Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 15 martie 2016


Învăţător: Stoicescu Anca Magdalena
Şcoala Gimnazială, Comuna Brazi , structură: Şcoala Gimnazială „Dumitru Hera” Băteşti
Clasa I
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Unitatea tematică: „Descoperim povestea unui fulg de nea’’
Subiectul : „Evaporarea, Fierberea, Condensarea”
Tipul lecţiei: De dobândire de cunoştinţe – activitate integrată
Scopul lecţiei: Dobândirea de cunoştinţe referitoare la transformările prin care trece apa
dintr-o stare de agregare în alta
Competenţe specifice :
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100,
recurgând frecvent la numărare.
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă,
<, >, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat.
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere
în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.

Competenţe integrate :
CLR 2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

Obiective operaţionale:
 să rezolve adunări şi scăderi, mental şi în scris, fără trecere peste ordin, respectând
algoritmul şi aşezarea corectă a unităţilor şi zecilor;
 să afle suma /diferenţa a două numere mai mici decât 100;
 să realizeze experimente care să pună în evidenţă transformările de stare ale apei;
 să scrie rezolvările problemelor;
 să formuleze enunţuri simple, coerente, corecte;
 să utilizeze limbajul matematic corespunzător;
 să manifeste interes şi să participe activ prin răspunsuri la lecţie cel puţin 80% din
timpul alocat activităţii.
Metode, procedee şi mijloace de învăţământ
A) METODE ŞI PROCEDEE :
 experimentul
 demonstraţia
 conversaţia
 explicaţia
 observaţia
 exerciţiul
 munca independentă

B) FORME DE ORGANIZARE :
 frontal
 individual
C) RESURSE MATERIALE :
 vas, borcan
 termoplonjon
 capac
 rechizite
 recompense
 fişă de lucru
 jetoane
 diverse forme din carton colorat : picături de ploaie, nor
 fulg
 flipchart
 magneţi
 pungă gheaţă

D) FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE


 observarea sistematică
 răspunsul elevilor

BIBLIOGRAFIE :
 Mărcuţ I. G., „Metodica predării matematicii în învăţământul primar” , Editura
„Alma Mater”, Sibiu, 2008
 Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei Naţionale Nr.
3418/19.03.2013
 „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici” - Program de formare continuă de tip „blended
learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, Softwin, Bucureşti, 2013
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECŢIEI ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVULUI
Moment Asigurarea unui climat educaţional favorabil. Pregătesc materialele.
organizatoric Verificarea materialului didactic necesar
desfăşurării lecţiei, precum şi a modului în care
elevii au răspuns cerinţelor de pregătire pentru
activitate.
Captarea Întâlnirea de dimineaţă.
atenţiei SALUTUL: Execută instrucţiunile.
Copiii se salută.
PREZENŢA:
Un elev face prezenţa fetelor şi băieţilor.
CALENDARUL NATURII:
Un elev fixează la panou jetoanele potrivite
pentru :
- data zilei ( zi, lună, an);
- starea vremii (aspectul cerului, fenomene
meteo);

MESAJUL ZILEI
Un elev citeşte mesajul zilei Citesc mesajul zilei

ACTIVITATEA DE GRUP:
Mimă în grup: Mimează acţiunile.
a) Mă doare măseaua
b) Ia pe cineva în braţe
c) A primit un cadou
d) Deschide o carte
NOUTATEA ZILEI:
Se prezintă activităţile din ziua respectivă. Vine Ascultă noutăţile.
în vizită fulgul de nea.
Anunţarea - Bine v-am găsit, copii ! M-am gândit să trec Ascultă fulgul.
temei o fugă pe la voi cât mai am timp. Mai rar acum
şi a fulgi de zăpadă, că vremea e călduroasă şi vin
obiectivelor sub formă de picătură de ploaie.
Pe flipchart sunt exerciţii în formă de nori şi pe Rezolva exerciţiile de pe
tablă rezultate în formă de picături. Elevii vor flipchart şi asociază .
asocia rezultatele cu exerciţiile corecte şi vor
descoperi titlul lecţiei. (Anexa 1 )
Cât timp elevii lucrează se va verifica tema
cantitativ.
Se explică obiectivele lecţiei într-o manieră
accesibilă elevilor. Vor învăţa noi procese prin
care trece apa, dar nu vor uita de numere ( vor
aduna, vor scădea şi vor formula probleme cu o
singură operaţie.)
Se scriu data şi titlul la tablă. Notează data şi titlul.
Dirijarea - Haideţi să vedeţi cum am ajuns eu nor.
învăţării Soarele m-a-ncălzit şi să vedeţi ce am păţit.
Se realizeză experimente pentru a demonstra Observă experimentele
procesele de evaporare, fierbere, condensare. şi descoperă noile procese.
Se vor lipi pe caiet explicaţiile fenomenelor Lipesc explicaţiile.
(Anexa 2)
- Vedeţi copii, aşa mă transform eu în picături Enumeră situaţii pentru
de ploaie. Dar şi eu sunt importantă. Ştiţi de ce? a demonstra importanţa
apei.
- Se vede că mergeţi la şcoală. Multe lucruri
mai cunoaşteţi. Răspundeţi la întrebări atât de
uşor. Parcă sunteţi ca mine când călătoresc prin
aer : uşor , uşor. Dar azi mă simt greu, greu ,greu.
Ce se-ntâmplă oare? „Ai o greutate.”
- Mă puteţi ajuta vă rog să scap de ea ?
Pentru a scăpa de greutate se rezolvă diferite
exerciţii de pe jetoane şi fiecare jeton conţine
câte o literă a cuvântului „Mulţumesc!”
Jetoane :
a) Exerciţii de calcul mintal : „Ghiceşte numărul” Rezolvă cerinţele.
- Are la unităţi 4 şi la zeci 3. „ ... 34”
- Are la zeci cifra 3, iar la unităţi cu 1 mai mult. „ ... 34. ”
- Adaugă 5 la 3. „ ... 8. ”
- Din 25 ia 10. „ ... 15. ”
- Diferenţa numerelor 9 şi 6. „ ... 3. ”
- Suma numerelor 10 şi 60. „ ... 70. ”

b) Calculaţi: „ ... 57. ”


45 + 24 – 12= „ ... 86. ”
57 – 32 + 61= „ ... 94. ”
76 – 63 + 81= Rezolvă problema.

c) Pentru un spectacolul pe gheaţă organizatorii


au pregătit 56 căni de ceai. S-au băut 43 de căni Întorc literele şi obţin
cu ceai. Câte căni cu ceai au rămas pline? cuvântul „Mulţumesc!”.
Se întorc literele descoperite pentru obţine
cuvântul „Mulţumesc!”
Evaluarea Fiecare elev va primi o fişă (Anexa 3) şi o va Se rezolvă fişa.
rezolva.
Aprecieri Se fac aprecieri asupra modului în care elevii Notează tema.
asupra lecţiei au participat la lecţie. Sunt încurajaţi elevii cu
ritm lent de lucru, apreciindu-se fiecare progres.
Se oferă recompunse: materiale necesare pentru
lucrarea de Arte vizuale şi abilităţi practice.
Se dă tema pentru acasă din manual.
ANEXA 1

68 – 30 = 51 + 5 = 87 – 6 =

90 – 50 = 8 + 21 = 78– 70 =
32 + 40 =

81
38
40

29
72 56
8

20 29
ANEXA 2

Evaporare – trecerea apei din stare lichidă în stare de vapori


(numai la suprafaţa lichidului)

Fierbere – trecerea apei din stare lichidă în stare de vapori

Condensare – trecerea apei din stare de vapori în stare de lichidă


ANEXA 3
Fişă de lucru

1. Aminteşte-ţi experimentele pe care le-ai făcut şi uneşte corespunzător.

CONDENSARE FIERBERE EVAPORARE

1. Calculaţi:
15 + 24 = 75 – 31 = 20 + 39 – 16 =

Fişă de lucru

1. Aminteşte-ţi experimentele pe care le-ai făcut şi uneşte corespunzător.

CONDENSARE FIERBERE EVAPORARE


2. Calculaţi:
15 + 24 = 75 – 31 = 20 + 39 – 16 =

S-ar putea să vă placă și