Sunteți pe pagina 1din 14

Portofoliu

Metodica predării
Matematicii

Student: Larisa Daniela Danci

An III, PIPP

Profesor : Magdaș Ioana


Proiect de activitatea

CLASA: a I-a

DISCIPLINĂ: Matematică și explorarea mediului (MEM)

TIPUL LECȚIEI: Predarea și învățarea de noi cunoștințe

TEMĂ: “Primavara. Adunarea cu trecere peste ordin”

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Imbogatoirea cunoștințelor referitoare la operația de adunare cu trecere peste


ordin prin valorificarea anotimpului curent

OBIECTIVE OPREATIONALE:

O1: Să enumere principalele schimbări suferite de natură odată cu venirea primăverii, pe bază imaginii
prezentate

O2: Să resolve corect exercițiile de adunare cu trecere peste ordin, respectând algoritmul specific

O3: Să calculeze operații de adunare cu trecere peste ordin, utilizând calcului scris

STRATEGII DIDACTICE

METODE DIDACTICE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea

MIJLOACE DIDACTICE: caiet de lucru individual, tiparizat

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
Moment Pentru o bună desfășurarea a Observarea
organizatoric activității se aerisește sală de grupă comportamentului
scăunelele sunt așezate în formă de copiilor
semicerc, se pregăteste materialul
necesar și copiii sunt introduși în
liniște în sală.

Reactualizarea Verificarea temelor din punct de Observarea Observarea


cunoştiinţelor vedere calitativ și cantitativ. Le cere Caietele de teme comportamentelor
elevilor să schimbe caietele între ei, elevilor
în vederea unei corectări cât mai
obicective.
Capatarea Cu ajutorul proiectorului se Demonstratia
atenției proiectează o imagine ce reprezintă Proiector
primăvara
Anunțarea Învățătoarea le povestește copiilor Conversatia
temei și a despre primăvară și le spune că vor
obicetivelor învață adunarea cu trecere peste
ordin
Dirijarea Pentru început, educatoarea le Obsrvarea
învăţării proiectează elevilor câteva imagini de Conversaţia  comportamentulor
primvara, apoi îi întreabă pe elevi ce elevilor si interesul
observă în imaigni: de exemplu, cum Proiectorul  manifestat fata de
se topește zăpada păsările care se activitate.
întorc din țările calde, înflorește
natură, etc.
După care învățătoarea le prezintă
câteva imagini cu flori, unele flori sunt
înflorite, iar altele sunt boboci, cere
elevilor să numere florile care au Imagini cu flori
înflorit, acestea sunt în nr de 35, după Explicaţia
care le cere să numere bobocii,
aceștia sunt în număr de 36, iar mai Caiete
apoi le cere acestora să afle, câte flori Pixuri
sunt în total, le explică care sunt pașii
pe care trebuie să îi urmeze pentru a
face acest calcul; Mai întâi le scrie
operația pe tablă 36+35= 30+6+30+5
după care se adună pe rând, mai întâi
zecile, după care sunt adunate
unitățile, și anume :

30+6+30+5=
Demonstratia
60+11= 71
Sau se explică modul adunării
numerelor unul sub altul :

11
36+
35
71
După ce învățătoarea le-a explicat
care sunt pașii pe care trebuie să îi Imagini cu pasari
urmeze pentru a rezolvă corect Si alte imagini
adunarea cu trecere peste ordin, le
mai da câteva exemple de
exerciții, și se prezintă mai multe
imagini, exemplu : "Din țările calde
s-au întors 43 de rândunele și 44
de vrăbiuțe. Câte păsări s-au întors
în total?" , etc.
OBȚINEREA Învățătoarea le propune elevilor
PERFORMANȚEI următorul exercițiu : Explicația Observarea
ȘI ASIGURAREA ■ va reprezenta zecile, de exemplu Tabla comportamentelor
TRANSFERULUI 1■= 10 ghiocei, iar ֍ va reprezenta copiilor si interesul
unitățile, 1֍ =1 ghiocel, după ce Caiete lor manifestat fata
aflăm câte zeci și câte unități avem, de activitatea care
vom rezolvă calculul. Pixuri se desfasoara
Atunci :
■ ■ ■ ■+ 40
֍֍֍֍ 4

=44 ghiocei

■■■ 30+
֍֍֍֍֍֍֍ 7

=37 ghiocei

Iar la final v-om număra câți ghiocei


avem în total :
44+37=
Învățătoarea le reamintește copiilor
că pot folosi oricare din metodă
învățată anterior .
44+37= 40+4+30+7= 70+11=81
O altă notație ar putea fi :
▲va reprezenta nr. zecior, adică
1▲= 10 păsări, iar ☼ va reprezenta
nr. unităților și anume, 1☼= o pasăre.
După ce învățătoarea le da copiilor nr
zecilor și mai apoi nr unităților, le cere
acestora să calculeze câte păsări sunt
în total .

ÎNCHEIEREA În încheiere, învățătoare face Conversaţia Aprecieri verbale


ACTIVITĂŢII aprecieri generale și individuale la
modul în care s-au descurcat elevii la
activitate, după care le mulțumește
pentru participare și îi roagă pe
aceștia să noteze tema de casă.

O probă de evaluare sumativă

Data…………………..
Nume………………………………………………………..

Prenume……………………………………………………

Evaluare matematicӑ

1) Calculeazӑ:

7+2= 55-28=

22+3= 41-12=

15+9= 62-19=

58+17= 49-18=

64+28= 78-29=

2) Colorează răspunsul corect după model:

20+32= 64 52 32 62-20= 40 32 42

24+40= 55 64 44 35-12= 22 32 23

25+15= 35 50 40 45-16= 15 29 23

44+27= 61 71 63 87-29= 58 48 39

3) Într-o grădină au înflorit 70 de zambile albe și cu 40 mai putitne zambile roz. Câte zambile roz au
înflorit? Câte zambile au înflorit în total?

4) Matei are 56 de lei, iar Ema cu 25 de lei mai puțin. Câți bani are Ema? Câți bani au cei 2 copii
împreună?

5) Dori a colecționat 43 de timbre, iar Mihai are cu 25 de timbre mai multe decât Dori. Câte timbre
are Mihai? Câte timbre au cei 2 băieți împreună?

6) Completeazӑ tabelul:
+ 13 27 19 29 44
44 57
35
62 89
52

- 33 42 21 37 29
93 51
84
77 40
54

7) Într-o grădină s-au plantat 97 de copaci, meri și cireși. Se știe că, s-au plantat 39 de meri, iar
restul sunt cireși. Câți cireși s-au plantat în grădină?

Data:
Disciplina: Matematică
Unitatea de învătare: Rezolvare de probleme
Evaluare sumativă

Obiective :

1. Să efectueze corect calculele atâta cele simple,cât și pe cele cu trecere peste ordin.
2. Să calculeze și să încercuiască răspunsul corect urmând modelul dat
3. Să aplice în rezolvarea problemelor cel puţin una dintre metodele de rezolvare învăţate
4. Să utilizeze corect metoda de rezolvare a problemei specific cerinţei date
5. Să rezolve corect problemă, utilizând calculele necesare
6. Să completeze tabelul cu rezultatele potrivite, urmărind modelul dat
7. Să utilizeze corect metoda de rezolvare a problemei specific cerinţei date

Barem de evaluare şi notare

Descriptori de performanţă: Calificative


Itemi Foarte bine Bine Sufficient Insufficient
1. -rezolvă corect şi -rezolvă parţial -rezolvă parţial -rezolvă incorect şi
complet toate corect : are maxim corect dar are mai incomplete exerciţiile:
calculele 3 greşeli de calcul mult de trei are mai mult de 12
greşeli de calcul greşeli de rezolvare
2. -rezolvă corect şi -rezolvă parţial -rezolvă parţial -rezolvă incorect şi
complet:efectuează corect: efectuează corect: realizează incomplet exercitiul
corect calculele şi parțial calculele și parţial correct
încercuieşte răspunsul are 2 greșeli calculele și are
corect mai mult de 4
greșeli
3. -rezolvă corect şi -rezolvă parţial -rezolvă parţial -rezolvă incorect şi
complet: realizează corect: realizează corect: realizează incomplet: realizeaza
corect schema, correct schema dar parţial correct incorect/incomplete
efectuează corect are dificultăţi la schema şi schema şi efectuează
calculele efectuarea efectuează parţial incorect calculele
calculelor(sau corect calculele
invers)
4. -rezolvă corect şi -rezolvă parţial -rezolvă parţial -rezolvă incorect şi
complet: realizează corect: realizează corect: realizează incomplet: realizeaza
corect schema, correct schema dar parţial correct incorect/incomplete
efectuează corect are dificultăţi la schema şi schema şi efectuează
calculele efectuarea efectuează parţial incorect
calculelor(sau corect calculele)
invers)
5. -rezolvă corect şi -rezolvă parţial -rezolvă parţial -rezolvă incorect şi
complet: rezolvă corect: rezolvă corect: incomplet: rezolvă
corect problema corect problema și rezolvă parţial incorect şi incomplete
are dificultăţi la problema problema
efectuarea
calculelor
6. -rezolvă corect şi -rezolvă parţial -rezolvă parţial -rezolvă incorect şi
complet exercitiul: corect : are maxim corect dar are mai incomplete exerciţiile:
efectuează corect 10 greşeli de calcul mult de 20 greşeli are mai mult de 35
calculele şi de calcul greşeli de rezolvare
completează tabelul
7. -rezolvă corect şi rezolvă parţial -rezolvă parţial rezolvă incorect şi
complet:răspunde corect: răspunde corect: incomplete: nu
corect la întrebări şi corect la întrebări şi răspunde parţial răspunde la întrebări şi
efectuează corect efectuează parţial corect la întrebări nu efectuează
calculele corect calculele şi efectuează calculele
parţial corect
calculele
EVALUARE FINALĂ

ITEMI CALIFICATIVUL FINAL


Rezolvă 5-6 itemi cu FB, restul itemilor cu B/ orice FOARTE BINE
altă combinație apropiată acesteia, stabilită de
învățător, după analiza holistică a testului şi
evidențiind etosul clasei.
Rezolvă 2-4 itemi cu FB, 1-3 itemi cu B, restul cu S/ BINE
orice altă combinație apropiată acesteia, stabilită
de învățător, după analiza holistică a testului şi
evidențiind etosul clasei
Rezolvă 1 item cu FB, 1-3 itemi cu B, restul cu S/ SUFICIENT
orice altă combinație apropiată acesteia, stabilită
de învățător, după analiza holistică a testului şi
evidențiind etosul clasei.
Rezolvă 1 item cu FB, 1-2 itemi cu B, 1-2 itemi cu S, INSUFICIENT
restul cu I/ orice altă combinație apropiată
acesteia, stabilită de învățător, după analiza
holistică a testului şi evidențiind etosul clasei.

Listӑ cu 20 de termeni/noțiuni matematice


ADUNARE-operație care constă în reunirea într-un singur număr (numit sumă) a două numere. Operația
se definește analog și pentru alte entități matematice asemănătoare, ca: polinoame, funcții, vectori etc.

COORDONATE- numere care fixează poziția unui punct pe o dreaptă, în plan sau în spațiu în raport cu un
sistem de referință.

DIFERENȚA A DOUĂ MULȚIMI (A-B)- este mulțimea elementelor lui A care nu aparțin lui B, adică A-B.

GEOMETRIE- ramură a matematicii care studiază formele corpurilor și rapoartele lor spațiale.

MULȚIME- Prin mulţime înţelegem o colecţie de obiecte bine determinate şi distincte. Obiectele din care
este constituită mulţimea se numesc elementele mulţimii.(Cantor). Elementele unei mulţimi pot fi de
orice natură: numere, persoane, litere ale alfabetului, alte mulţimi, etc. Prin convenţie mulţimile sunt
notate cu majuscule cursive: A, B, C etc.

RADICAL- semnul matematic care indică operația de extragere a rădăcinii de ordinul n dintr-un număr
dat. Numărul n (n≥2) se numește indicele radicalului. A fost introdus de K. Rudol și utilizat curent în
lucrările lui M. Rolle.

DIAMETRUL- este o coardă care trece prin centrul cercului. Diametrul este compus din două raze
coliniare, lungimea sa fiind de 2R.

MULTIMEA VIDA- este mulţimea care nu are nici un element.

SUCCESOR SI PRECEDESOR- Succesorul lui 0 este 1, succesorul lui 1 este 2, succesorul lui 2 este 3,....
Predecesorul lui 1 este 0, predecesorul lui 2 este 1, predecesorul lui 3 este 2,.... Prin urmare dacă privim
numerele naturale 14 și 15 , putem spune că 14 este predecesorul lui 15 și 15 este succesorul lui 14.

TRIUNGHIUL- Fiind date trei puncte distincte necoliniare, figura geometrică dată de reuniunea
segmentelor închise determinate de ele se numește triunghi și este una dintre formele poligonale
fundamentale ale geometriei.

PӐTRATUL- este poligonul regulat cu patru laturi. El este un caz particular de dreptunghi (dreptunghiul


cu laturile adiacente egale).

ROMBUL- este paralelogramul cu două laturi consecutive congruente.

SCӐDEREA- este una dintre cele 4 operații aritmetice elementare; este inversul adunării, însemnând că
dacă începem cu orice număr la care adăunăm orice numar, apoi scădem numărul pe care l-am adunat,
ne întoarcem la numărul cu care am început. Scăderea este reprezentată prin semnul minus.

ÎNMULŢIREA- este o operație matematică ce poate fi definită ca o adunare succesivă. De exemplu:


3×4=3+3+3+3=12. Înmulțirea poate fi reprezentată cu ajutorul mai multor semne grafice

ÎMPӐRŢIREA- este o operație aritmetică prin care se determină de câte ori un număr poate fi cuprins în
altul.
FRACȚIE- Simbol sau număr care reprezintă raportul a două numere întregi. Fracție zecimală = fracție al
cărei numitor este o putere a lui 10. Raport a două expresii matematice. 

NUMERELE NATURALE sunt numerele întregi strict pozitive (1, 2, 3, …). În alte contexte, de exemplu


în teoria mulțimilor sau în teoria grupurilor, 0 este primul număr natural.

LINIA CURBA- este o linie continua care nu are capat

PARALELIPIPEDUL este un corp geometric format din șase paralelograme ce aparțin unor trei serii de
plane paralele. Acesta constituie un caz particular de prismă.

ARIA- unei suprafețe este o măsură a cât de întinsă este acea suprafață. Adesea cuvântul suprafață se


utilizează cu sensul de aria .

PERIMETRUL- este suma lungimilor tuturor laturilor unui poligon. Denumirea sa provine din limba
greacă, unde peri înseamnă „în jurul”, iar meter „măsură”. Perimetrul unui cerc sau elipsă se
numește circumferință.

Problemă de matematică tratată metodic


Andrei a cumpărat 2 buchete de flori a câte 3 trandafiri fiecare. Câți lei costă cele 2 buchete, dacă un fir
de trandafir costă 4 lei ?

Etape metodice de rezolvare a problemei

1.Însuşirea enunţului problemei


-copii citesc textul şi se discută oral cuvintele necunoscute dacӑ este cazul

2.Înţelegerea problemei( judecata):


-se reia textul şi se încearcă identificarea modelului problemei

 pe baza enuţului problemei se poate face oral sau în scris identificarea a ce se dă si ce se cere în
enunţ şi se încearcă să se facă o legătură între ele
Se dӑ:
Un buchet de flori conţine 3 trandafiri
Un fir de trandafir costӑ 4 lei
Andrei a cumpӑrat 2 buchete de flori

Se cere:
Câți lei costă cele 2 buchete de trandafiri?

3.Alcătuirea planului de rezolvare:


 -identificarea subproblemelor
 -identificarea operaţiilor matematice necesare rezolvării problemei
 -identificarea raţionamentului problemei

 se pot formula întrebări oral având la bază ceea ce se ştie şi se cere pentru a identifica
subproblemele, raţionamentul şi calculele de care avem nevoie pentru rezolvarea problemei

Pornind de la problema dată se pot formula următoarele întrebări:

1. Pentru a află cât costă cele 2 buchete de trandafiri ce trebuie să aflăm mai întâi?( cât costӑ
un buchet )
2. Dacă ni se spune că un fir de trandafir este 4 lei, atunci ce operaţie vom folosi să aflăm
pretul unui buchet(înmulţire/ adunare repetată)
3. Dacă ştim că un buchet costă o anumită sumă de bani (12 lei) atunci ce operație folosim
pentru a află cât costă împreună cele 2 buchete ?(adunare/înmulțire )

Observaţie:
Etapa 2 şi 3 se pot face şi simultan
 Se poate determina ce se dă şi ce se cere stabilindu-se după fiecare dată identificată operaţiile
matematice necesare rezolvăii problemei şi raţionamentul
Se dӑ:
Un buchet de flori conţine 3 trandafiri
1B=3xT
Un fir de trandafir costӑ 4 lei
1xF=4 lei
Andrei a cumpӑrat 2 buchete de flori
A=2xB

4.Rezolvarea problemei şi a calculelor:

 se scriu întrebările care reies din 2 şi 3 după care se rezolvă calculele:

Câte flori sunt în cele 2 buchete?


3x2=6 flori
Cât costă un buchet de trandafiri?
3x4= 12 lei
Cât costă cele 2 buchete de trandafiri?
2x12= 24 lei
sau
6x4=24 lei

Răspuns : 24 lei

. Extinderi :
 În funcţie de resurse se poate alege una dintre variantele extinderii sau mai multe:

Scrierea exerciţiului problemei:

2x12=24

6x2

3x2

[(3x4)+(3x4)]=24

 Rezolvarea problemelor asemănătoare:


Se dau elevilor problemă asemănătoare şi li se cere să le resolve fie individual, colectiv, pe perechi, sub
formă de concurs/joc.
Exemple:

1. Mama a folosit la prepararea unui tort, 4 pachete de biscuiți.


Câți biscuiți a folosit mamă dacă într-un pachet sunt 10 biscuiți și doi biscuiți au rămas nefolosiți ?
2. Ina aranajeaza fotografii într-un album al clasei.
Câte fotografii a folosit Ina, dacă albumul are 9 pagini și pe fiecare pagină sunt 5 fotografii?

 Rezolvarea cazurilor mai generale:


Se pot da elevilor proiecte în care să întâmpine astfel de probleme şi să trebuiască să utilizeze cele
învăţate(se pune în evidenţă partea practică)
Exemplu:
Compune-ţi o problemă a cărei rezultat să fie numărul de fotografii din album, daca pe fiecare pagina se
pot pune 7 fotografii.

 alte cazuri de rezolvat:


Se propun elevilor alte cazuri de rezolvat, cu o dificultate mai mare

S-ar putea să vă placă și