Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data:
Obiectul: Informatica
Clasa : a IX- a “A”
Profesor:
Subiectul lectiei: Rezolvarea problemelor utilizind tipurile de date simple integer,
real,boolean, char
Tipul lectiei: Lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Durata: 45 min.
Competenţe specifice :
Aplicarea metodelor de algoritmizare, de formalizare, de analiză, de sinteză şi de
programare pentru soluţionarea problemelor legate de prelucrarea digitală a
informaţiei.

Obiective operaţionale:
O1 – să descrie mulţimea de valori ale tipurilor de date simple;
O2 - să argumenteze mulţimea de operaţii ale tipurilor de date simple;
O3 - să elaboreze programe utilizind mai multe tipuri de date simple

Metode, procedee şi tehnici didactice:


Demonstrarea pe calculator, explicaţia, cooperarea, lucrul cu conspecte de reper,
studiu individual,descoperirea.

Resurse educaţionale:
- programe la calculator (SO Windows XP, Turbo Pascal);
- conspecte de reper;
- retroproiectorul

Mijloace de învăţare: Calculatoare PC


(A- metode de activizare a percepţiei şi atenţiei; B- organizarea activităţii de
gîndire a elevilor)

Desfăşurarea lecţiei
N Metode, Conţinuri Activitatea Activitatea Evaluarea
r. Evenime procedee, tehnici profesorului elevului competenţ
nte elor
instrucţio
nale
1 Evocare Maxima zilei:” E foarte • Salu Se
a bine să dispui de o t pregătes
(5 min) cantitate mare de elev c de
informaţie, dar după ii lecţie
aceea trebuie să înveţi s-o • Not Formeaz
selectezi, să nu te laşi ez a
copleşit de ea. E nevoie să abse enunturil
înveţi mai întîi să foloseşti nţel
informaţia şi pe urmă să o e
Evaluare foloseşti cu măsură.” Capacita
2 Realizar fulger Umberto Eco tea
ea elevilor
sensului Se împart fişele pentru de a
(15 min) evaluarea fulger. Sunt 3 deduce
variante cîte un item Elevii independ
Chestionez reyolva ent
inscris evaluare obiective
ChestionareDi elevii. a le
scuţie Verific operaţio
Verificarea la Enumeraţi tipurile da date lucrul de nale ale
tablă simple pentru a complecta acasă. orei
rebusul

Elevii
rezolvă
rebusul

Reieşind din tema lecţie vă


rog să-mi spuneţi ce
obiective credeţi că avem
astăzi de realizat? Evidenţi
Ce valori pot lua fiecare ază
dintre ele? obiective
Ce operaţii sau funcţii se le
efectuează cu valorile operaţio
acestor tipuri de date nale Compete
simple?( integer, real, nţa de a
boolean, char , enumerare crea un
subdomeniu) program
Numiţi tipurile ordinale Răspund utilizind
pridifinite? la tipurile
Ce funcţii predefinite întrebar de date
putem aplica asupra e prin simple
tipurilor de date ordinale? exemple. .

Fie date următoarele


programe.
Ce va afişa programul
dat, daca a=23 iar b=24
program prob1;
Var a:-20..20;
b:3..15; Elevii îşi
begin fac
writeln('Intreoducem notiţe în
numarul a'); caiete.
readln(a);
writeln(' Introducem
numarulb'):
readln(b);
a:=a+3;
b:=b+1;
writeln('Rezultatul este');
writeln('a=',a,' ','b=',b);
readln;
end.

Problemat- Indicaţi eroarea din acest


izarea program. Ce va afişa
următorul program?
Descoperire program prog;
type
Asaltul de idei tip1=(unu,doi,trei,patru,ci
nci);
Lucrul la var x:integer;
calculator y:tip1;
begin
writeln('introduceni
3 Studiul de caz valoarea y');
readln(y); Împart
Reflecți Cooperarea x:=ord(y); clasa în trei
a writeln(succ(ord(y))); echipe şi
(20 min) writeln(pred(succ(x))); cer să
writeln(succ(x)>pred(x)); rezolve cîte
end. o problemă
Indicaţi eroarea din acest de pe fişă.
program
program prob4 Propun
var x,y,q: boolean; elevilor
begin metode de
writeln('introducem rezolvare,
valorile logice p,q'); dau
Readln(x,y); consultaţii.
q:=x and y;
writeln('raspunsul este'); Cer sa
writeln(r); treacă pe
readln; rînd cîte un
end. elev din Elevii
fiecare primesc
echipă la fişe cu
Problema 1(de pe fişă): tablă conditiil
Se consideră un număr pentru a e
4 natural n, ce indică explica program
poziţia unei litere în programul elor (3
alfabetul latin. Să se scrie rezolvat. variante)
Extinde un program care afisează
rea litera de pe pozitia n. Pun
(5 min) condiţii
Pobllema 2(de pe fişă): se adăugătoar Elevii
consideră două numere e sau elaborea
reale diferite a si b. Să se corectez za
scrie un program, care programele program
atribue variabilei t elaborate. e si le
valoarea TRUE, dacă dau la
numărul a este egal cu executie
numarul b, iar in caz
contrar – valoarea Pun
FALSE. întrebări

Problema 3(de pe fişă)Se


consideră un număr inter
x. Să se scrie un program,
care atribue variabilei t
valoarea TRUE, dacă
numărul xeste par, în cay
contrar- valoarea FALSE

Cînd un program este


elaborat corect?
• Compilarea şi rularea Răspund
programului: etapă în
la
întrebări
care se corectează
eventualele erori (de
sintaxă sau logice)
apărute, iar la final se
obţine rezultatul corect
al problemei.

Ce obiective am Pobllema
preconizat astăzi pentru Pentru Elevii
lecţie? acasă : se îţîşi
Au fost realizate ele? Ce a consideră notează
fost complicat? Sînt utile două problem
cunoştinţele acumulate numere a
astăzi? la ce? reale
diferite a si
b. Să se
scrie un
program,
care
atribue
variabilei t
valoarea
TRUE,
dacă
numărul a
este mai
mare decît
numarul b,
iar in caz
contrar –
valoarea
FALSE.

Fisa 1
Ex:1 Se considera un numar natural n, ce indica pozitia
unei litere in alfabetul latin. Sa se scrie un program care
afiseaza litera de pe pozitia n.

Fisa 2

Ex. 2: se considera doua numere reale diferite a si b. Sa


se scrie un program, care atribue variabilei t valoarea
TRUE, daca numarul a este mai mare decit numarul b,
iar in caz contrar – valoarea FALSE.
Fisa 3
Ex. 3: Se consideră un număr inter x. Să se scrie un program, care
atribue variabilei t valoarea TRUE, dacă numărul xeste par, în cay
contrar- valoarea FALSE

Test de evaluare fulger


Fișa 1
Nume, prenume ___________________________________ clasa a IX-a ___
1 Fie dată declarațiile
Type T1= (Alb, Verde, Roșu, Violet, Negru,Albastru);
T2= Alb .. Violet;
T3= -60 .. 70;
T4= (A,B,C,D,E,F,G,H);
T5=A .. F;
T6= ’A’ .. ’F’;
T7 = 1 .. 10;
Numiți:
Tipul de
Tipul de bază Mulțimea de valori Operațiile
date
T1
T2
T3
T4
T5
T6
T7

Test de evaluare fulger


Fișa 2
Nume, prenume ___________________________________ clasa a IX-a ___

Care din următoarele definiții sunt corete? Notaţi prin A sau F. Argumentați răepunsul. Pentru
afirmaţia greşită
• Type lungime = 1.0e – 2 .. 1.0; Argumentaţi rrăspunsul
Latime = 1.0e – 2 .. 0.5;

• Type număr = 1..20;


Indoce = -20..21;
Deviere =-10.. 10;

• Type luni =(Ianuarie, Februarie, Martie,


Aprilie, mai,Iunie, Iulie,August, Septembrie,
Octombrie, Noembrie, Decembrie);
Lunideiarna= ianuarie.. Decembrie;
Luniledeprimavara= Mrtie.. Mai;
Luniledevara= Agust .. Iulie;
Lunile de toamna= Septembrie .. Noembrie;

Test de evaluare fulger


Fișa 3
Nume, prenume ___________________________________ clasa a IX-a ___

Fie dată declarațiile


Type T1= (Alb, Verde, Roșu, Violet, Negru, Albastru);
T2= Alb .. Violet;
T3= -60 .. 70;
T4= (A,B,C,D,E,F,G,H);
T5=A .. F;
T6= ’A’ .. ’F’;
T7 = 1 .. 10;
T8= Roșu .. Negru;
T9= integer;
T10= char;
Precizaţi:
Tipul de date Tipul de date Care tipuri de date sunt compatibile?
T1 Indicaţile
T2
T3
T4
T5
T6
T7
T8
T9
T10
Tema pentru acasă
Pobllema Pentru acasă : Se consideră două numere reale diferite a si b. Să se scrie un
program, care atribue variabilei t valoarea TRUE, dacă numărul a este mai mare decît
numarul b, iar in caz contrar – valoarea FALSE.

S-ar putea să vă placă și