Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mica

Tema anuala de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema proiectului: “Bucuriile toamnei”

Tema saptamanii: “Flori de toamna”

Tema activitatii: Crizantema

Tema plastica: Pata de culoare in tehnica dactilopicturii

Tipul activitatii: Formare de priceperi si deprinderi

Categorii de activitati de invatare: Domeniul Estetic si Creativ

Forma de realizare: activitate practica, dactilopictura

Scopurile activitatii: formarea deprinderii tehnice de dactilopictura, prin implicarea analizatorilor visual
si tactil-kinestezic; aplicarea deprinderilor igienico-sanitare adecvate modului de lucru, educarea
gustului esthetic fata de frumosul din natura, arta si viata sociala.

Obiective operationale:

- sa realizeze lucrarea utilizand tehnica dactilopicturii

- sa aplice correct tehnica pe baza explicatiilor date de educatoare

- sa execute exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainii

- sa evalueze lucrarile realizate pe baza criteriilor stabilite

Strategii didactice:

Metode si procedee didactice: Conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul, instructajul

Mijloace didactice: plansa model, acuarele, apa, servetele

Forme de organizare: Frontal, individual

Durata: 15-20 de minute


EVENIMENTUL CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Moment organizatoric Asigurarea conditiilor Observarea
optime, pentru desfasurarea comportamentelor
activitatii propriu-zise: copiilor
- aerisirea salii de
grupa
- asezarea scaunelelor
si a masutelor
- asezarea
materialului didactic
pe masuta
Captarea atentiei Se face printr-o scurta Problematizarea
povestire a educatoarei care Conversatia
ii anunta ca Zana Toamna a
trecut pe la ei si le-a adus in Crizantema
dar o crizantema, doar ca Frontal
aceasta s-a ofilit si are nevoie
de ajutorul lor pentru a-i
reda culoarea
Anuntarea temei “Astazi impreuna cu Zana Explicatia
Toamna vom readuce la Frontal
viata o frumoasa crizantema Plansa
folosind tehnica Zana Toamna
dactilopicturii.” Toamna
Se prezinta copiilor tabloul
cu minunata crizantema
dinainte de a se ofili, apoi pe
urmatoarea tranzitie se vor
pregati de lucru:
“Eu strang pumnii si-I desfac,
Degetelor fac pe plac,
Un, doi, un, doi,
Toti suntem acum vioi.”
Se intuieste materialul de pe
masutele copiilor: acuarele,
plansa cu crizantema,
servetelele, apa.
Copiii sunt informati sa nu
introduca in gura culorile,
pentru ca se pot imbolnavi.
Prezentarea Se explica si se Exercitiul Evaluare formativa
continutului si dirijarea demonstreaza procedeele de -frontal orala
invatarii lucru: -individual Aprecieri verbale
- vom picta doar cu degetul -plansa cu modelul unei Aplauze
aratator, acest procedeu crizanteme
numindu-se dactilopictura; -acuarele
- se introduce degetul
aratator in amestecul
pregatit, apoi se asaza pe
crizantema, obtinandu-se
astfel o bulina;
- se repeta acelasi lucru, Explicatia
obtinand alte buline pentru a
readuce crizantema la viata; Demonstratia

Modelul educatoarei va
ramane expus pe tabla.

Se executa exercitii pentru


incalzirea muschilor mici ai Exercitiul
mainii: individual
“Eu strang pumnii si-I desfac,
Degetelor fac pe plac,
Un, doi, un, doi,
Toti suntem acum vioi.”

Educatoarea va face unele


recomandari privind modul
de lucru: sa lucreze ingrijit,
sa incerce sa nu pateze
hainele si sa nu murdreasca
masuta.

Obtinerea performantei La semnalul educatoarei, Conversatie Aprecieri pozitive


si asigurarea copiii vor incepe sa lucreze. - Frontal asupra activitatii
transferului In timp ce lucreaza, copiilor
educatoarea va da indicatii Stimulare
cu voce scazuta, va ajuta
acolo unde este cazul si va
scrie numele copiilor pe
lucrari.
Turul galeriei.
Cu ajutorul acestei metode,
copiii vor forma un sir si se
vor deplasa prin interioul
careului pentru a vedea
toate lucrarile si pentru a le
aprecia in ceea ce priveste
corectitudinea aplicarii
tehnicii de lucru.
Incheierea activitatii La finalul activitatii, Aprecieri positive
educatoarea va oferi cate o asupra activitatii
floricica fericita tuturor copiilor.
copiilor.
Lucrarile vor fi expuse pentru
a putea fi vazute si de
parintii copiilor.

S-ar putea să vă placă și