Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

CLASA I
DATA:
OBIECTUL: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale de la 0 la 10 (citire, scriere, comparare, ordonare)
SUBIECTUL: Numărul şi cifra 9
TIPUL LECŢIEI: predare-învăţare
OBIECTIVE CADRU: cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând
limbajul matematic; dezvoltarea interesului şi a motivaţiei pentru studiul şi aplicarea matematicii în contexte variate.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ VIZATE:
-să scrie, să citească, să compare şi să ordoneze numere naturale de la 0 la 10;
-să sesizeze asocierea dintre elementele a două grupe de obiecte, desene sau numere mai mici ca 10, pe baza unor criteii date;
-să estimeze numărul de obiecte dintr-o mulţime şi să verifice prin numărare estimarea făcută;
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: familiarizarea elevilor cu numărul şi cifra 9 pe bază de reprezentări grafice;dezvoltarea creativităţii şi
flexibilităţii gândirii;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:-COGNITIVE:
OC1-să identifice mulţimea cu 9 elemente pe baza mulţimii cu 8 elemente;
OC2-să reprezinte prin obiecte sau desene mulţimea cu 9 elemente;
OC3-să rearanjeze grupări de obiecte după cerinţe date;
OC4-să scrie corect numărul/ cifra 9 pe liniatura caietului;
OC5-să compună numărul 9 be bază de mulţimi de obiecte;
-PSIHOMOTORII: pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:
OPm1-să execute mişcări adecvate conform cerintelor disciplinei (reprezentări grafice);
OPm2-să scrie corect şi estetic pe caiete;
OPm3-să adopte o conduită optimă desfăşurării lecţiei;
-AFECTIVE:
OA1-vor participa cu interes la lecţie, prin cooperare;
OA2-se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini primite;
OA3-vor aprecia participarea lor la buna desfăşurare a activităţii.
RESURSE:
A.Metodologice:
a.)Strategia didactică: algoritmică;
b.)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, analiza şi sinteza, munca independentă, algoritmul;
c.)Resurse materiale: manualul, caietul special, planşe didactice;
B.Bibliografice: „Programa şcolară pentru clasa I”,Bucureşti, 2005;
Ioan Neacşu- „Metodica predării matematicii la clasele I-IV”,1995;
Costică Lupu- „Metodica predării matematicii”, Ed. „Paralela 45”, 2001;
Ioan Neacşu- „Didactica matematicii”, Ed. „Aius”, Craiova, 2001.

C.Umane: 15 elevi.
D.Temporale: 50 minute.
FORME:-de activitate: frontală, individuală;
-de evaluare: chestionarea orală, aprecierea verbală, observarea sistematică.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OBIECTIVE EVENIMENTELE LECŢIEI/CONŢINUTURI/STRATEGIE METODE ŞI FORME DE


ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDEE EVALUARE
1.CAPTAREA ATENŢIEI
OPm3 Voi citi materialul scris la ANEXA 1. Ascultă cu atenţie. conversaţia chestionarea
orală
2.ENUNŢAREA OBIECTIVELOR
OPm3 -Astăzi la matematică vom număra mai departe, şi Prezintă foarte mare interes pentru
OA1 anume vom învăţa numărul şi cifra 9, vom scrie noua lecţie.
această cifră şi vom face exerciţii.

OA2 3.ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR În timp ce unul dintre elevi scrie pe exerciţiul observarea
OPm1 Un copil va scrie la tablă numerele studiate, crescător tablă numerele studiate, ceilalţi analiza şi sistematică
OPm3 şi descrescător. completează corect în caiete. sinteza
OA1

4.PREZENTAREA NOULUI CONŢINUT


OC1 Copiii vor privi imaginea de ansamblu, numărând Identifică mulţimi de obiecte pe baza conversaţia observarea
OC2 lucrurile/obiectele pe care le observă. Apoi vor imaginii prezentate în manual. exerciţiul sistematică
OPm3 completa căsuţele din dreptul obiectelor vizate cu Numără, totalizează şi asociază analiza şi aprecierea
OA2 numărul de puncte corespunzător numărului de obiecte obiectele din imagine cu numerele sinteza verbală
din imagine, conform cu modelul din manual. studiate.

5.DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
OC1 Formulez sarcinile de învăţare: Observă, grupează şi stabileşte conversaţia observarea
-observarea şi gruparea obiectelor câte 8 şi câte 9; corespondenţe între mulţimi, element exerciţiul sistematică
OA2 -stabilirea corespondenţei între mulţimi, element cu cu element. demonstraţia,
OPm1 element. aprecierea
OPm2 Voi atrage atenţia asupra cardinalului mulţimii cu 9 Relatează aspecte legate de activitatea analiza şi verbală
obiecte, apoi voi prezenta planşa model, purtând elevului de acasă, de activitatea sinteza
OA3 discuţii: numărul şi cifra 9 se asociază mulţimii cu 9 elevilor la şcoală, mai ales în cabinetul
elemente. de informatică. algoritmul
OC4 Precizez şi demonstrez scrierea corectă a cifrei 9, voi Se mobilizează pentru scriere: îşi
scrie model în caietele elevilor, dirijez scrierea corectă, încălzesc muşchii, scriu pe bancă, în munca
OA1 apoi urmăresc şi corectez poziţia corectă a caietului şi aer. Apoi lucrează independent, scriind independentă
a corpului în timpul scrierii. Apreciez elevii care scriu câte trei rânduri cu cifra 9.
corect. Copiii care au un scris rapid şi corect sunt puşi Cooperează cu vecinul de bancă
să scrie pe caietele speciale de matematică. pentru aprecierea scrierii.

OA2 6.OBŢINEREA PERFORMANŢEI Lucrează pe manual: munca observarea


OC1 Cer elevilor să taie cu creionul obiectele care sunt în -taie cu creionul, rapid, obţinând grupe independentă sistematică
OC3 plus, pe pagina din manual, obţinând astfel grupe care cu numărul de obiecte cerut de conversaţia aprecierea
OPm3 au un număr de obiecte specificat de numărul din exerciţiu (manual); exerciţiul verbală
OA1 căsuţe. analiza şi chestionarea
sinteza orală

OC3
OC5
OA1 7.FEED BACK -citesc; algoritmul chestionarea
Voi solicita citirea axei numerelor. orală

OC3
OA1 8. EVALUAREA -completează casetele cu numere analiza şi observarea
Completează casetele cu numere potrivite (compunerea potrivite; sinteza sistematică
numărului 9). aprecierea
OA3 verbală

9.RETENŢIA -colorează, analizând cu atenţie. munca aprecierea


-Copii, coloraţi, în manual, caseta cu cifra care arată independentă verbală
numărul degetelor ridicate de fiecare copil!

10.TRANSFERUL Ascultă cu mare atenţie şi promit să conversaţia


-Lecţia de astăzi vă va ajuta, copii, să scrieţi pună în practică tot ceea ce au învăţat. exerciţiul
numere, să calculaţi rapid, să cumpăraţi, să vindeţi, să
vă descurcaţi în viaţa de zi cu zi.

S-ar putea să vă placă și