Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1 SUPLACU DE BARCAU
Proiect didactic
Propunător:
Prof.Înv.Preşc.DURNYE LUCIA MARIOAA
AN ȘCOLAR : 2018-2019
A) ALA 1
B) ADP
Întâlnirea de dimineaţă:
- Salutul
-Prezenţa
-Calendarul naturii
-Împărtăşirea cu ceilalţi –“Cum vă simţiţi astăzi?”
-Activitatea de grup- “Mama își caută puiul”
-Noutatea zilei-”Vizita cățelului Scooby Doo”
D) ALA II
NIVELUL:I
GRUPA: mijlocie
DATA:
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Jocuri și activități liber alese ALA 1
TEMA ACTIVITĂȚII:”De-a medicul veterinar”, ”Cuşcă pentru căţeluş”,
„Care este căsuţa căţelului?”
FORMA DE REALIZARE: Joc de rol/ Construcții/Stiinta
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea potențialului creativ al copiilor prin
antrenarea lor în activităţi variate, realizate sub formă de joc sau în spiritul jocului.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
JOC DE ROL - „De-a doctoral veterinar”
O1- să consulte câinele bolnav;
O2- să prescrie tratamentul potrivit;
O3- să panseze lăbuţa căţelului.
CONSTRUCŢII - „Cuşcă pentru căţeluş”
O1- să construiască o cuşcă pentru căţeluş
O2- să aşeze corespunzător cuburile puse la dispoziţie, pentru a obţine tema
propusă.
O3-Să manifeste un comportament de cooperare în grup pentru îndeplinirea unei
activități comune.
ŞTIINŢĂ-„Care este căsuţa căţelului?”
O1- să unească cu o linie căsuţa câinelui şi cea a pisicii;
O2-să coloreze căţelul.
NIVEL: I
GRUPA:
DATA:
TEMA ANUALĂ : “Când/cum şi de ce se întâmplă”?
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Animale domestice“
TEMA ACTIVITĂŢII: “ Căţeluşul fericit “
FORMA DE REALIZARE :Activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE : DLC+ DEC
MIJLOC DE REALIZARE : memorizare/modelaj
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de cunoştinţe şi deprinderi
SCOPUL: Dezvoltarea expresivităţii limbajului oral şi exersarea unor deprinderi,
comportamente şi atitudini în contexte variate.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
-să realizeze prin tehnica modelajului tema propusă dovedind prin comportament
sentimente de bucurie, afecţiune, empatie faţă de personajul din poezie (căţeluşul );
-să recite poezia expresiv respectând intonaţia , ritmul, pauzele gramaticale;
-să alcătuiască propoziţii corecte din punct de vedere gramatical, utilizând expresii
şi cuvinte din poezie ;
-să modeleze osul prin mişcarea translatorie a mâinii faţă de planşetă;
-să respecte indicaţiile educatoarei;
- să analizeze propria lucrare sau a colegilor aducând argumente privind aprecierea
făcută.
NIVELUL:I
GRUPA:
DATA:
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Jocuri și activități liber alese ALA 2
TEMA ACTIVITĂȚII:”Câinele ciufulit”, ” La cine s-a oprit căţelul?”
FORMA DE REALIZARE: joc de mişcare/ joc liniştitor
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei
şi rapidităţii în reacţii.
OBIECTTIVE OPERAȚIONALE:
-Să-și coordoneze mișcările cu ritmul solicitat de educatoare;
-Să respecte regulile stabilite de comun acord cu membrii grupului;
-Să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă fair-play .
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demostrația, conversaţia, exerciţiul,
jocul.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: căţelul Scooby Doo, mască de căţel, căsuţa
câinelui.
FORME DE REALIZARE: frontal, individual, pe grupe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-”Curriculum pentru învățământul preşcolar”-București, 2009
”Labirintul jocurilor”—Antologie de jocuri pentru preşcolari, Editura Arlequin-
2015
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR LIBER ALESE (ALA 2)
CĂŢELUŞUL
Căţeluşul meu cel drag,
Spune-mi ci-n-te-a supărat,
Că deloc nu ai lătrat ?
Eşti flămând, nu ai mâncat?
Am să-ţi dau acum un os
Plin cu carne şi gustos,
Să văd nu eşti bucuros ?