Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT :Liceul tehnologic ,,Spiru Haret’’.


ANUL : II B – Şcoală postliceală sanitara.
DATA: 20 octombrie 2015.
MODULUL 24: Cardiologie si nursing in cardiologie.
LOCUL DE DESFASURARE A LECTIEI: Sala de nursing.
TEMA : Îngrijirea pacientului cu IMA(Infarctul miocardic acut).
TIPUL LECTIEI: mixta.
SCOPUL LECTIEI : cunoasterea de catre elevi a tabloului clinic in I.M.A si efectuarea tehnicilor de investigatii cu materiale sanitare aferente.
DURATA: 50’
PROFESOR : M.I. Constantinescu Marilena.
COMPETENTE GENERALE:
 Cardiologie si nursing specific.
 Dezvoltarea capacitatii de comunicare utilizand limbajul specific.
 Acorda ingrijiri intr-un mediu terapeutic securizat.
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Identifică problemele de dependenţă şi stabileşte diagnosticul de îngrijire a pacienţilor cu diagnosticul de IMA.
 Analizeaza semnele si simptomele specifice urgentelor, evalueaza elementele de gravitate.
 Elaborează planul de îngrijire.
 Aplică intervenţiile de îngrijire proprii şi delegate.
 Monitorizeaza masurile de urgenta.
 Evaluează rezultatele îngrijirilor aplicate.

1
COMPETENTE DERIVATE:
C.1 –Culegera datelor pentru stabilirea diagnosticului de ingrijire al pacientului cu IMA.
C.2 - Identificarea simptomatologiei si a problemelor pacintului.
C.3 - Elaborarea planului de ingrijire comform obiectivelor.
C.4 - Aplicarea interventiilor proprii si delegate.
C.5 - Efectuarea tehnicilor adecvate bolii.
C.6 –Evaluarea ingrijirilor aplicate comform planului de ingrijire.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE DIDACTICE ( resurse procedurale):
- conversaţia; - demonstraţia;
- explicaţia; - brainstormingul;
- problematizarea; - observaţia dirijată;
- învăţarea prin descoperire; - lucrul în echipă;
MIJLOACE DIDACTICE (resurse materiale):
 foi de observaţie;
 foi de temperatură;
 dosare de îngrijire;
 material şi instrumentar de specialitate;
 flip-chart;
 tabla;
 fise de evaluare;
2
 fise de lucru;
 videoproiector;
 manechin;

FORME DE ORGANIZARE :
 frontal; ▪ diferenţiat;
 individual; ▪ pe grupe de elevi;

BIBLIOGRAFIE:
- Strategii didactice interactive – Lect. Univ. Dr. Crenguta-Lacrimioara Oprea, Editura Didactica si Pedagogica – 2009.
- Chirurgie – Manual pentru cadre medii si scoli sanitare postliceale – Dr. Silvian Daschievici, Dr. Mihai Mihailescu, Editura Medicala - 1999.
- Manual de ingrijiri speciale acordate pacientilor de asistentii medicali – Titirca L., Editura: Viata Medicala Romaneasca – 2000.
- Tehnici de evaluare si ingrijiri acordate de asistentii medicali – Titirca L., Editura: Viata Medicala Romaneasca – 2000.

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
ETAPELE CONŢINUTURILE INSTRUIRII TIMP MODALITĂŢI MET. DE MET. DE
INSTRUIRII DE PREDARE EVALUARE
ORGANIZARE
I. MOMENT -efectuarea prezenţei 5' frontal Explicatia
ORGANIZATORIC -pregătirea sălii de nursing conversaţia
-prezentarea materialului(instrumente medicale)

II.ANUNŢAREA TEMEI ŞI -notarea titlului pe tabla 2’ frontal conversatia


OBIECTIVELOR -afisarea obiectivelor

III. REACTUALIZAREA Reactualizarea elementelor teoretice, acumulate anterior, 5' frontal Conversaţia formativă-
CUNOSTINTELOR DESPRE despre IMA: -definiţie, catehetică orală
INFARCTUL MIOCARDIC -etiologie, Brainstormingul
ACUT -factori de risc,
-factori declanşatori

IV. APLICAREA INTOCMAI A C1;C2.Identificarea semnelor clinice: 15' Grupe mari Explicatia formativă-
INGRIJIRILOR BOLNAVULUI -durerea orală
CU I.M.A IN FAZA DE -hipotensiunea arteriala
PRESPITALIZARE SI -febra
4
SPITALIZARE -alte semne individual
Utilizarea corecta a meterialului şi instrumentarului
medical.
Acordarea primului ajutor in faza de prespitalizare demonstraţia
-masuri de urgenţă frontal
-prevenirea morţii subite
-preîntâmpinarea complicaţiilor
-controlul funcţiilor vitale observaţia
-aplicarea tratamentului de urgenţă din trusa de prim-ajutor dirijata
-transportul bolnavului către unitatea spitalicească.

V. ÎNGRIJIREA BOLNAVULUI C3;C4;C5.Instalarea bolnavului ăn pat şi administrarea 15' Grupe mari Explicatia formativă-
ÎN UNITATEA tratamentului preventiv orală
SPITALICEASCA Acordarea primului ajutor în secţie:
-sedarea durerii
-combaterea anxietăţii individual
-oxigenoterapia
Supravegherea funcţiilor vitale.
Monitorizarea EKG-ului. demonstraţia
Recoltarea probelor de laborator. frontal
Prevenirea complicaţiilor tromboembolice.
Prevenirea hiperexcitabilităţii miocardului.
Administrarea medicamentaţiei. observaţia
Alimentaţia bolnavului. dirijata

5
Urmarirea evacuării de urina si fecale.
Igiena bolnavului.
Crearea mediului afectiv favorabil.
Educaţia sanitară.
VI. EVALUAREA Completarea planului de îngrijire a bolnavului. 5' Lucru in echipa formativa
CUNOŞTINŢELOR conversatia
TEORETICE
VII.REALIZAREA FEED- Verificarea corectitudinii raspunsurilor. 2' individual oral
BACK-

6
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT :Liceul tehnologic ,,Spiru Haret’’.


ANUL : II B – Şcoală postliceală sanitara.
DATA: 20 octombrie 2015.
MODULUL 24: Cardiologie si nursing in cardiologie.
LOCUL DE DESFASURARE A LECTIEI: Sala de nursing.
TEMA : Îngrijirea pacientului cu IMA(Infarctul miocardic acut).
TIPUL LECTIEI: Lectie de evaluare.
DURATA: 50’
PROFESOR : M.I. Constantinescu Marilena.
COMPETENTE GENERALE:
 Cardiologie si nursing specific.

7
 Dezvoltarea capacitatii de comunicare utilizand limbajul specific.
 Acorda ingrijiri intr-un mediu terapeutic securizat.
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Identifică problemele de dependenţă şi stabileşte diagnosticul de îngrijire a pacienţilor cu diagnosticul de IMA.
 Analizeaza semnele si simptomele specifice urgentelor, evalueaza elementele de gravitate.
 Evaluează rezultatele îngrijirilor aplicate.
BIBLIOGRAFIE:
- Strategii didactice interactive – Lect. Univ. Dr. Crenguta-Lacrimioara Oprea, Editura Didactica si Pedagogica – 2009.
- Chirurgie – Manual pentru cadre medii si scoli sanitare postliceale – Dr. Silvian Daschievici, Dr. Mihai Mihailescu, Editura Medicala - 1999.
- Manual de ingrijiri speciale acordate pacientilor de asistentii medicali – Titirca L., Editura: Viata Medicala Romaneasca – 2000.
- Tehnici de evaluare si ingrijiri acordate de asistentii medicali – Titirca L., Editura: Viata Medicala Romaneasca – 2000.

8
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONŢINUTURILE INSTRUIRII TIMP MODALITĂŢI ACTIVITATEA MET. DE


INSTRUIRII DE PROFESORU- EVALUARE
ORGANIZARE LUI
I. MOMENT -efectuarea prezenţei 5' frontal - asigurarea - confirmarea
ORGANIZATORIC -pregătirea sălii de nursing conditiilor prezentei
desfasurarii
lectiei
II. CAPTAREA SI PASTRAREA - prezentarea obiectivelor evaluarii 5’ frontal - prezentarea - adresarea
ATENTIEI - prezentarea fisei si a testului de evaluare materialelor de unor intrebari
evaluare clarificatoare
III. DESFASURAREA - supravegherea clasei de elevi 40' frontal - completarea
9
EVALUARII testului si a
fisei de
evaluare
IV. APLICAREA INTOCMAI A C1;C2.Identificarea semnelor clinice: 15' Grupe mari Explicatia formativă-
INGRIJIRILOR BOLNAVULUI -durerea orală
CU I.M.A IN FAZA DE -hipotensiunea arteriala
PRESPITALIZARE SI -febra
SPITALIZARE -alte semne individual
Utilizarea corecta a meterialului şi instrumentarului
medical.
Acordarea primului ajutor in faza de prespitalizare demonstraţia
-masuri de urgenţă frontal
-prevenirea morţii subite
-preîntâmpinarea complicaţiilor
-controlul funcţiilor vitale observaţia
-aplicarea tratamentului de urgenţă din trusa de prim-ajutor dirijata
-transportul bolnavului către unitatea spitalicească.

V. ÎNGRIJIREA BOLNAVULUI C3;C4;C5.Instalarea bolnavului ăn pat şi administrarea 15' Grupe mari Explicatia formativă-
ÎN UNITATEA tratamentului preventiv orală
SPITALICEASCA Acordarea primului ajutor în secţie:
-sedarea durerii
-combaterea anxietăţii individual
-oxigenoterapia

1
Supravegherea funcţiilor vitale.
Monitorizarea EKG-ului. demonstraţia
Recoltarea probelor de laborator. frontal
Prevenirea complicaţiilor tromboembolice.
Prevenirea hiperexcitabilităţii miocardului.
Administrarea medicamentaţiei. observaţia
Alimentaţia bolnavului. dirijata
Urmarirea evacuării de urina si fecale.
Igiena bolnavului.
Crearea mediului afectiv favorabil.
Educaţia sanitară.
VI. EVALUAREA Completarea planului de îngrijire a bolnavului. 5' Lucru in echipa formativa
CUNOŞTINŢELOR conversatia
TEORETICE
VII.REALIZAREA FEED- Verificarea corectitudinii raspunsurilor. 2' individual oral
BACK-

S-ar putea să vă placă și