Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT :Liceul tehnologic ,,Spiru Haret’’.


ANUL : II B – Şcoala postliceală sanitară.
DATA: 20 octombrie 2015.
MODULUL 23: Pneumologie şi nursing specific.
LOCUL DE DESFASURARE A LECTIEI: Sala de nursing.
TEMA : Îngrijirea pacientului cu hemoptizie în afecţiunile pulmonare.
TIPUL LECTIEI : lecţie de formare de priceperi şi deprinderi.
SCOPUL LECTIEI : evaluarea cunoştinţelor dobândite şi abilităţilor practice.
DURATA: 50’.
PROFESOR : M.I. Constantinescu Marilena.
COMPETENTE GENERALE:
 Dezvoltarea capacitatii de comunicare utilizand limbajul specific.
 Acordarea ingrijirilor specifice.
COMPETENŢE SPECIFICE:
 Identifică problemele de dependenţă şi stabileşte diagnosticul de îngrijire a pacienţilor cu hemoptizie.
 Analizeaza semnele si simptomele specifice urgentelor, evalueaza elementele de gravitate.
 Elaborează planul de îngrijire.
 Aplică intervenţiile de îngrijire proprii şi delegate.
 Monitorizeaza masurile de urgenta.
 Evaluează rezultatele îngrijirilor aplicate.

1
COMPETENTE DERIVATE :
C.1 –Culegerea datelor pentru stabilirea diagnosticului de ingrijire al pacientului cu hemoptizie.
C.2-Identificarea simptomatologiei si a problemelor pacintului.
C.3-Elaborarea planului de ingrijire comform obiectivelor.
C.4 -Aplicarea interventiilor proprii si delegate.
C.5 -Efectuarea tehnicilor adecvate bolii (perfuzia endovenoasă).
C.6 –Evaluarea ingrijirilor aplicate comform planului de ingrijire.
EVALUARE: Probe orale şi practice.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE DIDACTICE ( resurse procedurale):
- conversaţia; - demonstraţia;
- explicaţia; - brainstormingul;
- problematizarea; - observaţia dirijată;
- învăţarea prin descoperire; - lucrul în echipă.
MIJLOACE DIDACTICE (resurse materiale):
 foi de observaţie;
 foi de temperatură;
 dosare de îngrijire;
 material şi instrumentar de specialitate;
 flip-chart;
 tabla;
 videoproiector ;
 manechin.
2
FORME DE ORGANIZARE :
 frontal; ▪ diferenţiat;
 individual; ▪ pe grupe de elevi.

BIBLIOGRAFIE:
- Strategii didactice interactive – Lect. Univ. Dr. Crenguta-Lacrimioara Oprea, Editura Didactica si Pedagogica – 2009.
- Chirurgie – Manual pentru cadre medii si scoli sanitare postliceale – Dr. Silvian Daschievici, Dr. Mihai Mihailescu, Editura Medicala - 1999.
- Manual de ingrijiri speciale acordate pacientilor de asistentii medicali – Titirca L., Editura: Viata Medicala Romaneasca – 2000.
- Tehnici de evaluare si ingrijiri acordate de asistentii medicali – Titirca L., Editura: Viata Medicala Romaneasca – 2000.

3
DESFASURAREA LECŢIEI
“Hemoptizia“

Nr. Etapele lecţiei ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode


crt Competenţe Activitatea profesorului Activitatea procedurale materiale temporale de
derivate elevilor evaluare

1. Organizarea -pregătește materialul - își pregătesc Catalog, 3 min.


clasei didactic; cărțile și materialele şi
-notează în catalog elevii caietele; instrumen-tele
absenți și verifică dacă aflate în
sunt condiții optime pentru dotarea sălii de
desfășurarea orei; nursing.
2. Evaluarea - adreseaza întrebări din - ascultă, Conversatie, Memorie , 15 min. oral
cunoştinţelor lectia anterior predată răspund la chestionare caiete
dobândite. intrebari. orala

3. Anuntarea - anunţă titlul lecţiei .- ascultă, Conversaţie, Memorie , 2 min.


temei si a “Hemoptizia” și îl scrie pe notează explicaţie caiete, tabla,
competenţelor tablă ; videoproiec-
-comunică clar tor
competenţele lecţiei;

4. Captarea - prezintă imagini power – -urmăresc Conversatie, CD, 5 min. oral


atentiei point cu subiectul. imaginile chestionare calculator,
orala. videoproiec-tor

5. Dirijarea - Hemoptizia este -ascultă, Observatia - Tablă, 18 min. Oral


învățării C1 expectorarea unei cantitati observă, explicatia, - materiale şi
variabile de sange răspund la conversatia, instrumente
provenind din caile întrebări, scriu, discuţia. aflate în Observaţie
respiratorii. dotarea sălii de
Cauze: tuberculoza nursing
pulmonara,
bronsiectazia,cancer
bronhopulmonar,
4
traumatisme toracice si
pulmonare, intoxicatii, etc.
Simtomatologie:
- senzatie de gadilare a
C2 laringelui;
- caldura retrosternala;
- gust de sange in gura;
- tuse iritativa care
expulzeaza sangele;
- aspect rosu aprins, aerat,
spumos al sangelui
expectorat;
- anxietate;
- hipotensiune.
Conduita de urgenta:
- repaus absolut in pozitie
semisezanda;
- repaus vocal absolute;
- respiratie pe nas;
- se recomanda lichide reci
in cantitati mici si repetate;
- se aplica punga cu
gheata pe regiunea
sternala sau asupra zonei
presupus sangeranda;
- se face ligaturarea celor
patru membre alternativ
pentru a diminua
intoarcerea venoasa;
- se aplica o perfuzie i.v.

C3

5
C4

6. Obţinerea - Inventariază principalele - ascultă, Conversatie, 5 min Oral, scris


performanţei informații și solicită elevilor observă, chestionare
să dea răspunsuri clare răspund la orală.
pentru a verifica măsura în întrebări.
care au fost atinse
competenţele.
7. Asigurarea - Prin chestionare orală pe 2 min scris
feed–back-ului C6 tot parcursul lecției.
- Tema: realizarea unui
plan de ingrijire cu tema:
pacientul in hemoptizie.

S-ar putea să vă placă și