Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Unitatea de invatamant:Scoala Gimnaziala Speciala nr 10

Clasa:I-A

Aria curriculara:Terapie Educationala Complexa si Integrata

Disciplina :Formarea Abilitatilor Personale

Tipul lectiei:Fixare si sistematizare

Profesor:Balan Maria

Forma de organizare :Mixta

OBIECTIVE

Cogitive

O1 Sa identifice,la propia persoana diferitele parti ale corpului


O2 Sa recunosca ,la ceilalti,partile corpului.
Afective

O3sa manifeste relatii de colaborare in timpul desfasuratii activitatii

Psihomotrice

O4sa execute corect comenzile auzite


O5saexecute miscari simple cu diferite parti ale corpului
O6sa sa execute un exercitiu de miscare cu un obiect
07sa utilizeze corect instrumente folosite pe parcursul activitatii

STRATEGII DIDACTICE

METODE SI PROCEDE:

RESURSE MATERIALE calculatorul,acuarele,fisa,baloane ,pahar de


plastic,orez.figurina pentru pictat
RESURSE UMANE:eleviCES

Etapele Obiective Continutul Metode si Mijoace Itemi de


lectiei activitatii procedee didactice evaluare
operationale
Moment Profesorul Clasa
organiz. organizeaza
clasa si
materiale
pentru
desfasurarea
activitatii
Desfasoara
un exercitiu
de respiratie
si un joc
pentru
incalzirea
mainilor
Captarea Profesorul expunerea Cantec
atentiei prezinta
elevilor un
cantecel
Elevii imita
miscarile
realizate de
personajul
din cantec
Anuntarea Profesorul expunerea
subiectului anunta tema
activitatii si lectiei si
a obiectivele
obiectivelor pe intelesul
copiilor
Desfasurare O1 Profesorul Exercitiul Calculator Proba
a activitatii cere elevilor practica:real
O4
sa realizeze izeaza
instructiunil Explicatia comenzile
e auzite. auzite

Profesorul
grupeaza
Proba
elevii si le
practica
cere sa
O2 atinga
O4 diferite parti
ale corpului Identifica
O3 partenerului Exercitiul corect
de joc partile
corpului la
Explicatia partenerul
de joc
Profesorul
cere elevilor
sa realizeze Proba
diferite practica
miscari,
corespunzat
Elevul
oare
realizeaza
imaginilor Imagini cu
corect
alese de artile
miscari
copil corpului
simple cu
O2 diferite parti
O5 ale corpului

Profesorul Exercitiul
cere elvilor Explicatia Proba
sa parcuga practica
un traseu cu
Elevul
un obiect in
finalizeaza
mana.
traseul

Profesorul
cere elevilor Paharul plin
O3 sa picteze cu orez Proba
figurina practica
O6 oferita Explicatia
Elevul
foloseste
Exercitiul insrumentel
e pentru a
picta
figurina

O3
O7 Figurina

Lucru Acuarele
individual

S-ar putea să vă placă și