Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala cu clasele I-VIII Ciumeghiu


Profesor: Moldovan Denisa
Clasa a VII-a
Data: 11.05.2010
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: Lumea postbelică şi problemele sale
Lecţia: Europa – divizată. Războiul rece şi urmările lui
Tipul lecţiei: mixtă
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Competenţe generale: sistematizarea achiziţiilor anterioare; dobândirea de noi cunoştinţe cu privire la confruntarea dintre
statele comuniste şi cele democratice în perioada postbelică; utilizarea eficientă a limbajului de specialitate; folosirea resurselor
care susţin învăţarea permanentă.
Competenţe specifice: 1.1.-Utilizarea termenilor istorici specifici secolului al XIX-lea, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau
orală;
3.2.- Prezentarea unui fapt istoric din secolul al XIX-lea, utilizând informaţii selectate din surse istorice.
Concepte operaţionale:
1. Cognitive:
 C1 - să definească termenii: cortina de fier, doctrina de îndiguire, inviolabilitate;
 C2- să prezinte măsurile luate de SUA şi URSS pentru întărirea controlului asupra ţărilor din sfera de influenţă;
 C3- să identifice cele mai importante crize ale războiului rece;
2. Formative:
 C4- să analizeze importanţa Conferinţei de la Helsinki;
 C5- să argumenteze ...............

3. Atitudinale:
 C6- să formuleze aprecieri obiective, argumentate cu privire la desfăşurarea războiului rece.
Evaluarea: formativ-ameliorativă.
Obiective ale evaluării:
1. Cognitive: EO1- operarea cu noţiunile şi conceptele dobândite anterior şi prin lecţia nouă;
2. Formative: EO2- competenţa de a interpreta şi argumenta faptele şi evenimentele istorice;
EO3- deprinderea de a utiliza harta istorică, documente istorice;
3. Atitudinale: EO4- capacitatea de a formula şi susţine opinii personale.
Valori şi atitudini vizate: -relaţionarea pozitivă cu ceilalţi;
-antrenarea gândirii prospective prin înţelegerea rolului istoriei, ca predicţie a schimbărilor prin
raportare la contemporaneitate
-gândire critică şi flexibilă.
Strategii: dirijată, inductiv deductivă, explicativ-conversativă, deductiv-inductivă.
Metode:
• Expozitiv-euristice: conversaţia euristică – M1, explicaţia-M2,
• Interactive: , expunerea-M3, descoperirea- M4, problematizarea-M5, comparaţia-M6, demonstraţia-M7, jocul de
rol- M8, diagrama Venn- M8.
Instrumente de evaluare: verificare frontală, observarea sistematică.
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală.
Resurse: - umane : 15 elevi
-de timp: 50 min
-materiale: -oficiale: Programa şcolară RM1, Macroproiectarea didactică RM2
-manuale: Istorie, manual pentru clasa a VI-a RM3
-izvoare cartografice: RM4, Harta istorică RM5, Documente istorice RM6
-izvoare narative:
-mijloace audio-vizuale RM8
Demersul didactic
Secvenţele Conţinuturi vizate C. Activitatea profesorului Activitatea elevului R. m R.p. Forme de
didactice evaluare
op.
Momentul Notează absenţele. Pregăteşte mijloacele Se pregătesc pentru lecţie.
organizatori de învăţare.
c
Noţiuni şi concepte:
Reactualiza Democraţii populare, -formează motivaţia studiului istoriei
rea Planul Marshall,
cunoştinţelo Cominform -solicită opinii despre importanţa Rezolvă fişele de lucru.
r/evaluare conţinuturilor studiate: democraţii
Conţinuturi: populare, Cominform, Planul Marshall
Instaurarea sisemului
totalitar în Europa de -accentuează algoritmul cause-consecinţe
Est.

Tilul lecţiei: Solicită elevilor să identifice în


Evocare Europa documentul 1 expresia pe care a folosit-o
divizată.Războiul Churchill pentru a marca separarea celor
două tabere care se confruntau. Identifică “cortina de fier”.
rece şi urmările lui
Notează titlul pe tablă.
Precizează ce vor afla, ce vor şti să facă la
sfârşitul lecţiei cu cele însuşite.
Asigură:
Notează în caiete.
a.cunoaşterea/receptarea/învăţarea:
-defineşte noţiunile noi: cortină de fier,
război rece, bipolaritate.
-identifică rolul NATO şi al Tratatului de
la Varşovia
Dobândirea
de noi b.înţelegerea noilor conţinuturi:
cunoştinţe
-explică prin ce s-a caracterizat Războiul
rece
-rezumă principalele crize ale Războiului
rece
c.analiza -identifică cauzele
-compară cauzele izbucnirii crizelor în declanşării revoluţiei din
timpul Războiului rece Franţa

d.sinteza
-formulează opinii referitoare la
posibilitatea transormării războiului în
război fierbinte

Stimularea Analizează problema, îşi


performanţe asumă rolul, oferă soluţii.
i
Asigurarea Formulează opinii privind
retenţei şi a
transferului

Tema pentru Studiu de caz Studiu de caz. Notează


acasă

Evaluarea Analizează critic, laudă, notează. Se raportează la aprecierile


formulate.
Schiţa pe tablă
Europa divizată.Războiul rece şi urmările sale

Războiul rece a fost o confruntare deschisă în plan politic, strategic, ideologic şi economic, nonmilitară şi limitată între două
mari puteri care aveau ideologii şi sisteme politce total opuse: SUA şi URSS.
-4 aprilie 1949-SUA înfiinţează Organizaţia Tratatului Atlanticului de Nord (NATO)
-1955- URSS obliga statele din sfera sa de influenţă să semneze Tratatul de la Varşovia
Războiul rece s-a caracterizat prin:
 Rivalitatea dintre cele 2 superputeri: SUA şi URSS
 Amplificarea cursei înarmărilor →pericolul transformării în război “fierbinte”
 Primejdia transformării unor conflicte locale într-o confruntare directă între superputeri
Crize ale Războiului rece:
 Criza Berlinului (1948)
 Războiul din Coreea (1950-1953)
 Criza din Cuba (1962)
 Războiul din Vietnam
 Războiul din Afganistan

S-ar putea să vă placă și