Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Îndrumăror, Student,
2
4. Concepeți o activitate pentru perioada preșcolară utilizând un joc didactic pentru
formarea deprinderilor de modelaj.
Proiect Didactic
Grupa: Mijlocie
Domeniul experenţial: Estetic şi creativ
Denumirea activităţii: Activitate artistico-plastică
Subiectul activităţii: Oul de Paşti
Mijloc de realizare: Modelaj
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Obiective operaţionale:
O1 – să pregateasca materialul de modelat prin frământare, rupere, mişcări translatorii;
O2 – să realizeze ouă de diminsiuni şi culori diferite, utilizând plastilina;
O3 – să manifeste interes pentru mica povestioară despre ouăle roşii si pentru realizarea prin
modelaj a oualor;
O4 – să aprecieze lucrările tuturor copiilor;
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: explicatia, povestirea, conversatia, demonstratia, exercitiul,
observarea;
b) Mijloace de invatamant: coş cu ouă de Paşti - model, plastilina, bilute, stimulente;
c) Forme de organizare a activităţii: frontala, individuală;
Locul desfasurarii activitatii: sala de clasă;
Resurse umane: x elevi
Resurse temporale: 25 minute;
Forme de evaluare: frontală şi individuală
3
Strategii didactice
Metode şi Evaluare
4
la cruce cu un coş cu ouă, şi sângele Domnului
Iisus s-a scurs pe ouă şi le-a facut roşii. De
aceea, până în ziua de azi, oamenii vopsesc
ouăle. Ce culori mai vopsesc mămicile voastre
ouăle? (galben, verde, albastru, etc).
Vă voi arăta acum cadoul de la Iepuraş…un
coş cu ouă de Paşti, colorate…va plac?
Astăzi vom realiza pentru Iepuraş un coş cu Frontal
3. Anunţarea 1’ ouă colorate. După ce vom face fiecare ouă, le Conversaţia
temei vom aşeza în coşul Iepuraşului.
Copilaşi, pentru a putea realiza un coşuleţ cu Demonstraţia Coş cu ouă de Frontal
ouă colorate ca cele pe care ni le-a trimis Explicaţia la Iepuraş,
4. Demonstrarea 2’ Iepuraşul, va trebui să luăm plastilina, sa o Plastilina,
lucrării frământăm bine pentru a o încălzi, după care o Coş pentru
vom modela sub forma unui ou, iar apoi il vom ouăle realizate
putea decora cu biluţe colorate.
Înainte de începerea lucrului, copiii vor Evaluarea
executa câteva exerciţii de încălzire a mâinilor capacităţii
(cant la pian, ploaia, vântul, steluţele). Exerciţiul Plastilina, Frontal de a
5. Activitatea O1 10’ Acum, pentru că ştim cu toţii ce avem de Conversaţia Coşuleţ cu Individual construi
propriu-zisă O2 facut, să ne apucam de lucru în cea mai mare Observarea iarbă pentru corect ouă
linişte, pentru a putea realiza Iepuraşului un ouăle ealizate şi de a le
cadou frumos! Spor la lucru decora.
5
Copii, aş dori să veniţi pe rând aici la coşul Frontal
6. Analiza O4 3’ Iepuraşului şi să aşezaţi frumos ouăle realizate, Conversaţia Individual
lucrărilor după care mergeţi înapoi la locul vostru. Acum
voi trece pe la fiecare şi vă rog să îmi spuneţi
dacă vă place ce aţi realizat pentru Iepuraş
(Da..). Cred ca Iepuraşul va fi foarte bucuros
de cadoul vostru!
Sunt foarte mândră de voi, pentru că aţi
realizat un coş cu ouă de Paşte atât de frumos!
Pentru că aţi fost cuminţi şi aţi lucrat atat de Conversaţia Stimulente Frontal
7. Încheierea 3’ frumos, Iepuraşul mi-a dat câte un cadou (abţipilduri în Individual
activităţii pentru fiecare din voi. Vă rog să staţi pe formă de ouă
scăunele cuminţei, pentru a putea primi. de Paşte)
Vă multumesc pentru că aţi fost activi şi m-aţi
ajutat in realizarea Coşului cu ouă pentru
Iepuraş!
6
5. Concepeți o activitate de educație plastic pe perioada scolara mica utilizand exercitii pt
insusirea el de culoare.
PROIECT DE LECTIE
Unitatea de invatamant:
Data:
Clasa: a II-a
INVATATOARE:
Aria curriculara: Arte
Disciplina: Educatie plastica
Unitatea de invatare:GRUPELE DE CULORI SI NONCULORIi
Subiectul:CULORI SI NONCULORI
Tipul lectiei: Lectie combinata (mixta) – de invatare si formare de abilitati si competente
Obiective de referinta:
sa obtina tonuri inchise si deschise prin amestecul de alb si negru;
Obiective operationale:
Cognitive:
O1 - sa sesizeze lipsa albului si negrului din cercul cromatic;
O2 - sa inteleaga notiunea de “nonculoare”;
O3 - sa indice nonculorile;
O4 – sa realizeze tonurile de gri amestecand alb cu negru;
O5 – sa denumeasca aceste griuri cu termenul “gri valoric”;
O6 – sa realizeze in nonculori un covoras;
O7 – sa evalueze si sa se autoevalueze.
Afectiv-atitudinale:
O8 - sa manifeste interes activ pentru realizarea sarcinii;
O9 - sa coopereze cu colegul de banca in realizarea unor sarcini;
O10 - sa manifeste interes fata de mesajul partenerului de dialog.
Psiho-motorii:
O11 - sa pastreze o pozitie adecvata a corpului in banca pe parcursul lectiei;
O12 - sa manuiasca cu atentie instrumentele de lucru
7
Etapele Ob. op. Continutul stiintific Strategii didactice Evalua
lectiei cod. Activitatea invatatorului Mijloace Resurse
re
didactice procedurale
1. Organizarea si O8 Indrum activitatea de pregatire pentru ora. bloc de conversatia observarea
captarea atentiei O10 Captarea atentiei se face vizionand un material pe desen, sistematica
calculator numit “Nonculorile in viata animalelor” acuarele,
pensule
pahar
2. Reactualizarea O1 Care sunt culorile calde? plansa cu converatia observare
cunostintelor Care sunt culorile reci? “Cercul sistematica
De ce le-am denumit asa? cromatic”
Priviti cercul cromatic si aratati albul si negru pe
cerc!
3. Anuntarea Astazi vom invata sa amestecam albul cu negrul
obiectivelor pentru a obtine griurile in diferite tonuri.
4. Dirijarea O8 Daca pe cercul culorilor nu avem albul si negrul, planse conversatia observare
invatarii si etapa O10 inseamna ca ele nu sunt culori. Le numim nonculori. obiecte explicatia sistematica
de creatie si de Prezint plansele cu tonurile de gri. “colorate” demonstratia
formare a Priviti petele de pe aceste planse si spuneti daca sunt in griuri munca
priceperilor si albe sau negre! independent
deprinderilor. Priviti aceste obiecte! Ce culoare au? a
Din ce se obtin griurile?
Ca si la nuante avem mai multe feluri de gri. Aceste
feluri le numim tonuri sau griuri valorice.
8
Cum obtinem griurile valorice?
Deci si griul este tot nonculoare.
Numiti acum nonculorile!
Astazi vom desena si noi astfel de covorase in tonuri
de gri, alb, negru.
Veti crea singuri motivele decorative pe care le veti
colora in griuri valorice incepand de la negru spre
alb.
Considerati ca foaia voastra de desen este covorasul
si schitati in creion reteaua decorativa.
Acoperiti spatiile create in nonculori, de la inchis la
deschis si invers.
Incercati sa obtineti cat mai multe tonuri de gri
Urmaresc modul cum realizeaza elevii sarcina, dau
explicatii si ajut daca este cazul.
5. Etapa finala de Dirijez activitatea de analiza si apreciere pe baza conversatia evaluarea
analiza si de urmatoarelor criterii:- s-a realizat un covoras in lucrarilor
evaluare nonculori; autoevaluare
- s-au obtinut suficient de multe griuri;
- reteaua decorativa este originala.
Indrum elevii in activitatea de strangere a
materialelor.
9
10
6. Prezentați o temă de cultură plastică pentru clasa a IV-a printr-o metodă interactivă.
Scopul:
Sarcina didactică:
Identificarea jetonului ce are culoarea cerută de învăţătoare
Regulile jocului:
La semnalul învăţătoarei, elevii vor ridica jetonul corespunzător culorii cerute
Elemente de joc:
aplauze, întrecerea, ghicirea etc.
Material didactic:
jetoane de şase culori: culoarea roşie, galbenă, oranj, verde, violet şi indigo (R, G, O,
Ve, A, Vi, I)
Desfăşurarea jocului:
Învăţătoarea cere elevilor să ridice jetonul ce are culoarea sângelui ori culoarea
focului. Elevii ridică jetonul roşu.
Li se cere elevilor să spună ce culoare are grâul când e copt. Elevii spun că e vorba de
culoarea galbenă. Ei ridică jetonul galben.
Ce culoare are coaja portocalei? Portocala are culoarea portocalie sau oranj. Din ce
combinaţie de culori iese culoarea oranj? Ce fel de culori sunt culorile: roşu, galben şi
oranj?
Care este cea mai caldă culoare?
11
Varianta 1:
Copiii sunt împărţiţi în două grupe, fiecare alegându-şi câte un conducător;
Învăţătoarea le cere să se consulte iar conducătorul de grup să răspundă;
Ridicaţi jetonul de culoarea ierbii crude de primăvară (Ve)
Care jeton seamănă cu cerul limpede şi curat? (A)
Ce culoare obţinem dacă vom culoarea albastră cu puţin roşu? (Vi)
Câştigă echipa care răspunde la toate întrebările adresate de învăţătoare.
12
Varianta 2:
Pe o fructieră mare se află mai multe fructe.
Coloraţi-le folosind culori calde şi reci:
mere – roşii ca focul
pere – galbene – aurii
portocale – portocalii
prune – albastre
struguri – violet
frunze proaspete – verzi
13
7. Concepeți o activitate pentru perioada preșcolară utilizând un joc didactic pt formarea
deprinderilor grafic-coloristice.
PROIECT DIDACTIC
Data:
Grupa: mare
Şcoala:
Aria curriculară: Arte şi Tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea tematică: Prietenia
Forma de realizare: activitate integrata integrată (AVAM+MEM+CLR+MM)
Tema lecţiei: Curcubeul (Linia – element de limbaj plastic)
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Competenţe specifice
Arte vizuale și lucru manual
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin
desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;
1.2. Observarea liniei, a punctului şi a culorii în ipostaze familiare, în spaţiul
înconjurător
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple
de exprimare specifice artelor;
Competenţe integrate:
Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit
clar şi rar
1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale,
în contexte de comunicare cunoscute;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
Matematică şi explorarea mediului
1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0-10/* în concentrul 0-
31, folosind poziţionarea pe axa numerelor
Muzică şi mişcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de
exprimare
Obiectiv fundamental
Formarea deprinderii de a realiza o lucrare după o temă dată;
Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele adecvate, de a
adopta o poziţie corectă în timpul lucrului;
Dezvoltarea atenţiei voluntare;
Educarea interesului pentru frumos, a gustului estetic şi a simţului civic
Obiective operaţionale
a. Cognitive :
O 1 -să denumească corect culorile curcubeului
O 2 -să precizeze locul fiecarei culori din curcubeu (a doua, a patra etc.)
O 3 - să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării;
O 4 -să schiţeze în prealabil cu creionul lucrarea plastică, respectând tematica
b. Psiho-motorii:
O 1 – să mânuiască atent, eficient şi cu îndemânare instrumentele şi materialele de
lucru
O 2 – să manevreze cu grijă hârtia şi produsele din hârtie
c. Afective:
O 1 – să aprecieze lucrările celorlalţi
O 2 – să aleagă cea mai frumoasă lucrare plastică
Resurse:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
Turul galeriei
b) Mijloace de învăţământ: planşă-model, coli de desen, acuarele, pensule, palete,
stimulente
c) Forme de organizare : frontală, pe grupe, individuală.
Momentele Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice
Evaluar
lecţiei/ Durata Metode Mijloac Forme de
e
e organizare
EVALUARE Sunt analizate şi apreciate lucrările copiilor Turul galeriei Lucrările frontal Aprecieri
copiilor
(de către ei şi învăţător). Evidenţiate aspecte ca: verbale
respectarea ordinii din spectru a culorilor,
lucrare realizată curat, mod interesant de
dispunere a curcubeelor, realizarea corectă a
liniilor etc.
Copiii sunt invitați să deseneze un smile și să
il
lipească în dreptul lucrării care li s-a părut cel
mai
bine realizată.
DATA:
CLASA: a III-a
DISCIPLINA: Educaţie plastică
TEMA PLASTICĂ: Linia - element de limbaj plastic
SUBIECTUL: Farfurii decorative
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECŢIEI: Formarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza elemente de
limbaj plastic în vederea realizării unei compoziţii cu o temă dată;
Dezvoltarea dragostei pentru tradiţiile populare româneşti.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La finalul orei elevii vor şti :
OB. COGNITIVE :
O1 : - Să utilizeze corect terminologia specifică artelor plastice;
O2 : - Să definească linia ca element constructiv şi decorativ al spaţiului
plastic;
O3 : - Să recunoască diferitele tipuri de linii în imgini sau pe diferite
obiecte;
O4 : - Să diferenţieze liniile în funcţie de criteriile date (grosimea, poziţia
spaţială, forma)
O5 : - Să realizeze lucrări corecte, originale, în conformitate cu indicaţiile
date;
O6 : - Să folosească culori specifice acestui subiect, pe baza explicaţiilor
primite, pentru a realiza armonia cromatică a lucrării;
O7: - Să analizeze cu sprijin lucrările lor şi ale colegilor, raportându-se la
criteriile de evaluare precizate.
OB.AFECTIVE :
O8 - Să participe activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor ;
OB.PSIHOMOTORII :
O9- Să realizeze corect sarcinile de lucru în conformitate cu cerinţele
formulate
O10 - Să mânuiască corect ustensilele de lucru;
O11- Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului şi pe tot parcursul
orei
1. RESURSE PROCEDURALE :