Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a

Obiectul: Consiliere si orientare

Subiectul: Optiuni ocupationale

Data: ..

Durata: 50 minute

Obiective: La sfarsitul lectiei elevul trebuie sa fie capabil:

 Sa-si dezvolte imaginatia de sine pozitiva;

 Sa-si asume rolurile si responsabilit 141b11b atile ce-i revin in clasa;

 Sa respecte normele formale si informale, regulamentele vietii scolare si sociale;

 Sa demonstreze autonomie in comportament si sa-si aleaga modele de personalitati si


stiluri de viata;

 Sa elaboreze si sa practice un stil personal adecvat de autoexprimare;

 Sa-si proiecteze si sa-si organizeze responsabilitatile fata de sine si fata de mediul social;

 Sa-si conceapa si sa-si aprecieze obiectiv propriul statut socio-profesional;

 Sa identifice si sa utilizeze eficient informatiile despre reteaua scolara si profesionala;

 Sa acceseze corect Internetul pentru a se informa rapid si eficient in vederea cunoasterii


profilelor ocupationale, pentru a-si putea proiecta viitorul.
Metode de invatamant: conversatia, explicatia, munca in echipa, investigarea, autoeva-luarea,
copacul ideilor, jocul didactic, observatia.

Bibliografie:

o Suport metodic pentru lectii educative de Silvia Marinescu;


o Dictionarul explicativ al limbii si literaturii romane;
o Caietul dirigintelui;

Mijloace de invatamant:

 chestionare, afise, pliante, plansa

Desfasurarea lectiei:

Moment organizatoric:

 verificarea prezentei si a tinutei elevilor;

 controlul igienico-sanitar;

 comentarea situatiei scolare, a starii disciplinare si a altor situatii deosebite petrecute


in ultima saptamana;

 repartizarea sarcinilor elevilor;

A. Captarea atentiei elevilor: Se scriu pe tabla doua cuvinte anagramate si se cere elevilor
sa deduca tema care urmeaza a fi dezbatuta prin dezlegarea anagramelor:

Anagrame: OPITUIN OCPUAITOAELN

Dezlegare: Optiuni ocupationale

B. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale:


C. Moment de lectura: Se citesc 3-4 fragmente de lectura pregatite de acasa de elevi, (elevii
au fost anuntati inca de ora trecuta sa pregateasca fiecare un fragment dintr-o lectura
despre o profesie). Marcheaza o paralela intre vis si realitate, intre aptitudini si cerintele
profesiei. Concluzii, comentarii.

D. Distribuirea chestionarelor care vizeaza corelatia dintre:

OPTIUNI ↔ POSIBILITATI ↔ FINALITATI ↔ CERINTELE PIETEI

ACTUALE ↔ OFERTA PIETEI (NATIONALE SI INTERNATIONALE) (Anexa

1)

E. Completarea copacului profesiilor (Anexa 2). Fiecare elev isi va alege o profesie din
Anexa 3 si o va atasa pe crenguta care-l reprezinta pe plansa COPACUL PROFESIILOR
fixata pe perete. In cazul in care profesia dorita de un elev nu se regaseste la Anexa 3
(adica in mapa cu profesii), elevul va trebui sa sugereze printr-un desen realizat pe unul
din taloanele ramase nedefinite profesia aleasa si sa o ataseze si el pe crenguta proprie.

F. Tema: Fiecare elev are sarcina sa creeze ceva original avand ca tema profesia aleasa.
Sugestii: creatii artistice (literare:poezii, aforisme, cugetari, eseuri etc. sau plastice),
rebusuri, integrame, aritmografe etc.
Anexa 1

CHESTIONAR

1. Ce aptitudini crezi ca sunt mai importante pentru a reusi in profesia aleasa?

 inteligenta

 hotararea

 pregatirea profesionala

2. Daca ai fi patron la o firma, ai angaja pe cineva dupa criteriile:

 competenta profesionala

 atitudinea morala

 constiinciozitate

3. La ce fel de efort crezi ca rezisti mai mult?

 efort fizic

 efort intelectual

4. Bifeaza tei calitati care crezi ca-ti lipsesc sau sunt de un nivel mediocru:

 talent

 ingeniozitate

 curaj

 perseverenta

 generozitate

 inteligenta

 imaginatie

 delicatete
 seriozitate

 atentie
5. Bifeaza tei aptitudini pe care crezi ca le ai:

 esti comunicativ(a)

 esti inteligent(a)

 esti foarte hotarat in ceea ce faci

 esti deschis spre nou

 esti obiectiv in aprecierea oamenilor

 esti atent la detalii

 esti cooperant

 poti invata (lucra) in conditii de stres

 esti dispus sa tolerezi nedreptati

6. Noteaza primele trei profesii care-ti plac cel mai mult:

 ..

 ..

 ..

7. Noteaza trei calitati de baza (aptitudini) necesare profesiei pe care ti-ai ales-o:

 ..

 ..

 ..

8. Crezi ca profesia aleasa de tine este cautata pe piata muncii?

 da, este foarte cautata

 destul de putin cautata

 nu este cautata deloc, dar imi place si doresc sa o practic chiar si asa

9. Compara raspunsurile de la 3, 4, 5 cu cele de la 1, 6, 7 si bifeaza varianta corecta:


 Pot deveni ceea ce mi-as dori

 Nu cred ca am sanse sa-mi aleg profesia dorita.


Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și