Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Data : 25.03.2010
Şcoala : Şcoala Generală TĂURENI
Propunător : prof. învăţământ primar Şuteu Simona-Cristina
Aria curriculară :Optional
Disciplina : Arta decorativa
Clasa : a IV-a
Subiectul : Confecţionarea „Iepuraşului de Paşti” şi „Încondeierea ouălor”
Tipul lecţiei : Formare de priceperi şi deprinderi
Strategii didactice : Conversaţia,povestirea,explicaţia,observaţia,munca independentă,
dramatizarea
Materiale didactice : mostră,planşă
Materiale necesare :mănuşă cu cinci degete,vatelină,hârtie
glasată,carioca, foarfece, ac,aţă, aracet, bucăţi de piele roşie, bucăţi de blăniţă,boabe
piper, panglică, griş, ouă goale, lac, acuarele, conuri de brad,carton
Evaluare : frontală,individuală
Obiective operaţionale
Pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1 - să denumească materialele necesare realizării compoziţiei;
O 2 -să execute corect operaţiile (conturare, decupare, lipire,cusut) necesare
realizării lucrării, respectând etapele de lucru;
O 3- să realizeze compoziţia, folosind materialele date, în mod curat şi îngrijit şi în
timpul dat;
O4- să aprecieze lucrarea proprie şi a celorlalţi elevi, respectând criteriile date;
O5 -să identifice modalităţi de folosire a produsului ;
O6-să aprecieze critic şi autocritic lucrările realizate;
O7-să decoreze cât mai original lucrarea propusă.
b) psiho-motrice :
O8 - Să mânuiască corect instrumentul de tăiat, respectând normele de protecţia
muncii;
c) afective :
O9 - să manifeste interes şi disponibilitate pentru obţinerea produsului;
O10 – să colaboreze optim în cadrul grupei.
d) sociale :
O11 - să cunoască semnificaţia Paştelui ;
O 12 - să indice datini , obiceiuri , tradiţii sau superstiţii de Paşti
Strategia didactică: activ – participativă
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe, în echipă.
Resurse:
a)umane: clasa de elevi
b)bibliografie :

1
“Curriculum naţional”, Programe şcolare pentru clasa a IV-a,Bucureşti,1998
V. Faliboga, V. Ghergu -,,Abilităţi practice-Ghid metodic, cls. I-IV’’, Ed.AXA, 2001
“Caietul învăţătorului”,Ed.Aramis,2008
c)temporale:50 minute

2
Dur OB ELEMENTE ESENŢIALE DE CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢELE ata .
Metode şi Mijloace de
LECŢIEI OP Activitatea învăţătorului Activitatea elevului
procedee învăţământ
.

1.Moment O1 Voi asigura condiţiile necesare Elevii îşi pregătesc


organizatoric 1’ desfăşurării în condiţii optime a orei de materialele necesare
abilităţi practice. pentru începerea orei.
2.Discuţii 2’ O1 ,,În ce anotimp ne aflăm?’’ ,,Primăvara’’ conversaţia
pregătitoare 1 ,,Care sunt transformările care au loc în ,,Vremea se încălzeşte,
(captarea O1 natură în acest anotimp?’’ zilele se măresc, nopţile
2
atenţiei) se micşorează, se întorc
păsările călătoare din
ţările calde, apar
,,Ce sărbători importante au loc primele flori, etc.’’
primăvara?’’ ,,Ziua Mărţişorului, Ziua
Mamei,
,,Ce sărbătoresc românii de Paşti?’’ Paştele’’
,,Învierea Domnului
Iisus Hristos’’
,,Care este personajul mult aşteptat de voi ,,Iepuraşul de Paşti’’
cu ocazia acestei sărbători?’’

,,Ce vă aduce el?’’ ,,Ouă roşii sau divers


colorate şi dulciuri’’
3.Anunţarea 2’ O9 Cu toţii aşteptăm Sfintele Paşti,o zi Elevii ascultă cu interes. explicaţia
temei şi a unică, deosebit de importantă în viaţa
obiectivelor creştinilor. De aceea,în afară de curăţenia
casei,de mâncărurile gustoase,aranjate
frumos şi de tradiţionalele ouă roşii vă
propun să realizăm ,,Iepuraşul de
Paşti’’,pe care îl puteţi oferi în dar fraţilor Gruparea elevilor pe
voştri mai mici. De asemenea vom ateliere.
încondeia şi ouă cu care vom umple
coşuleţele pregătite. Pentru aceasta ne
vom împărţi în două ateliere de lucru,
urmând ca ora viitoare să schimbăm
atelierele.
4.Prezentarea 2’ O1 Voi prezenta lucrarea model şi vom Elevii observă şi conversaţia lucrare
şi intuirea analiza împreună elementele încearcă să descopere model
modelului componente, materialele folosite. etapele construirii
acestei lucrări.
5.Explicarea 3’ O2 ,,Acum vă voi demonstra cum se poate „Carton, foarfecă, explicaţia
şi construi acest minunat iepuraş, dar mai creioane colorate,
demonstrarea întâi să observăm materialele pe care le aracet, vată,etc.’’ demonstraţi
tehnicii de aveţi pe bancă şi pe care urmează să le a
lucru folosim şi noi. Puteţi să le enumeraţi?’’

Explicarea ,pas cu pas, a modului de


realizare a iepuraşului : Elevii ascultă cu atenţie
 mai întâi vom decupa un suport de explicaţiile oferite şi apoi
carton de forma şi mărimea dorită ; un elev va repeta
 vom decupa din hârtia glasată aceeaşi etapele confecţionării
formă ca a suportului de carton; iepuraşului şi a
 lipim hârtia glasată de carton cu ajutorul încondeierii ouălor.
aracetului;
 luăm mănuşa cu cinci degete,o
întoarcem pe dos şi coasem trei
degete (mare,arătător şi mic) ;
 urechile iepuraşului vor fi două din
degetele mănuşii(mijlociul şi inelarul) pe
care le vom umple cu vată,lână,
vatelină ;
 umplem şi restul mănuşii cu vată ;
 pentru a realiza capul iepuraşului,vom
lega mănuşa cu elastic la o distanţă de
4-5 cm faţă de partea de jos a urechilor ;
 ochii îi facem din boabe de piper,
mărgele,hârtie glasată,nasturi pe care îi
lipim cu aracet ;
 mustăţile le confecţionăm din fire sau le
desenăm cu carioca ;
 gura o decupăm din bucata de piele
roşie sau hârtie şi o lipim şi pe aceasta
cu aracet;
 codiţa o decupăm din bucăţica de blană
şi o lipim cu aracet;
 la sfârşit coasem mănuşa(mai larg) în
partea de jos ;
 lipim iepuraşul pe suportul de carton ;
 la gât punem funda iepuraşului pe care
o facem din panglică.

Explicarea modului de încondeiere a


ouălor :
- oul a fost golit şi curăţat în prealabil;
- pe baza modelului veţi picta pe ou cu
acuarele modelul dorit de voi ;
- puteţi folosi diferite linii,puncte,figuri
geometrice,flori,important este ca întreg
oul să fie acoperit ;
- se dă cu sclipici ;
- la final vom lăcui oul pentru a-şi păstra
culorile.

6.Realizarea 27’ O2 În timp ce unii lucrează, eu voi da Elevii execută lucrarea conversaţia
propriu-zisă O3 explicaţiile necesare celor care nu au încercând fiecare să
a lucrării O7 înţeles. Voi atenţiona elevii să respecte dea o notă de exerciţiul
O8 ordinea şi disciplina . originalitate.
O9 munca
O1 independentă
0
7.Evaluarea 3’ O4 După terminarea lucrărilor, pe ateliere Elevii vor analiza conversaţia
lucrăriilor O5 elevii vin în faţa clasei,iar ceilalţi vor face lucrările şi le vor observaţia
O6 aprecieri după următoarele criterii: aprecia. analiza
- corectitudinea redării lucrării; comparaţia
- aspectul estetic;
- originalitate;
8.Conexiune 2’ O1 Dacă ar fi să realizaţi aceste lucrări acasă, Numesc doi elevi care
inversă cum aţi proceda? prezintă cele învăţate.
9.Dramatizare 6’ O1 Anexa Trei elevi vor prezenta dramatizare
1 povestea „Ajun de Paşti
O1 lângă bunica” de Ana
2
Ezeanu.
10.Curăţenia 2’ Elevii vor face curat la
la locul de locul de muncă.
muncă
Anexa

Povestea intitulată „Ajung de Paşti lângă bunica” de Ana Ezeanu


„Radu dormea liniştit şi fără griji,mai ales că era sâmbătă. Deodată,un miros plăcut
pătrundea în odaia sa. Se trezi imediat. În pijama,aşa cum era,se duse în bucătărie unde bunica
robotea de zor. Pe masă stăteau înşiraţi cozonacii abia scoşi din cuptor,crescuţi de parcă tăvile
le-ar fi rămas prea mici. Bunica îi aranja şi şoptea fiecăruia ceva.
- Bunico,bunico,cât sunt de frumoşi cozonacii tăi,ce mari au crescut şi ce bine miros –spuse
Radu mângâindu-i uşor ca să simtă căldura acestora. Dar ce le şopteai?
- Păi,le spuneam să nu mă facă cumva de ruşine şi să dea înapoi,ci să rămână aşa crescuţi
şi pufoşi.
- Aşa-i,bunico,cum faci tu cozonaci,nu face nimeni. Of,tare mi-ar fi plăcut să te ajut şi eu,
spuse Radu cu regret în glas.
-....Lasă nepoate,nu te necăji că tu mă vei ajuta să vopsesc şi să încondeiez ouăle. Avem
treabă,de nu ştiu dacă ne va ajunge ziua întreagă.
- Eu tare vreau să te ajut,dar crezi că voi şti cum să le colorez şi să le încondeiez?
- Sigur că vei reuşi,dacă te vei gândi cu dragoste la toţi cărora le vei oferi. Fiindcă atunci
când le colorezi,urezi ceva anume celui căruia îi vei oferi oul respectiv.
- Cum?Fiecare culoare vorbeşte anume,spune ceva?- întreabă Radu nedumerit.
- Sigur!Uite,cele colorate cu culoare roşie arată câtă dragoste ai pentru cineva. Celor cărora
vei oferi ouă colorate verzi,le doreşti tinereţe veşnică şi sănătate.
- Dar cele galbene ce spun,bunico?
- Cele galbene urează căldură şi multă bucurie.
- Să nu-mi spui că şi cele albastre vor să spună ceva!
- Păi,albastru înseamnă seninătate,linişte şi pace,spuse bunica cu un zâmbet în colţul gurii.
- Atunci hai repede,bunico,să vopsim multe ouă,fiindcă eu am mulţi prieteni!
Şi uite aşa bunica şi nepotul s-au apucat de treabă. Şi nu a fost simplu deloc. Au pregătit
culorile, apoi au fiert ouăle,le-au vopsit şi au început să le facă mici semne cu ceară să nu le
încurce cumva.
- Mamei şi lui tata o să le dau câte un ou roşu că tare-i mai iubesc,spuse Radu. Ancuţei o
să-i ofer un ou verde,lui Alexandru unul albastru.
Şi tot aşa Radu repartiza ouă pentru fiecare,iar pentru bunica şi bunicul său puse deoparte
într-un coşuleţ de toate culorile.
- Uite,bunico,pentru voi am pus ouă roşii fiindcă vă iubesc mult,mult de tot,verzi fiindcă
vreau să nu îmbătrâniţi şi să fiţi sănătoşi,galbene ca să fiţi veseli,dar şi albastre ca să nu aveţi
griji niciodată.
Bunica îşi luă în braţe nepotul şi îl mângâie cu duioşie,bucurându-se că Radu a mai învăţat
ceva ce-i va ajuta mai târziu să fie un om bun şi să iubească pe cei din jur. Iar ouăle de parcă ar
fi înţeles bucuria lor,au început să lucească şi mai tare în iarba presărată anume în coşuleţul de
pe masă. Ştiau că nu mai este mult şi vor auzi urarea : Hristos a înviat.”

S-ar putea să vă placă și