Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate didactică

Data 08.06.2006
Şcoala Liceul de Artă
Clasa a VII- A
Profesor Ani Veronica
Obiectul Consiliere şi orientare
Tema Valorile personale
Scopul Conştientizarea şi afirmarea publică a valorilor

Obiective operaţionale :

Obiective cognitive:

 Să interpreteze o maximă
 Să descrie pe scurt un atribut pozitiv
 Să îşi acorde un atribut pozitiv
 Să se autoexamineze în relaţia pe care le stabileşte cu alţii
 Să aleagă acele lucruri la care ţine cel mai mult
 Să realizeze o ierarhie a acestora din urmă
 Să selecteze câteva persoane sau personalităţi relevante pentru el
 Să argumenteze alegerile făcute

Obiective afective :

 Să participe conştient şi activ la activitate


 Să prezinte interes pentru lecţie

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca


individuală şi de grup, argumentarea

Mijloace didactice : cartonaşe de 3- 5 cm, fişe individuale, lista cu 12 itemi,


Etapele activităţii
Conţinutul activităţii Metode şi procedee Observaţii
didactice

1. Moment Se pregătesc materialele didactice necesare - conversaţia


organizatoric desfăşurării activităţii în condiţii optime

2. Captarea atenţiei Pentru început se împarte clasa în grupe. - munca pe grupe


Fiecare grup va da o scurtă interpretare
maximei „Cunoaşterea de sine este prima
condiţie a libertăţii”
Se citesc apoi cele scrise de fiecare grup

3. Anunţare temei şi „Ora de astăzi se vrea un prim pas în - conversaţia


a obiectivelor clarificarea valorilor personale, valori care
ne ghidează viaţa şi implicit
comportamentul nostru”
„Pentru aceasta am ales tema Valorile
personale” - explicaţia
„În cadrul acestei ore veţi exersa pentru a
deveni conştienţi de acele lucruri
considerate importante pentru deciziile
voastre.”

4. Conţinutul Se desfăşoară un exerciţiu pentru crearea - conversaţia


activităţii unui climat de acceptare, încredere şi
comunicare verbală.
Se împart grupelor cartonaşe pe care sunt
notate un atribut pozitiv de exemplu, - explicaţia
politeţe, hărnicie, etc.
Etapele activităţii
didactice Conţinutul activităţii Metode şi procedee Observaţii

Fiecare grupă scrie explicaţiile posibile ale


cuvântului de pe cartonaş. - demonstraţia
Ex. zâmbet- te face să te simţi bine şi ajută
şi altora
Atributele de pe cartonaşe vor fi trecute şi
pe tablă urmând apoi ca fiecare elev sa îşi - munca în echipe
treacă numele în dreptul celei pe care îl
caracterizează cel mai bine.

Fiecare participant primeşte o listă cu 12


itemi pe care trebuie să le ordoneze în - munca individuală
funcţie de preferinţele personale, de la 1 la
12, astfel încât numărul 1 să reprezinte
„ceea ce îţi doreşti cel mai mult”.( Anexa 1) - exerciţiul
Se prezintă apoi ordonările personale,
fiecare motivându-şi preferinţele - argumentarea

Se împart fişe individuale solicitând elevilor


să noteze 5 persoane relevante pentru ei sau
chiar personalităţi pe care le admiră, - argumentarea
motivând apoi alegerile făcute.

5. Evaluare Elevii trebuie să evalueze ora desfăşurată - conversaţia


printr-un cuvânt. Se lucrează pe grupele
anterioare
Anexa 1

Lista cu cei 12 itemi

 A trăi sănătos până la 85 de ani.

 A-mi dedica timpul dezvoltării mele spirituale.

 A avea mulţi prieteni.

 A trăi într-o lume fără războaie cel puţin 25 de ani.

 A fi un bun sportiv.

 A deveni faimos şi cunoscut în domeniul profesional.

 A fi în pas cu moda.

 A trăi într-o lume eliberată de poluarea mediului.

 A descoperi terapiile pentru toate formele de cancer.

 A fi de ajutor prietenilor şi familiei.

 A avea bani să-mi cumpăr tot ce îmi doresc.

 A călători în străinătate.

S-ar putea să vă placă și