Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic al activităţii de învăţare

Profesorul: Dichii Valeria


Disciplina de învăţământ: Educația civică
Clasa: VIII-a
Data: 09.10.19
Unitatea de învăţare: Omul-ființă socială
Subiectul lecţiei: Comunicarea și colaborarea

Competenţe specifice : consolidarea actului de comunicare


Obiective operaţionale:
O1-să definească conceptual de comunicare
O2- să prezinte schematic actul comunicării
O3-să identifice calităţile unui comunicator eficient
O4- să evoce importanţa comunicării
O5-să manifeste empatie în raport cu ceilalţi
O6-să comenteze afirmaţia

Tipul lecţiei: de dobândire a noilor cunoștințe.

Strategii didactice: inductivă, algoritmică, semidirijată, de tip conservativ.

Resurse procedurale: discuţie dirijată, explicaţie, interogare multiprocesuală, asalt de idei,


demonstraţia, instructajul.

Resurse materiale: imagini, fişe de lucru,

Forme de organizare: frontală, individuală, micro-grup.

Evaluare: formativă, investigaţie, observare sistematică.


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele Timp Activitatea Activitatea elevului Metode


activităţii profesorului aplicate
Evocarea 7 min. Mobilizarea Elevii înaintează unele Discuţie dirijată
potenţialului elevilor, presupuneri generale la
prin aducerea în discuție nivel de cunoaştere,
a rolului comunicării în .
viata de zi cu zi.
Realizarea 30 Anunţarea şi abordarea .Realizează sarcinile
sensului min. subiectului nou. propuse.
Realizarea obiectivelor
operaţionale. Definesc noțiunea de Fise de lucru,
Propune pentru definire comunicare,
noțiunea de comunicare
Lucru în grup
.Organizează dezbateri : Răspund la întrebarea d
De ce avem nevoie sa ece avem nevoie să
comunicăm. comunicăm?
Definesc fenomenul . Definesc fenomenul
comunicării. comunicării.
Acduc la cunoștință
obiectivele comunicării, Elevii fac notițe și
elementele comunicării, comentează.
nivelurile comunicării.
Elevii comentează.
Prezint care sunt cele
două aspecte cheie a
comunicării efective.
Reflecţia 5 min. Asigură un feed-back .Dobândesc un nou set Discuţia dirijată
asupra felului tău de a de convingeri şi
comunica cu cei din jur. comportamente ce
Încerci să ințelegi vizează analiza limitelor
persoana cu care și posibilităților în
comunici? comunicare. Micro-grup
Asculți și auzi cu
adevărat ce ți se spune:?
Elevii lucrează în caiete.
Realizarea metodei 6 DE
CE?
Chestionar:
” Arta de a comunica” Individual

Consolidarea 3 min. Analiza gradului de Elevii formulează şi Interogare


cunoştinţelor. ralizare a obiectivelor adresează reciproc multiprocesuală
operaţionale la nivel de întrebări, demonstrînd
Evaluarea cunoştinţe şi capacităţi cunoştinţele formate.

S-ar putea să vă placă și