Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECŢIE

I. DATE GENERALE

Unitatea de învăţămânat:
Data:
Obiectul: Educaţie artistică
Clasa: clasa a XI-a
Durata: 50’
Subiectul lecţiei:Evaluare – Fişă de patrimoniu
Tema plastica :Patrimoniul mobil
Propunator:
Tipul lectiei: Evaluare
Scopul: Insuşirea noţiunilor referitoare la Patrimoniul naţional

Competenţe generale şi specifice


1. Valorificarea elementelor de patrimoniu cultural
1.1 Identificarea elementelor de patrimoniu local, în contextul patrimoniului naţional, după repere stilistice şi istorice
1.2 Evaluarea elementelor de patrimoniu, înscrise în liste, ca bază pentru identificarea, semnalarea şi promovarea
prin proiecte a unora neclasificate
1.3 Elaborarea unor fişe de patrimoniu pentru elementele de patrimoniu local (de exemplu, pliante, reportaje,
media etc.)
1.4 Elaborarea de materiale de prezentare şi de promovare a patrimoniului local
1.5 Iniţierea unui demers de includere în patrimoniul regional, naţional a unor elemente de patrimoniu local
2 Utilizarea elementelor componente ale limbajului cultural artistic
2.1 Structurarea propriilor atitudini estetice faţă de fenomenul cultural-artistic
2.2 Exprimarea în spaţiul public, cu ajutorul mijloacelor artistice, a propriei atitudini privind valorile culturale
2.3 Identificarea de criterii pentru autoanaliza critică în ipostazele: consumator şi producător al actului artistic

 Metode didactice:
o CONVERSAŢIA - m1
o EXPLICAŢIA - m2
o DEMONSTRAŢIA - m3
o OBSERVAŢIA - m4
o EXERCIŢIUL – m5

Obiectiv afectiv : - dezvoltarea simţului estetic

Mijloace de invatare: Manualul de Educaţie artistică pentru clasa a XI-a, autor Adina Nanu, editura CD Press
Materiale speciale de lucru: Albume de artă, imagini demonstrative
II. SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Secvenţa didactică Timp Unităţile esenţiale de conţinut Strategii Activitatea Competenţe Mijloace Observaţii
crt. didactice elevului specifice materiale
Moment organizatoric 2 min. - Elevii şi proferorul se conectează pe - Se conecteză
platforma Google Classroom pe platfoma Albume de
1 - Pregătirea materialului didactic Google artă
- Verificarea materialelor necesare orei Classroom
- Pregătesc
materialul
necesar orei
Captarea atenţiei . - Conversaţie despre m1 - Răspund - Power
2 3 min. cunoştinteleanterioare despre m2 intrebarilor 1.1 Point, manul
patrimoniul mobil si imobil adresate 1.2 de Educaţie
artistică

Reactualizarea 5 - Elevii sunt intrebati daca cunosc m1 - Răspund 1.1 - manual


3 cunoştiinţelor min. diferenţa dintre patrimoniul mobil întrebărilor 1.2 Educaţie
şi cel imobil? adresate artistică
- Ce numim Patrimoniu ?
Anunţarea temei şi a 2 - Se anunţă tema lecţiei – Evaluare – Fişa m2 - Observă Manual
4 subiectului min. de patrimoniu mobil exemplul Educaţie
propus artistică,
- pregatesc clasa a XI-a
materialele
Desfăşurarea lecţiei 20 Se prezintăconţinutul fişei unui obiect de m1 - Elevii - Manualul Profesorul
5 min. artă din patrimoniu mobil: m2 urmăresc şi 1.1 de Educaţie apeleaza
1. Ce reprezintă lucrarea? m3 pun în practică 1.2 artistică si la
2. Ce dimensiuni are? m5 etapele de 1.3 pentru clasa cateva
3. Care sunt materialele şi tehnica m6 lucru pentru 2.1 aXI-a, autor inflexiuni
folosită? realizarea fişei Adina Nanu ale vocii
4. Cine este autorul si ce ştim de patrimoniu - Power pentru a
despre el ? - elevii Point capta
5. Când a fost făcută ? realizează - Albume de atenţia
6. Care este starea ei de reproducerea artă
conservare ? unul obiect din -
7. Din ce contraste cromatice este patrimoniul Reproduceri
alcătuit acordul culorilor ? mobil sau al în format
8. Ce tip de compoziţie este (statică, unei picturi digital
dinamică, inchisa, deschisă,
figurativă, nonfigurativă, cu câte
centre de interes) ?
9. Care este părerea voastră
personală ?
Profesorul trimite elevilor un
assignment, în care vor ataşa fişele
de patrimoniu finalizate.
Ulterior acestei fişe, elevii vor realiza
o schiţă a obiectului de patrimoniu,
folosindu-se de cunoştinţele asimilate
în orele anterioare.
Evaluarea lucrarilor 5 min. Elevii vor raspunde în format digital m4 - elevii isi O4
6 întrebarilor, folosind platforma google autoevalueaza
classroom. lucrarile
PROIECT DE LECŢIE

I DATE GENERALE

Unitatea de învăţământ:
Data:
Obiectul: Educaţie plastică
Clasa: clasa a VI-a
Durata: 50’
Subiectul lecţiei: Arta bizantină
Tema plastică :Privire de ansamblu asupra istoriei artei europene
Propunător: Vladic Ana-Constantina
Tipul lecţiei: Formare a priceperilor si deprinderilor
Scopul: Însuşirea noţiunilor referitoare la istoria artei

Competente generale şi specifice


1. Receptarea cu sensibilitate şi spirit critic a mesajelor artistic-vizuale în scopul formării culturii artistice de bază
1.1 Interpretarea de mesaje şi semnificaţii transmise prin limbaj artistic în cazul artelor decorative
1.2 Analizarea valenţelor expresive ale limbajului plastic în compoziţii diverse
1.3 Recunoaşterea unor forme de comunicare artistică, plastică şi decorativă, pe teritoriul României
2 Utilizarea de instrumente şi tehnici variate specifice artelor vizuale plastice şi decorative
2.1 Utilizarea limbajului plastic, a tehnicilor şi instrumentelor variate în cadrul studiului după natură şi/sau compoziţiei
2.2 Valorificarea valenţelor expresive ale limbajului plastic în studiul după natură şi/sau al compoziţiei
3 Exprimarea ideilor, a sentimentelor şi mesajelor, utilizând limbajul artistic-vizual în contexte variate
3.1 Explorarea unor modalităţi noi de exprimare a ideilor, a sentimentelor şi a mesajelor prin compoziţii plastice
3.2 Conceperea de produse artistice creative, originale şi funcţionale, în cadrul unor evenimente la nivel local sau la
nivel de comunitate

Metode didactice:
o CONVERSAŢIA - M1
o EXPLICAŢIA - M2
o DEMONSTRAŢIA - M3
o OBSERVAŢIA - M4
o EXERCIŢIUL - M5

Obiectiv afectiv : Formare a priceperilor şi deprinderilor


Mijloace oficiale :
Programa şcolară pentru disciplina Educaţie plastică, clasa a VI-a, aprobată prin OM Nr. 3393 /28.02.2017
Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a
Mijloace de învăţare: Manualul pentru clasa a VI-a, Elena Stoica, Adina Şerbănoiu, Adina Grigore, Editura Ars
Libri
Materiale speciale de lucru: Albume de artă, imagini demonstrative, Power-Point

III. SCENARIUL DIDACTIC


Nr. Secvenţa didactică Timp Unităţile esenţiale de conţinut Strategii Activitatea elevului Competenţe Mijloace Observații
cr. didactice specifice materiale
Moment 2 - Profesorul se conectează pe - Elevii se conectează
organizatoric min. platforma Google Classroom pe platforma Google Laptop
1 - Pregătirea materialului didactic Classroom
- Verificarea materialelor necesare - Pregătesc materialul
orei necesar orei
Captarea atenţiei 3 - Elevii sunt întrebaţi despre ce M1 - Răspund la Imagini,
2 min. au realizat în orele anterioare M2 întrebarile adresate 1.1 reviste,
(contrastele cromatice, desen, 1.2 albume
istoria artei) de artă
Reactualizarea 5 - Profesorul adresează întrebări M1 - Elevii răspund
3 cunoştiinţelor min. despre cunoştinţele anterioare întrebărilor ce le sunt
despre Arta antică Greacă, adresate
Egipteană şi Romană
Anunţarea temei şi a 2 - Se anunţă şi se notează pe flux tema M2 - Notează tema 2.1
4 subiectului min. plastică : Arta bizantină plastică şi subiectul 2.2
Se anunţă principalele obiective : lecţiei 3.1
-Vom recapitula câteva noţiuni pe care
le-aţi învăţat în orele anterioare despre
istoria artei
- Pentru o însuşire mai bună a
cunoştinţelor, elevii vor viziona un
material în format Power Point prin care
se exemplifică şi se însumează cele mai
importante caracteristici ale Artei
bizantine şi ce am moştenit pana în ziua
de azidin acest stil noi,românii, prin
credinţa noastră.
Desfăşurarea lecţiei 30 Prezentarea filmului power-point M1 - Urmaresc şi - Albume Profesorul
5 min. reprezentând cele mai importante M2 analizează din punct 2.1 de apeleaza
caracteristici ale stilului bizantin, precum M3 de vedere plastic 2.2 iconografi si la
şi importanţa cunoaşterii acestei artei M5 proiecţiile power-point 3.1 e cateva
religioase pentru caracterul etnicităţii M6 - Răspund întrebarilor - inflexiuni
poporului nostru. Pe baza acestui film adresate de către manualul ale vocii
elevilor li se adresează întrebări despre profesor digital de pentru a
diferitele edificii importante ale acestei - Pun în practică educaţie capta
perioade, din lume şi din ţara noastră. etapele de lucru plastică atentia
Pe baza acestui material elevilor li se explicate pentru
explică prin exemplificări şi li se - Cer îndrumarea clasa a
adresează întrebări despredeferitele
tipuri de icoane, semnificaţia culorilor profesorului VI-a
folosite, etapele pictării icoanei pe lemn, - Identifică diferitele
expresivităţi şi semnificaţii, materialele genuri de icoane
folosite, rolul luminii în icoane, - Recapitulează
semnificaţia culorilor. informaţiile noi primite
Elevii sunt indrumaţi să identifice pe în timpul orei de
imagini diferitele tipuri de icoane, pentru educaţie plastică
a le putea identifica şi în viaţa cotidiană.
Pentru o însuşire mai bună a
cunoştinţelor, elevii vor realiza o icoană
în stil bizantin, ce o vor finaliza în orele
ulterioare
Pe parcursul realizării lucrărilor practice
de către elevi, profesorul îndrumă şi
corectează fiecare elev în parte,
ajutându-l să îşi însuşească cunoştinţele
practice şi tehnice despre arta
bizantinădar şi să se exprime şi să îşi
dezvolte în mod personal abilităţile de
creaţie.
Evaluarea lucrarilor 5 La finalul ore elevii sunt rugaţi sa M1 - Elevii îşi 2.1
6 min. identifice diferenţele dintre icoane şi M4 autoevaluează 2.2
tehnici de lucru lucrările 3.1
- Ascultă aprecierile
profesorului

S-ar putea să vă placă și