Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 31 05 2017
Propunător Balan Maria
Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Matematică si Stinte
Disciplina: Matematică
Tipul lecţiei: Evaluare sumativa

Competente specifice

I.2 :Sa scrie,sa citeasca,sa compare si sa ordoneze numerele naturale de la 0 la 1000000


III.2:Sa verbalizeze modalitatile de calcul folosite in rezolvarea unor probleme practice si de
calcul
IV .1:Sa aplice cunostintele matematice in rezolvarea unor probleme practice

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevii vor putea:

O1 – Să formeze numere naturale cuprinse în intervalul 0 – 100 000


O2 – Să citească numere naturale formate .
O3 – Să scrie numere naturale respectând cerinţele date
O4 – Să identifice cifra unităţilor,zecilor ,sutelor ,,a unitatilor de mii,a zecilor de mii,asutelor de mii
O5 – Să compună corect numere formate in intervalul 0-100 000
O6– Să descompună corect numere formate in intervalul 0-100 000;
O7 – Să rezolve în grup fişa de lucru respectând atât cerinţele fişei cât şi regulile muncii în grup;

Strategii didactice:

→ metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul pe echipe


→ mijloace de învăţare: fişe de evaluare / lucru, manual,
→ moduri de organizare: frontal, individual,pe echipe,

– Metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, jocul didactic;

– Mijloace de invatamant fise de evaluare;

– Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, pe grupe;

Resurse temporale: 45 minute

Resurse umane: 13 elevi

FISA DE LUCRU
..LUCRĂM IMPREUNA!

1) Construieste un numar stiind ca :cifra unitatilor este 4,a sutelor este 8 si a unitatilor de mii este 3

2) Completeaza urmatorul tabel folosind cifrele:88931 ,17 000, 2754, 98,3001.

Sm Zm Um S Z U
ii ii ii

3) Scrie:
a) cel mai mare număr de trei cifre;
b) cel mai mic număr de trei cifre.
c) cinci numerele de patru cifre care se pot forma cu ajutorul cifrelor 1, 7, 8.,4.
Nr. Momente Timp Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
crt. Metode şi Mijloace de Moduri de
procedee învăţământ organizare
1 2 3 5 4 5 6 7

1. Moment 2 min Asigurarea condiţiilor necesare unei bune desfăşurări conversaţia frontal
organizatoric a activităţii.
Verificarea temei de acasă

2. Anunţarea 2 min Profesorul anunţă tema propusă: explicaţia frontal capacitatea de a reţine
Astăzi vom forma, vom citi, vom scrie , compara şi ob. propuse
temei şi a
obiectivelor ordona numere naturale cuprinse intre 1 si 100 000
3. Desfăşurarea
activităţii Profesorul imparte elevilor etichete pe care sunt frontal
26 notate numere de la 1 la 100 000.
propriu-zise min
Solicita apoi eleviilor sa se ordoneze ,in fata clasei jocul individual
,crescator,formand astefel un sir.Elevii isi citesc
numerele de pe eticheta

Profesorul ,cu ajutorul unei mingi,pe care o arunca in


clasa si pe care elevii o transmit de la unul la altul,cere jocul frontal
acestora sa numere de la 10 000 la 100 000,din 10
000 in 10 000. individual

planse
Prfesorul cere elevilor sa formeze patru numere
cuprinse intre 1 si 100 000 si sa compleze,folosind
numerele alese de catre elevi ,urmatorul tabel
Individual
Exercitiul
S Z U S Z U S Z U
mil mii mii mii
Profesorul cere elevilor sa construiasca un numar
stiind ca: Exercitiul
Nr unitatilor este 4 Individual
Nr zecilor este 5
Nr sutelor este 6
Nr unitatilor de mii este 3
Individual
exerctiul

Profesorul cere elevilor sa completeze vecinii


numerelor:2345,89321,58769.

5. Evaluare Profesorul va solicita elevilor să rezolve fişa de explicaţia Pe grupe


15 min evaluare:

conversaţia * capacitatea de a
*fişa de lucra i grup
..LUCRĂM IMPREUNA! eva luare
exerciţiul
1.Construieste un numar stiind ca :cifra
unitatilor este 4,a sutelor este 8 si a unitatilor
de mii 3.

2.Completeaza urmatorul tabel folosind


cifrele:88931 ,17 000, 2754, 98,3001.

S Z U S Z U
mii mii mii

3.Scrie:
b) cel mai mare număr de trei cifre;
b) cel mai mare număr de trei cifre
c) cinci numerele de patru cifre care se pot forma cu
ajutorul cifrelor 1, 7, 8.,4.

Elevii vor lucra exerciţiile de pe fişă, apoi vor corecta


fişa comparând rezultatele cu cele de la tablă.

S-ar putea să vă placă și