Sunteți pe pagina 1din 12

Gradinita cu Program Prelungit „Dumbrava Minunata”

Profesor : Savu Gabriela


14.11.2014
PROIECT DIDACTIC
GRUPA: Nivel I Step-By-Step ”Iepurasii”
TEMA ANUALĂ: Când/ cum şi de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: ”Poveste de toamna”
SUBTEMA: ”Fructe bune şi gustoase”
TEMA ZILEI: „Fructele vesele”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare şi verificare de cunoştinţe
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE:
Activităţi pe domenii experienţiale(ADE):
- Domeniul om şi societate -Activitate practică:”Mere vesele”- asamblare şi lipire
- Domeniul ştiinţă- Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire de grupe de
obiecte după culoare şi mărime”
Activităţi pe centre de interes (ALA):
Joc de rol/bucătărie: ”Salată de fructe”
Sarcini de lucru:
-să cureţe fructele;
-să utilize corect instrumentele de bucătărie primite;
- să toace mărunt fructele;
- să amestece ingredientele.
Materiale : fructe, tocătoare, cuţite, şorţuleţe, şerveţele, boluri, zahăr vanilat şi frişcă,pahare şi
linguriţe de unică folosinţă.
Construcţii :”Lădiţe pentru fructe”
Sarcini de lucru:
- să comunice între ei pentru realizarea unui plan de construcţie;
-să costruiască ladiţe mari şi mici utilizând trusa de construcţie ;
-să coopereze în grup pentru realizarea construcţiei.
Materiale: trusa de construcţii, fructe naturale şi artificiale, camion, roabă, coşuri.
Ştiinţă: jocuri de masă, puzzle, perspicacitate
Sarcini de lucru :
-să asambleze piesele lego în vederea obţinerii unor lădiţe ;
-să găsească drumul copilului către pomul cu mere ;
-sa taie cu o linie elementele care nu fac parte din categoria fructelor.
Materiale : piese lego, piese de mozaic, puzzle, fişe individuale, carioca, creioane colorate.
Alfabetizare(Bibliotecă) : dezlegare de ghicitori despre fructe şi legume, citire de imagini despre
toamnă, elemente de limbaj citit – scris 3
Sarcini de lucru :
-să dezlege ghicitorile prezentate ;
-să denumească şi să descrie elementele din imagini ;
-să unească punctele pentru realizarea unui măr, să denumească şi să coloreze fructul.
Materiale : laptop, imagini cu aspecte de toamnă, fişe individuale, carioca, creioane colorate.
Nisip şi apă: ,,Spălăm fructe ”
Sarcina de lucru:
-să spele fructele pentru salata de fructe
Materiale: vase, fructe, serveţele.
Artă: ,,Pomul cu mere”- desen, ,,Coşuleţul ce mere”-modelaj
Sarcini de lucru:
-să deseneze mere de diferite culori şi mărimi în pom;
-sa realizeze mere prin tehnica modelajului;
Materiale: foi de hârtie, creioane colorate, plastilină, planşete, coşuleţe.
Activităţi de dezvoltare personală (ADP): deprinderi de autoservire, de ordine la masa de lucru.
Întâlnirea de dimineaţă : ştirea zilei : ,,De vorbă cu Zâna Toamna’’
Rutine : salutul, prezenţa, calendarul naturii.
Tranziţii : deplasarea pe centre
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
 Sistematizarea, consolidarea şi evaluarea cunostinţelor despre anotimpul toamna;
 Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor matematice cu privire la gruparea obiectelor după
unul sau două criterii;
 Consolidarea priceperii şi deprinderii de a lipi şi asambla diferite materiale pentru a realiza un
accesoriu cu elemente de toamnă;
 Stimularea creativităţii, a inteligenţelor multiple, a lucrului în echipă, a cooperării şi a toleranţei ;
 Dezvoltarea simţului practic şi estetic.

Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)


Domeniul om şi societate: activitate practică : “Mere vesele”
Obiective operaţionale:
-să combine elementele primite pentru personalizarea merelor;
-să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire, asamblare ;
-să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei ;
-să găsească utilitate obiectelor realizate în cadrul activităţii practice;
-să păstreze ordinea şi disciplina pe tot parcursul activităţii ;
-să exprime sentimente de bucurie, satisfacţie, mulţumire în legătură cu activitatea desfăşurată.
Domeniul ştiinţă: Activitate matematică-Exerciţii cu material individual:”Alcătuire de grupe de
obiecte după culoare şi mărime”
Obiective operaţionale:
-să alcatuiască grupe de mere după culoare şi mărime ;
-să denumească grupele formate şi să le încercuiască prin gestul rotund ;
-să realizeze sarcinile de lucru din fişa individuală ; 4
-sa utilizeze un limbaj matematic adecvat.
STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea,
munca în echipă, jocul.
Mijloace de învăţământ : măşti cu siluete de mere, elemente pentru personalizarea fructelor şi
decorarea lor, lipici, glitter-glue, şerveţele umede, CD cu muzică, calculator, coşuleţe cu siluete de
mere roşii, galbene, verzi, mari şi mici, coşuleţe-suporturi pentru exerciţii, fişe de lucru individuale,
creioane colorate.
FORME DE ORGANIZARE:
-frontal
-pe grupuri
-individual
DURATA : 60 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1.«Revista Învăţământul Preşcolar 1-2/2010», Editura Arlequin.
2. « Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar », Editura Didactica Publishing
House, 2009.
3.« Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari », Editura Didactică şi
Pedagogică, Bucureşti, 2008.
4. « Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor cu vârsta cuprinsă între naştere şi 6/7 ani » , 2008
5
Sosirea copiilor la grădiniţă, explicarea şi îndrumarea la centrele de activitate, rezolvarea sarcinilor
didactice.
Centre deschise:
Joc de rol/Bucătărie: ,, Salată de fructe”
Construcţii :”Ladiţe pentru fructe”
Ştiinţă - jocuri de masă, puzzle, perspicacitate
Alfabetizare(Bibliotecă) : ,,Surprizele toamnei ’’
Nisip şi apă: ,,Spălam fructe ”
Artă: ,,Pomul cu mere’’- desen, „Coşuleţul cu mere”-modelaj
După terminarea activităţii pe centre, copiii vor face curat la locul de joacă: „Am lucrat şi la centre
fac curat!”
Tranziţii: Către baie ne-ndreptăm
Mâinile să ne spălăm.
Dăm cu apă şi săpun,
Mai curaţi suntem acum!
Rutine: Formarea deprinderilor igienico-sanitare.Micul dejun.
Întâlnirea de dimineaţă începe cu salutul, realizându-se prin intermediul versurilor:
“ Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit!
În cerc să ne adunăm
Frumos să ne salutăm.
Salutul: La semnalul dat, copiii se adună în cerc cu educatoarea pentru a se saluta: „Bună dimineaţa,
fructelor! Bine aţi venit la grădiniţă!Astăzi veţi fi fructe din grădina Toamnei.De aceea veţi primi toţi
în piept ecusoane cu mere roşii, verzi şi galbene.”În timp ce se împart ecusoanele, se recită versurile:
Mere, mere şi iar mere
Ne îmbie din panere
Mere, mere, merişoare
Galbene, verzi, roşioare,
Mai dulci sau mai acrişoare,
Din livadă adunate
Şi de Zâna Toamnă coapte.
Despre ele ştie-oricine
Pline sunt de vitamine.
Dacă-un măr pe zi mănânci,
La doctor nu te mai duci!
Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la
rândul ei va saluta copiii: ,,Bună dimineaţa, merişoarelor!”
Se face prezenţa: „Câte fructe sunt astăzi la grădiniţă?” Se va stabili împreună cu copiii ziua
săptămânii şi anotimpul, aspectele vremii din acea dimineaţă, se completează calendarul naturii.
Tema noastră de astăzi se numeşte ,, Merele vesele”.
Copiii vor cânta „Bate vântul frunzele”, apoi se vor regrupa pentru activităţile pe domenii
experienţiale. Medalioanele îi vor ajuta pe copii să se grupeze la centre.
Unu-doi, unu-doi,
Mergem toţi în pas vioi
Prin livadă ne plimbăm, 6
Fructele să le-adunăm.
Noutatea zilei: pentru că avem în piept ecusoane cu mere, astăzi vom realiza măşti pe care le vom
folosi la sfârşitul zilei pentru carnavalul fructelor.
La semnalul meu (o bătaie din palme) copiii închid ochii. Între timp voi aşeza coşuleţele cu surprize.
La două bătăi din palme vor deschide ochii şi îi voi invita să descopere surprizele.
Tranziţie: prezint modelul de mască copiilor şi le explic etapele realizării unui „Măr vesel”.
Încălzirea musculaturii mâinilor se va realiza cu ajutorul unor exerciţii:
„Mâna este ca o floare
Şi are cinci petale
Închid pumnul şi-l desfac,
Nu e greu deloc ce fac
Mâna lebadă o fac
Care dă mereu din cap
Si cand soarele-a ieşit
Poezia s-a sfârşit!”
Spor la lucru!
După ce copiii vor realiza măştile, vor dansa şi vor cânta după o melodie de toamnă.Apoi, pentru
a le răsplăti hărnicia, vor servi salata de fructe pregătită de ei. 7
SECVENŢELE CONŢINUTUL STRATEGII EVALUAREA
ACTIVITĂŢII INSTRUCTIV- DIDACTICE
EDUCATIV AL
ACTIVITĂŢII
1. Moment Pregătirea materialului Conversaţia Corectitudinea
organizatoric pentru fiecare centru răspunsurilor.
de activitate.
Rutine : salutul,
prezenţa, calendarul
naturii.
2. Captarea atenţiei Intâlnirea de dimineaţă Elementul surpriză Atenţia,
: « De vorbă cu Zâna Zâna Toamna promptitudinea
Toamna » Conversaţia răspunsurilor.
Captez atenţia copiilor Explicaţia
cu o scrisoare de la
ZânaToamna.
Anunţarea temei
decurge din conţinutul
scrisorii:
„Eu sunt Zâna Toamnă
Ce colind întreaga ţară
Astăzi am venit la voi
Peste câmpuri şi zăvoi.
Din livadă, am înţeles
Că fructe multe aţi
cules!
Pentru că este darnică
şi bună, Zâna Toamna
v-a pregătit în clasă pe
mese materialele cu
care astăzi veţi lucra.
3. Enunţarea Se anunţă tema Expunerea Atenţia cu care ascultă
scopului şi a activităţii în termeni
obiectivelor accesibili : astăzi vom
desfaşura o activitate
care se numeşte:
“Merele vesele”.
Vor fi anunţate
centrele pe care vor
lucra şi anume:
-centrul Artă unde
vom realiza măşti cu
mere vesele ;
-centrul Ştiinţă, unde
vom învăţa să formăm
grupe de mere ;
-centrul Joc de rol
unde vom face o salată
de fructe.
Copiii se vor grupa pe
centre în funcţie de
culoarea merelor din
piept.
4.Prezentarea La activitatea Exerciţiul Mânuirea materialului
conţinutului şi matematică (DŞ)copiii Conversaţia după indicaţiile
dirijarea învăţării vor intui materialul educatoarei
primit (mere mari şi
mici, roşii, galbene şi
verzi)şi-i voi solicita
să le

S-ar putea să vă placă și