Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

I . PARTEA INTRODUCTIVĂ

1. Profesor: Ionascu Liliana


2. Școala: Gimnazială nr. 33 Galati
3. Clasa: a-VIII-a A
4. Disciplina: Biologie
5. Data:
6. Subiectul lecţiei: Echilibre şi dezechilibre în ecosisteme- Poluarea așezărilor umane
7. Durata de desfăşurare a lecţiei: 1 h
8. Tipul lecției: comunicare și însușire de noi cunoștințe (mixtă)
9. Competențe specifice: 2.1 Utilizarea de mijloace şi metode adecvate explorǎrii/investigǎrii ecosistemelor
4.1 Formarea deprinderilor de documentare şi de comunicare
5.2 Demonstrarea înţelegerii consecinţelor propriului comportament în raport cu mediul
10. Competențe derivate în concordanţă cu competențele specifice corespunzătoare
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
C1- definească termenii specifici – poluare, poluant;
C2 - identifice principalele căi de deteriorare a mediului;
C3 - precizeze măsurile de prevenire ale poluării;
C4- formeze o atitudine pozitivă de protecție a mediului.

11. Resurse procedurale (metode de învăţământ): conversația, observația, explicația, problematizarea, învățarea prin descoperire, turul galeriei
12. Resurse materiale (mijloace de învăţământ: aparatură şi material didactic): manual școlar, imagini, tablă/cretă, fișe de activitate, videoproiector,
calculator, coli de hârtie, markere
13. Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală, pe grupe
14. Bibliografia (în ordinea alfabetică a autorilor, cu specificarea autorilor, titlului lucrării, editurii, anului apariţiei):
 Manual pentru clasa aVIII-a -Aurora Mihail, Gheorghe Mohan, Biologie, Editura ALL, 2005
 Ecologie - Botnariuc, N., Editura didactica și pedagogica, Bucuresti, 1982
 Iordache Ion, Ulpia Maria Leu- Metodica predării- învățării biologiei, ed. Solaris, Iași 2003
 Youtube (filmuleț)

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI

III. SCHEMA TABLEI

II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI


Etapele (evenimentele) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea/
lecţiei forme de
organizare

-momentul Notează absenții


organizatoric
Organizează materialele și creează un climat cooperant Se pregătesc pentru activitate

-captarea atenţiei
Lansează o discutie despre ECOȘcoala: care a fost şi Sunt atenți și răspund la întrebări Frontal
pentru lecţia nouă
este scopul acestui program care se derulează în prezent

-enunţarea obiectivelor
- anunţă titlul lecţiei: Poluarea aşezărilor umane. -
notează pe tablă; Notează, ascultă.
- comunică clar obiectivele lecţiei;
Orală
,,Turul galeriei,, Se scrie pe tablă cuvântul ,,Poluare,, ,
Ascultă, observă, scriu Frontal
-prezentarea optimă a iar elevii vor trece rând pe rând să scrie ce consideră ei
conţinutului în legătură cu poluarea.

Solicită elevii, după ce au epuizat toate ideile în legătură Definesc poluarea și clasifică tipurile de
cu poluarea poluanți.
- să definească poluarea
-dirijarea învăţării - să enumere tipuri de poluare
- nivelul de acţiune
Elevii se grupează după indicaţiile
folosindu-se de noţiunile expuse de ei. Scrisă
profesorului şi se consultă pentru a completa
fişele de activitate Pe grupe
Împarte elevii în 3 grupe şi repartizează prin tragere la
sorţi fiecărei grupe sarcina de lucru: Fiecare grupă va identifica importanţa, tipuri
Grupa I primeşte ca sarcină de poluanţi, efectele acestora asupra
organismelor, surse de poluare şi măsuri de
– Poluarea atmosferica. reducere a poluării acestor factori. Pe baza
Grupa II cunoştinţelor dobândite din clasele anterioare
– Poluarea apei la biologie, geografie, chimie, elevii vor nota
Grupa III toate ideile pe o coală de hârtie. Timp de 10
– Poluarea solului minute vor identifica importanţa factorilor de
mediu şi sursele poluării acestora. După
expirarea timpului, fiecare echipă prezintă
cele notate.
Cu ajutorul materialului prezentat pe calculator și a celor
notate de elevii, se conturează la tablă schema lecției. Notează în caiete schema

Urmăresc filmulețul și accentuează efectele


La final, îndeamnă elevii să privească un filmuleț și să negative ale omului asupra mediului.
tragă concluzii.

-obţinerea
-răspund la întrebările adresate de profesor Orală
performanţei - Prin fixare parţială a cunoştinţelor şi rezolvarea
făcând apel la cunoştinţele din anii anteriori şi
elevilor sarcinilor de lucru pe tot parcursul lecţiei Frontal
din lecţiile precedente

- evaluarea Prin chestionare orală pe tot parcursul lecţiei. Sunt notaţi


performanţei elevii care au fost activi la oră şi au realizat corect Se gândesc şi răspund la întrebări
activităţile pe tot parcursul orei.

Realizarea un poster ecologic, pe o foaie A4, pentru ora


-tema pentru acasă - următoare, care să cuprindă mesaje de protecție a Notează tema pentru acasă
mediului.

III. Schema tablei


Poluarea aşezărilor umane

Poluarea
- impurificarea mediului cu diferite substanţe (poluanţi) datorită activităţii umane.
Poluanții:
- orice substanță solida, lichidă sau gazoasă care introdusă în mediu produce dezechilibre.
chimici (pesticide, insecticide, metale grele, țitei etc)
Poluanții pot fi: fizici (caldura, zgomote, radiații etc)
biologici (ciuperci, virusuri etc.)
Poluarea atmosferei:
Gazoşi: - CO2, C0
- Poluanţi - compuşi ai N2
- gazele de eşapament
Solizi: - praful de cărbune, ciment, vapori de apă, particule radioactive şi microorganisme
- ploi acide
- formarea smogului

Poluarea apei
- apelor reziduale industriale
- apelor menajere
- diferitelor substanţe folosite în agricultură
- dezvoltarea fitoplanctonului

Poluarea solului:
- monoculturi
- folosirea incorectă a îngrăşămintelor chimice, a pesticidelor şi erbicidelor
- lipsa unor lucrări de combatere a eroziunii solului
- tăierea pădurilor
- aruncarea de reziduuri industriale, deşeuri

Grupa 1

FIȘĂ DE ACTIVITATE
POLUAREA AERULUI

1. Care este importanța aerului?

2. Care sunt sursele poluării aerului?

3. Care sunt efectele poluării aerului asupra vieţuitoarelor (plante, animale, om)?

4. Ce măsuri de reducere/ diminuare a poluării aerului cunoaşteţi?

Grupa 2
FIȘĂ DE ACTIVITATE

POLUAREA APEI

1.Care este importanța apei?

2. Care sunt sursele poluării apei ?

3. Care sunt efectele poluării apei asupra vieţuitoarelor (plante, animale, om)?

4. Ce măsuri de reducere/ diminuare a poluării apei cunoaşteţi ?

Grupa 3

FIŞĂ DE ACTIVITATE
POLUAREA SOLULUI

1.Care este importanța solului?

2. Care sunt sursele poluării solului ?

3. Care sunt efectele poluării solului asupra vieţuitoarelor (plante, animale, om)?

4. Ce măsuri de reducere/ diminuare a poluării solului cunoaşteţi ?

S-ar putea să vă placă și