Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

ŞCOALA:

PROFESOR: na- Constantina

GRUPA: Avansati 2
ORA: 13:00 – 13:50
DATA: 11.12.2023
ARIA CURRICULARA; ARTA
OBIECTUL: EDUCATIE PLASTICA
DURATA DE TIMP: 50 min.
Dintre care:
10 min. predare / recapitulare
35 min. elaborarea temei
5 min. evaluare

TEMA PLASTICA: Contrastul complementar

SUBIECTUL APLICATIC:
TIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi
COMPETENȚE GENERALE: 2. Utilizarea de instrumente și tehnici variate specifice artelor vizuale plastice și decorative
COMPETENȚE SPECIFICE:2.1. Utilizarea în contexte variate a instrumentelor corespunzătoare diverselor tehnici
OBIECTIVUL DE REFERINTA: Evidenţierea contrastului închis-deschis

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 Să facă diferenţierea dintre petele de culoare închise şi cele deschise.


O2 Să obţină griuri colorate prin amestecul culorilor cu gri neutru (mai închis sau mai deschis).
O3 Să obţină efectul de închis-deschis (clar-obscur)

OBIECTIVUL AFECTIV: dezvoltarea gustului estetic

METODE DIDACTICE: M1 observaţia; M2 explicaţia; M3 conversaţia; M4 demonstraţia; M5 exercitiul

MIJLOACE DE INVATARE: planşe, reviste de artă, cărţi, lucrări ale colegilor, internet

MATERIALE DE LUCRU: foaie de hârtie, creion, pensule, culori (acuarele, tempera sau acrilic)

EVALUARE: chiestionarea orala, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE: „Educaţie plastică” Manual pentru clasa a-V-a, Album metodic, Istoria artei, internet, fotografii

https://ro.pinterest.com/morari8570/contrast-%C3%AEnchis-_-deschis/

https://www.revista-atelierul.ro/2010/04/26/contrastele/
Nr. Secvenţa Timp Unităţile esenţiale Strategii Activitatea Obiective Mijloace Observaţii
cr. didactică de conţinut didactice elevului materiale
1 Moment 2 Asigurarea condiţiilor Pregătirea Formare de Hârtie A3,
organizatoric min. optime desfăşurării celor necesare priceperi şi pensulă, -
lecţiei. desfăşurării deprinderi culori.
Pregătirea orei de curs
materialului didactic
necesar.
2 Captarea 3 Prezentarea M2, M3, Observarea O1 Imagini pe
atenţiei min. materialelor didactice M4 materialelor grup, -
prezentate lucrări
colegi,

3 Reactualizarea 5 Reactualizarea Participare la O1, O2, O3 imagini


cunoştinţelor min. cunoştinţelor privind M1. oră -
compoziţia, răspunzând la
contrastele cunoscute. întrebări
4 Desfăşurarea 30 În timp ce elevii M1, Realizarea
lecţiei min. lucrează, profesorul îi M2, compoziţiei O1, Hârtie A3, -
ajută cu noi explicaţii, M3, ţinând cont de O2, pensulă,
le explică individual, M4, cerinţe. O3, culori
la nevoie intervine. În M5, Întreabă dacă
măsura timpului au nelămuriri
disponibil, jocul cu privire la
„cerculeţul-personaj”. temă.
5 Evaluarea 10 Se realizează o Prezintă Expoziţie pe
lucrărilor min. miniexpoziţie. Se fac M1, lucrarea după Asigurarea podium cu -
aprecieri cu privire la M3. criteriile feedback- lucrările
lucrările executate de stabilite. ului la realizate la
elevi, care sunt Apreciază lecţie. lecţie.
solicitaţi să comentrze lucrările
propriile lucrări şi pe colegilor după
cele ale colegilor. Se aceleaşi
fac precizări cu privire criterii.
la continuarea
exerciţiului.
Se strâng materialele.

S-ar putea să vă placă și