, munci specifice, pregătirea
vieţuitoarelor pentru anotimpul rece)
2. Captarea atenţiei:
Copiii descoperă în buzunărelul cu surprize o frunză, pe care o vor descrie.
3. Anunţarea temei:
Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la culorile frunzelor şi ce se întâmplă cu ele
anunţându-se astfel tema activităţii.
4. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţelor:
Dezvoltarea limbajului:
Voi reda povestea, folosind o intonaţie, mimică şi pantomimă adecvate conţinutului
de idei.
După audierea povestirii, voi purta cu copiii o scurtă conversaţie despre
conţinutul poveştii, personajele acesteia şi întâmplările prin care a trecut frunza.
Fixarea conţinutului poveştii se va face prin prezentarea unui set de imagini
cu cele mai semnificative momente din poveste.
-Copii, acestea sunt imagini din poveste. Cred că le-am amestecat şi nu mai ştiu
cum să le aşez. Vreţi să mă ajutaţi voi?
Pe rând, câte un copil va veni, va alege imaginea, respectând firul logic al
poveştii, va reda pe scurt fragmentul respectiv. Vom afişa imaginile pe un
panou. Copiii vor fi solicitaţi să aplaude atunci când alegerea este corectă, sau
să-l ajute pe copilul care a greşit.
Voi face aprecieri asupra modului de participare a copiilor, atît în calitate de auditori,
cât şi în calitate de vorbitori.
Şi pentru că au cazut atatea frunze unii oameni au măturat şi au făcut cărări, astfel va
trebuii să adunăm şi noi cele mai frumoase frunze într-un timp cat mai scurt, pentru ai
arăta frunzei din poveste că nu este singură.
Educaţie fizică:
Complex de dezvoltare fizică generală:
"Luati seama bine,In picioare drepti!
Ochii toti la mine,Mainile la piept!
“Poc – poc”
-Spatele drept!
Palmele orientate in jos!
Privirea inainte!
"Poc, poc
Poc, poc."
“Ceasul”
-Bratele pe solduri!
-Spatele drept!
- Prin saritura departat-luat!
"Tica - tac,
Tica - tac,
Bate ceasul
Ne-ncetat."
“Leagănul”
-Spatele drept!
-Genunchiul intins!
-Privirea inainte!
"Uta, uta,
Cu caruta
Pan' la
Mama Mariuta "
"Sari minge, minge jos!"
-Spatele drept!
-Bratele intinse!
-Palmele orientate in jos!
-Privirea inainte!
Explicarea şi demonstrarea jocului:
-Copiii sunt împărţiţi în două subgrupe egale. Se trasează pe sol o linie de plecare şi
una de sosire la o distanţă de cca 8 m. Copiii se aşează în linie pe un rând în stanga şi
în dreapta traseului. La comanda educatoarei, cate un copil din fiecare subgrupă se
aseaza la linia de sosire, in dreptul unui traseu cu obstacole. La comanda "START!",
copiii trebuie sa execute:
· Mers cu ocolire de obstacole
· Alergare serpuita
La încheierea traseului, copiii se vor îndrepta în alergare la spatele randului. Se
apreciază corectitudinea executării şi rapiditatea în mişcare, iar câştigătorii vor fi
premiaţi cu câte o medalie.
5. Asigurarea feed-back-ului:
Joc liniştitor - "Zboară frunzele"
Copiii stau jos, in cerc şi la semnalul educatoarei "Zboară frunzele", ei vor sulfa de
pe palme frunze imaginare in scopul de a le inalta cat mai sus (prin respiratii ample).
6. Încheierea activităţii:
Copiii primesc recompense şi sunt apreciaţi verbal pentru munca depusă.

S-ar putea să vă placă și